Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2888
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ciekawa historia odkryta przez wałbrzyskich strażników miejskich

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 18 stycznia 2018, 14:15
Autor: red
Fot. Straż Miejska Wałbrzych
Wszystko zaczęło się od telefonu Pani Elżbiety. Przy ulicy Wysockiego znaleziono poniemiecką płytę nagrobną.

- Musimy znaleźć godne miejsce, pomóżcie - zalarmowała wałbrzyską Straż Miejska mieszkanka miasta.

Miejsce szybko się znalazło, strażnicy przewieźli kamienną tablicę na przykościelny cmentarz do Dziećmorowic, gdzie złożono ją wśród innych nagrobków dawnych mieszkańców Wałbrzycha. Na płycie gotycką czcionką wyryto napis Hermann Gerlach.

Pewne jest tylko to, że Hermann Gerlach urodził się w 1874 roku, a zmarł w 1943. Kim był i co robił w swym życiu możemy już tylko się domyślać. Na jednym z wałbrzyskich portali internetowych pojawił się wpis, że prowadził salon fryzjerski na Białym Kamieniu. Wałbrzyscy strażnicy dotarli do innych informacji. Która z tych wersji jest prawdziwa, pewnie już nie ustalimy, jednak warto jest zapoznać się z tą historią, może ktoś zagłębi się w zamierzchłe lata naszego miasta i opowie o losach tego człowieka.

Na przełomie wieku XIX i XX przy ulicy Friedländer Str. 17a znajdował się sklep ze szkłem i porcelaną. Nad sklepem tym widniał napis: HERM. GERLACH NACHF. PAUL HALLMANN. Czy współwłaścicielem tego sklepu była osoba, której nagrobek znaleziono przy ulicy Wysockiego nie wiadomo, ale jest to prawdopodobne. Około roku 1926 na skutek szkód górniczych budynek uległ poważnym uszkodzeniom i został gruntownie przebudowany. A gdzie dzisiaj znajdziemy to miejsce? Jest to ulica Stanisława Moniuszki 17, tuż obok kościoła pod wezwaniem Świętych Aniołów Stróżów w Śródmieściu. Czy to już koniec tej historii? Czy może komuś uda się ustalić coś więcej na temat osoby, której nagrobek możemy obejrzeć w lapidarium w Dziećmorowicach.

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~Walbrzych 18-01-2018 15:14
Takich niemieckich grobow w Walbrzychu i okolicach bylo mnóstwo!!! Wladze komunistyczne bardzo duzo zniszczyly łącznie z dokumentami ...nawet ze swoich czasow aby nastepne pokolenia nie wiedzały co to byli za bydlaki!!!
~wyzwalacz 18-01-2018 15:26
Niemcy się posuwali dalej: Palili obywatelami IIRP w piecach krematoryjnych. Gdybyś przeżył obóz koncentracyjny to i ty gamoniu byś miał alergię na wszystko co przypomina niemcy. A takich wałbrzyszan którzy przeszli obóz było sporo wtedy. Czy ich też zwyzywasz od bydlaków?
~Janosik 18-01-2018 15:29
Po upływie 20 lat jeśli nie jest opłacane miejsce na cmentarzu grób ulega likwidacji . Wolne miejsce czeka na następny pochówek. Tylko groby wojenne podlegają ochronie bez ograniczenia czasu. Polska podpisała umowy w tej sprawie z państwami ościennymi. Jeśli kogoś to razi ...takie mamy przepisy. W wielu miejscach przycmentarnych można spotkać nagrobki z likwidowanych grobów cywilnych . Nie ma kto ich zabrać , choć pozostają własnością tych co je postawili na grobach najbliższych. Na marginesie . 200 000 dołów ludobójczej śmierci Polaków zadanej przez OUN UPA czeka na ekshumacje na współczesnej Ukrainie. Nie można ekshumować bo Ukraińcy nie wyrażają zgody. Może by Redakcja o tym napisała !!!
~Walbrzych 18-01-2018 15:41
Wyzwalacz gamoniem to ty jestes !!! Nawet czytac nie umiesz ze zrozumieniem !!! A komunisci debilku to byli gorsi od nazistow bo zabijali swoich!!!!
