Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 2988
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Brakuje lekarzy

Czwartek, 4 lipca 2019, 15:10
Aktualizacja: Piątek, 5 lipca 2019, 8:38
Autor: red
Wałbrzych: Brakuje lekarzy
Fot. archiwum
Powraca jak bumerang temat braku wykwalifikowanej kadry lekarskiej w szpitalach.

Jak wynika z danych statystycznych, w Polsce obecnie brakuje co najmniej 8 tysięcy lekarzy. W niektórych miastach sytuacja wygląda na tyle źle, że dyrektorzy placówek medycznych są zmuszeni do likwidowania oddziałów lub łączenie dwóch oddziałów w jeden. Taką sytuację wymuszają na nich braki kadrowe. Podobnie ma się rzecz z wałbrzyskimi szpitalami.
- Tu nie ma łatwych środków. To wieloletni proces - mówi prezydent doktor Roman Szełemej. - Ogromne niedobory kadrowe mają prawie wszystkie placówki medyczne. Brakuje zarówno lekarzy jak i pielęgniarek.

Prezydent dla przykładu podał nasze miasto. Obecnie na drugim roku studiów w PWSZ w Wałbrzychu, na kierunku pielęgniarstwa, studiuje około 35 osób. Tymczasem w mieście od zaraz pracę znalazłoby około 100 wykwalifikowanych pielęgniarek.
- Pod koniec ubiegłego roku udało nam się namówić do pracy w wałbrzyskim szpitalu 3 rezydentów. Zaproponowaliśmy im m.in. mieszkania komunalne i to w jakimś pewnie stopniu pomogło ich przekonać do pozostania w Wałbrzychu - mówi prezydent. - Musimy stwarzać lekarzom, ale i pielęgniarkom, optymalne warunki, żebyśmy mieli odpowiednią liczbę fachowców w naszych placówkach medycznych.

Obecnie wałbrzyski Szpital Specjalistyczny im. Alfreda Sokołowskiego poszukuje lekarzy: cytomorfologa, genetyka, lekarza chorób wewnętrznych i urologa. Chętni mogą otrzymać zakwaterowanie. Praca jest dostępna od zaraz.

W Polsce średnio na tysiąc mieszkańców przypada zaledwie 2 lekarzy. Dla przykładu w Niemczech na tysiąc osób przypada 4 lekarzy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
3%
Hahaha
2
6%
Nudzi
6
19%
Smuci
4
13%
Złości
18
58%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group