Poniedziałek, 12 kwietnia
Imieniny: Damiana, Juliusza
Czytających: 1637
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Krzeszów: Blisko 2 miliony złotych dla Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie

Środa, 20 lutego 2019, 10:32
Autor: red
REGION, Krzeszów: Blisko 2 miliony złotych dla Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie
Fot. Europejska Perła Baroku
Naprawa uszkodzonego dachu oraz konserwacja fresków w Kościele pw. Św. Józefa, wymiana pokrycia dachu na budynku klasztoru, dalsze prace w bibliotece klasztornej, konserwacja organów Michała Englera, a także konserwacja kolejnych obrazów w Letnim Pawilonie na Wodzie. To wszystko uda się zrealizować dzięki dofinansowaniu w ramach konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ochronę zabytków.

Przychylność zyskało sześć wniosków złożonych w ramach pierwszego naboru, tak duże wsparcie udowadnia, że krzeszowski kompleks jest jednym z najważniejszych zabytków na mapie Polski. Wszystkie prace zostały dofinansowane kwotą 1,9 mln złotych, ale zarówno skala potrzeb jak i wartość zabytku jest olbrzymia.

Warto przypomnieć, że Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie to światowej klasy zabytki wpisane na prestiżową listę Pomników Historii. Opactwo nazywane Europejską Perłą Baroku ściąga w swoje progi ponad 120 000 turystów i pielgrzymów rocznie. Duchowa stolica Dolnego Śląska jest jednocześnie ważnym punktem turystyczno-kulturalnym, to jedyny obiekt sakralny w Polsce, który proponuje odwiedzającym tak szeroki zakres możliwości zwiedzania, proponuje liczne koncerty, zjazdy i wydarzenia.

Najważniejszym dofinansowanym zadaniem jest wymiana dachu na Kościele pw. Św. Józefa, został on zerwany na skutek silnego wiatru 30 listopada 2018 roku. Dach został zabezpieczony, jednak ze względu na unikatowe freski znajdujące się wewnątrz, których sama konserwacja została także dofinansowana, musi on zostać czym prędzej wyremontowany. Wspomniane freski to ogromne dzieło "śląskiego Rembrandta" Michała Willmanna. Cała świątynia, jej ściany i sklepienie to malarskie arcydzieło, często jest ona nazywana przez odwiedzających "drugą Kaplicą Sykstyńską".

W Bazylice Mniejszej, sąsiadującej z wyżej opisanym kościołem, odbędzie się kolejny proces konserwacji zabytkowych organów Michała Englera. Instrument ten posiada 2690 grających piszczałek, 50 registrów, 3 manuały i klawiaturę pedałową. Unikalnością instrumentu jest fakt zachowania substancji zabytkowej, z czasów budowy zachowało się ponad 95% oryginalnych części! Organy Englera rozbrzmiewają w lipcu i sierpniu w ramach corocznym Letnich Koncertów Organowych "Muzyka Dawnych Mistrzów", w te miesiące każdego dnia można brać udział w bezpłatnych koncertach, które odbywają się o godz. 11:00 i 13:00. Nadchodzące koncerty zabrzmią więc w jeszcze lepszej jakości.

Remonty będą także kontynuowane w części klasztornej, zamieszkiwanej w aktualnym czasie przez Siostry Benedyktynki. Poza tym swoją świetność odzyskają także kolejne obrazy znajdujące się w charakterystycznym Letnim Pawilonie na Wodzie, jedynej takiej drewnianej konstrukcji w Europie.

Twoja reakcja na artykuł?

10
63%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
5
31%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group