~wyzwalacz 18-01-2018 17:03
Komunisci w Polsce nie gazowali jak Niemcy masowo Polaków i nie przeprowadzali pacyfikacji i wysiedleń z masowymi mordami jak Niemcy na Lubelszczyznie. Po wojnie nie było komuny tylko Stalinizm, komunizm masz teraz w UE. Do książek, ty nieuku.
~musu 18-01-2018 17:13
Pan Hermann był fryzjerem na Podgórzu, swój salon fryzjerski miał w istniejącym do dziś budynku na ul. Niepodległości 80 (koło d. 9 Fali). Zapewne był pochowany na cmentarzu ewangelickim na ul. Świdnckiej, po którym zostały tylko uporządkowane szpalery drzew, bo podobnie jak inne cmentarze niemieckie - na Ludowej, na Miłosnej, na Szczawienku, na Głównej - zostały rozwalcowane przez bezmyślnych komuchów. A płyta pewnie miała się przydać jakiemuś kamieniarzowi do przetarcia i recyklingu - co było powszechną praktyką (hienowatą), tylko że pewnie spadła z paki, pękła, to ją zostawili. Dziś się wzruszamy nad losem Niemca, to miły gest - to byli ludzie którzy tak jak my teraz tworzyli bogactwo tej ziemi. Warto o tym pamiętać i nie epatować rewanżyzmem. RIP
~Germanista 18-01-2018 18:48
Frisoermeister=mistrz fryzjerski.
~Germanista 18-01-2018 18:55
Adres: Hindenburgstrasse 185
~Germanista 18-01-2018 19:02
Dzisiaj Niepodleglości. Takie dane są w Adressbuchu.Gdzie miał zakład - na razie nie wiem.
~Germanista 18-01-2018 19:03
Profesja widnieje na samej górze płyty.
~ 18-01-2018 19:24
Germanista, ale ty jesteś mądry. Jaaaaaaa ........ gdzieś to wyczytał?
~roś 18-01-2018 19:52
Skoro próbujemy rozwikłać zagadkę nagrobka to nie jest z nami tak źle. A swoją drogą to Dziećmorowice znów górą!
~Germanista 18-01-2018 20:08
Określenie zawodu jest na samej górze płyty. Adressbuch: http://www.adressbuecher.genealogy.net/addressbook/547477be1e6272f5d14e8f9b?start=G&sort=lastName&offset=375&max=25&order=asc
~Janosik 18-01-2018 23:46
Do Walbrzych . Nim kogoś nazwiesz nieukiem to napisz proszę kto to byli ci ...naziści ? Bo jakoś nie mogę skojarzyć co to za państwo lub naród?
~wyzwalacz 19-01-2018 9:11
Zatkało go. Dałeś mu zbyt trudne zadanie Janosiku .
~Janosik 19-01-2018 9:23
Do Germanista . Jeśli łaska to proszę o link do strony Adressbuch : Gelsenkirchen Hullen lata 1913 - 1919.
~ 19-01-2018 14:24
Po raz kolejny @wyzwalacz vel pytacz vel emigrant vel ksiegowy udowodnił kim jest. Prostak i cham, z najbardziej zapyziałego zaścianka. Wiem to od lat. Czy kogoś kto ewidentnie miał rację zatkało ? Nie sądzę, może po prostu, skorzystał z tego, czego wyzwalacz na pewno nie ma (rozum) i porzucił bezowocną dysputę z chamstwem. Historia niezwykle ciekawa, swoją drogą - co by się stało, gdyby zaściankowe chamstwo, któremu bardzo blisko jest mentalnie do najczystszego nazizmu, podpaliło Europę ? Czy wszyscy Polacy brali by w tym udział ? Na pewno nie, pan Herman Gerlach, był Niemcem, ale to nie znaczy, że był nazistą. Podobnie ja, jestem Polakiem, a daleko mi do chamstwa wyzwalacza i głupoty wałbrzyszkowych pisiaków. Zrozumiał wyzwalacz konkluzję ? Nie sądzę.
