Środa, 25 listopada
Imieniny: Katarzyny, Erazma
Czytających: 1886
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Certyfikat „Promotor Ekologii” dla Przedszkola Miejskiego w Szczawnie Zdroju

Wiadomości: REGION, Szczawno Zdrój
Czwartek, 23 lutego 2012, 10:42
Aktualizacja: 10:43
Autor: opr. PAW
Fot. UM w Szczawnie Zdroju
Szczawieńskie Przedszkole Miejskie znalazło uznanie na polu ogólnopolskim w dziedzinie promowania ekologii. Zostało ono laureatem konkursu i otrzymało statuetkę oraz certyfikat „Promotor Ekologii”, przyznawany przez Annę Komorowską – żonę Prezydenta RP.

To bardzo prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest za wspieranie działań przyjaznych środowisku, edukację ekologiczną oraz ekologiczne myślenie. To już XIII edycja konkursu „Przyjaźni środowisku”, w którym Przedszkole Miejskie w Szczawnie Zdroju jako jedyne z Dolnego Śląska, a drugie w Polsce, zostało laureatem tego prestiżowego konkursu w kategorii „Promotor Ekologii”.

Doceniono pięć projektów realizowanych w ostatnich trzech latach. tj. projekt „EKOSYSTEM SKALNY – OGRÓD JAPOŃSKI” , „PTASIE OSIEDLE” - miejsce do bytowania i obserwacji ptaków, program ekologiczny „Mali ekolodzy”, program „Kubusiowi przyjaciele natury” oraz „Ogród kwiatowo-ziołowo-warzywny”.

Od kilku lat Przedszkole Miejskie w Szczawnie Zdroju podejmuje różnorodne działania na rzecz ochrony środowiska. Celem tych działań jest kształtowanie u dzieci postaw proekologicznych już od najmłodszych lat.

Od czerwca 2009 roku uczestniczyło ono w tworzeniu projektu Program Dotacyjny „Szkoły dla Ekorozwoju na Dolnym Śląsku” wspieranego przez TOYOTĘ oraz Fundację Partnerstwa dla środowiska, którego głównym celem było utworzenie ścieżki edukacyjnej, poprawa wizerunku i estetyki przedszkola, zaangażowanie dzieci i rodziców do współpracy oraz integracja społeczności lokalnej.

Ogród przedszkolny to najbliższe dzieciom środowisko przyrodnicze, a edukacja przyrodnicza przedszkolaków stwarza możliwość obcowania z nim, a także kształtuje pozytywne postawy wobec świata przyrody. Przez cały rok jest on wykorzystywany do zajęć dydaktycznych z zakresu edukacji ekologicznej, które mają na celu w sposób intuicyjny i pozytywny kształtować ekologiczny styl życia, oraz nowe lepsze sposoby harmonijnego współdziałania z przyrodą.

„Ptasie osiedle” stało się miejscem do zorganizowanej, systematycznej pielęgnacji roślin, opieki nad ptakami i ich obserwacji oraz edukacji w tym zakresie.

Dzieci ze szczawieńskiego przedszkola biorą chętnie udział w różnych konkursach o tematyce ekologicznej, m.in. międzygrupowym i międzyprzedszkolnym turnieju wiedzy ekologicznej, konkursie na najciekawszy strój ekologiczny oraz w innych inicjatywach ekologicznych, jak konkursy recytatorskie i piosenki o tematyce ekologicznej, jak również konkursy plastyczne. W tradycję przedszkola wpisały się już imprezy ekologiczne, jak „Światowy Dzień Ziemi”, „Święto Drzewa”, „Obchody Dnia Wiosny”.

Źródło: www.szczawno-zdroj.pl

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group