Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 5886
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: "Białe plamy" mają zniknąć

Poniedziałek, 24 czerwca 2024, 11:29
Aktualizacja: 14:32
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: "Białe plamy" mają zniknąć
Fot. organizatorzy
Aktywny Maluch to nowa odsłona programu znanego dotychczas pod nazwą Maluch+. Ale zmiana nazwy to dopiero początek. Przede wszystkim zwiększono jego budżet – z 5,5 mld zł do 6,5 mld zł, dzięki czemu w całym kraju będzie mogło powstać jeszcze więcej żłobków. 4. tura naboru ciągłego wniosków do programu potrwa do końca czerwca br.
- Dziś wraz Agnieszką Kołacz-Leszczyńską podczas konferencji prasowej w Wałbrzychu przedstawiłyśmy założenia programu „Aktywny Maluch” i „Aktywny Rodzic”. W całej Polsce mamy niestety nadal tzw. „białe plamy”, czyli miejsca gdzie brakuje opieki dla najmłodszych. Na Dolnym Śląsku takich miejsc jest ponad 50. Rządowy program „Aktywny Maluch” ma na celu uzupełnienie tych lokalizacji, dlatego zachęcam do zapoznania się ze szczegółami programu - mówi poseł Sylwia Bielawska.

Program pierwotnie znany jako Maluch+, ogłoszono na początku 2023 roku. Jego celem jest tworzenie nowych żłobków i klubów dziecięcych oraz miejsc opieki u dziennych opiekunów. Program ma charakter wieloletni – potrwa do 2029 roku – a na tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów przeznaczono 5,5 mld złotych ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS), z Krajowego Planu Odbudowy i Odporności (KPO) oraz budżetu państwa. Taki budżet programu miał przyczynić się do powstania ok. 102 tys. nowych miejsc opieki nad maluchami.

Nowa odsłona programu i większe środki na nowe żłobki

Mimo atrakcyjnego budżetu, wydłużonego czasu na realizację zadania tworzenia i 3 letniego wsparcia funkcjonowania miejsc opieki, program wymagał dostosowania zawartych w nim zasad. Wskutek licznych konsultacji, wsłuchania się w sygnały samorządów oraz podmiotów prywatnych dzisiaj przedstawiamy nowy kształt Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Program Aktywny Maluch 2022-2029 zaliczamy do nowej kompleksowej koncepcji wsparcia rodziców z małymi dziećmi. Stanowi on uzupełnienie ogłoszonego już programu Aktywny Rodzic.

Nowy program zmienił nie tylko nazwę, ale także wysokość alokacji - obecnie po pozytywnie zakończonej rewizji KPO budżet Programu wynosi blisko 6,5 mld zł. Zwiększona została wysokość także dofinansowania na tworzenie miejsc opieki dla jednostek samorządu terytorialnego do 57 528 zł bez VAT na 1. miejsce opieki.

Do końca czerwca trwa czwarta tura naboru do programu

Wnioskowanie w ramach naboru ciągłego do programu Aktywny Maluch możliwe będzie do 2025 r., do wyczerpania środków lub osiągnięcia wskaźników określonych w programie.

Twoja reakcja na artykuł?

11
17%
Cieszy
6
9%
Hahaha
2
3%
Nudzi
2
3%
Smuci
3
5%
Złości
40
63%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group