~Janosik 19-01-2018 15:46
Jeśli słusznie odebrałem powyższą wypowiedź - nie wprost - to ci dobrzy to Niemcy a ci źli to naziści. Aczkolwiek oglądając kroniki "Die Deutche Wochenschau" czy filmy Leni Riefensthal "Triumph des Willens ( Triumf woli) czy znając genezę Nocy długich noży mam przeświadczenie postawić znak równości Niemiec = nazista. Wszak od oseska do starca wszyscy heilowali i byli Niemcami ale do czasu. Od bitwy pod Stalingradem zaczęli nazywać się z wolna nazistami. I tak ta "bajka " jest powtarzana do dzisiaj. Psychologia winy działa do dzisiaj. To nie my Niemcy mordowaliśmy to naziści. Łatwiej z tym żyć.
~wyzwalacz 19-01-2018 18:14
Uderz stół-nożyce się odezwą. Gdyby niemcy nie rozpoczęli przerzucania części swojej winy za holokaust i II Wojnę - to prawdopodobnie nie było by tych kłótni dzisiaj i poprzestali byśmy na używaniu narzuconej retoryki i słowa ,,nazista" . W obecnym czasie kiedy obozy koncentracyjne nazywane są w niemieckich mediach z automatu ,,polskimi" - my Polacy jesteśmy zmuszeni nazywać nazistów z tamtej epoki - Niemcami, bo byli nimi w istocie.
~wyzwalacz 19-01-2018 18:25
W roku 1942 poparcie dla rządów Hitlera w Rzeszy było niemal 100%, wskazują między innymi na to kwity odbioru dóbr zrabowanych i przejętych. Zrabowanym masłem, mięsem, ubraniami, zwierzętami itp. z terenów byłej Polski i zajętego ZSSR posiłkowała się cała ludność Niemiecka. Wyglądało to tak, że na dworzec takiego przykładowo prowincjonalnego Waldenburga podjeżdzał towarowy skład i według niemieckiego ordnungu ustawiali się o oznaczonej porze waldenburczycy do odbioru zrabowanych dóbr. Fajnie mieli, co? Darmowe futra, fajki i kufajki. Nikt im nie mówił że w międzyczasie umierają z zimna i głodu w wagonach dzieci z lubelszczyzny odebrane siłą rodzicom. Ale i nikt nie pytał w socjalistycznej Rzeszy skąd takie wspaniałe dobra. Bo było darmowo.Ale i za to nas nawet nie przeproszono.
~ 19-01-2018 19:23
Niemcy tylko dlatego przegrali wojnę, bo ci z NRD strzelali w powietrze.
~wyzwalacz 19-01-2018 20:39
Niemcy dlatego też przegrali wojnę bo dzikie ludy z Europy Środkowo-Wschodniej nie rozumieli szczytnej idei integracji europejskiej (pod kierownictwem niemców, a jakże by inaczej) wprowadzanej w czyn już przez Hitlera & Klikę. Według tego wspaniałego planu Polacy jako naród niepożądany miał być po wygraniu wojny wytrzebiony przez aborcję, sterylizację i wysiedlenie na zajęte tereny Rosji jako niepismienni parobkowie we wschodnich koloniach niemieckich ( dane według tzw.Zeszytów Oświęcimskich, zalecone przez uznanych niemieckich naukowców i podpisane przez Himmlera). Widać chyba więc, że z niemieckoscią i niemcami nam Polakom niezbyt po drodze?
~wyzwalacz 19-01-2018 21:17
Jednym słowem, wstyd wszystkim którzy uprawiają jednostronne pojednanie z Niemcami bez wzajemności z ich strony takiej jak oficjalne przeprosiny poparte gestem dobrej woli jak zwrot zagrabionych dzieł sztuki przykładowo. Bo inaczej wygląda to na zwykłe korupcyjne włazidupstwo do portfeli różnych fundacji polsko-niemieckich a także jako zwykła głupota połączona z kundleniem się.Wstyd, ludzie, wstyd. Pamiętajcie o przodkach którzy oddali życie i zdrowie abyscie nie skończyli jako niepiśmienni parobkowie u Bauera.
