Piątek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 2743
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Głuszyca/Jedlina-Zdrój: Bransoletki się sprawdzają

Czwartek, 3 października 2019, 15:14
Aktualizacja: Piątek, 4 października 2019, 8:39
Autor: red.
REGION, Głuszyca/Jedlina-Zdrój: Bransoletki się sprawdzają
Fot. red.
W trosce o swoich seniorów władze Jedliny–Zdroju i Głuszycy w kwietniu br. podpisały umowę z firmą Comarch i wyposażyły 32 mieszkańców obu gmin w "Bransoletki życia". Dzisiaj przyszedł czas na podsumowanie tego projektu. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza tego typu inicjatywa na Dolnym Śląsku.

"Bransoletki życia" to niewielkie, elektroniczne urządzenia, przypominające zegarek. Pozwalają na szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia życia za pomocą jednego przycisku. Bransoletki wyposażone są w czujnik tętna, moduł GPS i przycisk SOS. Umożliwiają zdalne monitorowanie stanu zdrowia i w razie potrzeby szybką reakcję, nawet bez udziału użytkownika. Dane z bransoletki przesyłane są do Centrum Zdalnej Opieki Medycznej iMed24, gdzie całodobowo specjaliści monitorują te dane i w każdej chwili mogą odpowiednio zareagować - na przykład wezwać pogotowie.

- Wykorzystanie nowoczesnych technik powiadamiana służb ratowniczych przy użyciu "Bransoletek życia" według badań satysfakcji naszych podopiecznych mówi nam, że o sto procent powiększyło się poczucie bezpieczeństwa tych ludzi. Wiedzą, że nawet w sytuacji lękowej mogą w każdej chwili liczyć na to, że ktoś z drugiej strony się odezwie. Po rozmowie z konsultantem ratowniczym może nastąpić decyzja czy należy wzywać pogotowie czy należy wzywać inne służby. Generalnie daje to poczucie bezpieczeństwa i szybkość ewentualnego działania. Dwa przypadki, które mieliśmy w Jedlinie-Zdroju i Głuszycy udowodniły, że opaska ratuje życie - powiedział Leszek Orpel - Burmistrz Jedliny-Zdroju.

Podczas kilku miesięcy na terenie obu gmin ponad 160 razy interweniowali teleopiekunowie iMed24 w związku z niepokojącymi odczytami z urządzeń. W dwóch krytycznych przypadkach użytkownicy za pomocą funkcji "SOS" sami zgłosili problemy - zostały do nich wysłane Zespoły Ratownictwa Medycznego, co ocaliło im życie. Jak podkreślali użytkownicy posiadanie bransoletek daje im komfort psychiczny i pewność, że w sytuacji kryzysowej pomoc nadejdzie na czas.

- Jesteśmy w piątym miesiącu funkcjonowania programu i mamy już pewne doświadczenia. Najważniejsza i najcenniejsza jest informacja, że dzięki temu uratowaliśmy ludzkie życie - opaska zadziałała na tyle skutecznie, że senior przy zawale serca nacisnął stosowny przycisk, po dziesięciu minutach była karetka i dzięki temu żyje. Myślę, że to jest najlepsza rekomendacja dla tego programu. Jest wola zarówno z mojej strony jak i ze strony pana Burmistrza Jedliny-Zdroju Leszka Orpla, aby kontynuować ten program. Jesteśmy na etapie aplikowania o nowe środki. Chcemy wpisać do tego programu kolejne opaski i rozszerzyć grupę osób, które będą wyposażone w tego typu urządzenia - powiedział Roman Głód - Burmistrz Głuszycy.

Twoja reakcja na artykuł?

12
92%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
8%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group