Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 2680
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Brave Kids ze łzami w oczach pożegnały się z Wałbrzychem

Środa, 5 lipca 2017, 6:34
Autor: red
Wałbrzych: Brave Kids ze łzami w oczach pożegnały się z Wałbrzychem
Fot. organizatorzy
Wyjątkowe pokazy artystyczne i barwne parady, a przede wszystkim wiele niesamowitych emocji i wzruszeń – to wszystko zapewniły mieszkańcom miasta dzieci biorące udział w projekcie Brave Kids. W miniony weekend ze łzami w oczach pożegnały się one z Wałbrzychem. Pojechały do Obornik Śląskich, aby tam przygotowywać wielki finałowy spektakl. Zaprezentują go 10 lipca w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Młodzi artyści Brave Kids odwiedzili Wałbrzych już po raz czwarty. W tym roku były to dzieci z Maroka, Mołdawii, Turcji. Oczarowały mieszkańców miasta swoim talentem i umiejętnościami m.in. podczas zorganizowanych tu otwartych pokazów artystycznych oraz radosnej parady pełnej muzyki, śpiewów i tańców.

Szkoda czasu na sen

- To był niezwykły czas – opowiada Magdalena Sawicka, koordynator projektu Brave Kids w Wałbrzychu. – Dla wszystkich ważna była każda chwila. Przebywające u nas dzieci nie chciały chodzić spać. Po prostu szkoda im było na to czasu. Jeden z chłopców, gdy zaproponowano mu herbatkę na sen, powiedział, że woli kawę. Wszystkim zależało, żeby ten czas wykorzystać jak najlepiej. Niezwykłym wydarzeniem był również wałbrzyski spektakl finałowy, który odbył się w miniony piątek w Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”. Zarówno młodym artystom, jak i widzom przyniósł wiele niezwykłych emocji. – To niesamowicie wzruszające wydarzenie - mówi Magdalena Sawicka. – Wszyscy bardzo je przeżywali. Dzieci naprawdę dały z siebie wszystko. Ten sam spektakl dzieci powtórzyły w sobotę w Teatrze Zdrojowym w Kudowie Zdroju. Tam podziwiali je również przebywający w tym kurorcie wczasowicze i kuracjusze. W trakcie pobytu w Wałbrzychu i jego okolicach swoje umiejętności zaprezentowali mieszkańcom członkowie Szkoły Tańca Reverence z Mołdawii oraz grupa taneczna ze Związku Młodzieżowego Kultury i Rozwoju Dzieci “Aissawa” z Maroka. Byli to również młodzi artyści ze szkoły średniej Fatih w Turcji, a także zespół wałbrzyskiej Szkoły Tańca Cordex. - Przez cały pobyt dzieci w naszym mieście, czuliśmy się jak jedna wielka rodzina – mówi Magdalena Sawicka. – Tym trudniej było nam się pożegnać. Nie obyło się bez łez.

Tydzień w Obornikach Śląskich i Wielki Finał we Wrocławiu

Z Wałbrzycha młodzi artyści pojechali do Obornik Śląskich koło Wrocławia. Dołączy do nich również Zespół Pieśni i Tańca "Wałbrzych", który brał udział w Brave Kids 2017 w Koszycach na Słowacji. To właśnie tam przez najbliższy tydzień wszystkie dzieci biorące udział w projekcie – również z Warszawy, Wrocławia, Białegostoku, Przemyśla oraz Koszyc na Słowacji, będą przygotowywały wielki spektakl finałowy. Weźmie w nim udział ponad 130 młodych artystów z najdalszych stron świata. Zostanie on zaprezentowany 10 lipca we wrocławskim Teatrze Polskim. Tego dnia dziecięcy artyści wystąpią dwukrotnie – o godz. 17.00 i 19.00. Bilety są już w sprzedaży, a cały dochód zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia dzieci podczas drugiego etapu projektu. Brave Kids pozostaną w Polsce do 11 lipca, kiedy to po ponad 3 tygodniach niezwykłych przeżyć, wrócą do swoich krajów.

Brave Kids to projekt edukacyjno-artystyczny, który powstał w 2009 r. Umożliwia on spotkanie dziecięcych grup artystycznych z różnych części świata – ich wspólne tworzenie, a przede wszystkim możliwość zaprzyjaźnienia się. Jego celem jest „oddanie głosu dzieciom”. Wiele z nich żyje na co dzień w trudnych warunkach, są ubogie, nie mieszkają z rodzicami. Brave Kids 2017 to już 8 odsłona tego niezwykłego projektu. W obecnej edycji berze udział w sumie 164 dzieci z całego świata. Wśród tegorocznych krajów, z których pochodzą młodzi artyści, znalazły się m.in.: Gruzja, Iran, Kenia, Litwa, Maroko, Meksyk, Mołdawia, Ukraina, USA, Polska, Rosja, Rumunia, Słowacja, Turcja. Brave Kids 2017 odbywa się również, już po raz drugi, na Słowacji i w Gruzji.

Więcej o projekcie Brave Kids: http://www.bravekids.eu/

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group