~Walbrzych 20-01-2018 15:28
Do takiego wyzwalacza czy nastepnego janosika!!!Garkotłuku jeden z drugim co wy za ciemnogrod tutaj cytujecie ???? Zaklamaną przez komunistów historię???? Pytasz się kto to jest nazista??? A ja się pytam ciebie kto to jest borysławiak i ukrainiec ktorych ani Zwiazek Radziecki nie chcial ani Polska gdzie zaraz po wojnie zostali wysłani na takie tereny jak walbrzych i dzisiaj ich pomioty zniszczyly takie miasto!!! Ciemnogrodzie jeden z drugim co od 1945 roku do dzisiaj wladze walbrzycha konkretnego zrobily w tym miescie??? Gdyby nie niemiec to bys nie widział jak porządny sklep wygląda!!! Jakiego dzisiaj masz pracodawce konkretnego w Walbrzychu? Znowu gdyby nie niemiec czy azjata to by tu nic nie było!!!! Tumanku i nieuku jeden z drugim!!!! A kto do walbrzycha zaraz po wojnie przyjeżdżał na szaber zwyklych niemcow z ostatnich rzeczy okradać??? Jak się czyta takich zaciemniałych ludzi to nie ma się co dziwić ze zostala w tym miescie dolina biedy nic wiecej!!!
~Janosik 20-01-2018 17:05
Do Wałbrzych. Jeśli chcesz oglądać biedę w przedwojennym Wałbrzychu , oglądaj film " Hunger in Waldenburg" . Płaca górnika tutaj w okresie III Rzeszy była 1,5. - 2 raza mniej niż np. w Wastfalii. Zakłady w Polsce zniszczyły nierządy Balcerowicza i wygaszanie gospodarki. Współcześnie Niemcy widzą Polskę jako rynek zbytu lepszy niż w okolicy lasu teutońskiego. Ostatnio Kaufland i Aldi wywodzące się z jednego pnia biznesowego dostały 100 mln. euro nieoprocentowanej pożyczki na rozbudowę sieci w Polsce. To mi przypomina współczesny kulturkampf Bismarcka. Na koniec. Jeśli masz w PESEL zaczynający się liczbą 50 to jesteś partnerem do dyskusji. Z wypowiedzi wnioskuję wyłącznie potrzebę ubliżania bliźnim.
~Janosik 20-01-2018 17:19
Do Walbrzych. Czy to nie wobec współczesnych Niemców słyszymy wypowiedzi w Polsce? Jedź do Niemiec tam już twoich dziadków obrazy i precjoza czekają w domu u Niemca
~Walbrzych 22-01-2018 8:54
Do janosik. nie tak jak piszes ! ,,potrzebę ubliżania bliźnim!!! Wręcz ciezko uwierzyć w to co się wyczytuje z waszych komentarzy! Nie wszyscy Niemcy byli nazistami!!! Nikt tu nie broni ich poczynań podczas wojny ale czas poznac prawde a nie tylko glosic to co komuna uczyla w szkole!! Co taki zwykly polak czy niemec mieli i nadal maja do gadania?!To co piszesz to znane jest od dawna!!! Niemieckie firmy wspomagane są i istnieja bo pomagaja sobie ! Za niemca w Walbrzychu istniala jedna z dwóch najnowoczesniejszych elektrowni na swiecie ,centralny podziemny dworzec kolejowy itd itd na jakim poziomie dzisiaj jest Walbrzych? Ci co tak krzyczą na Niemców to po co przychodza do niemca do sklepu do obi castoramy i większość spożywczych ??? Miej honor i nie kupuj u niemca tylko u polaka!!! Wiec dzisiaj nie ma sie tu czym cieszyc bo sam polak polaka wykończył!!!
~Janosik 22-01-2018 11:24
Za "Niemca " istniała elektrownia, linia tramwajowa. Proszę jednak mieć na uwadze, że dobra kopalniane i wałbrzyskie były własnością Hochbergów. Dla tych krwiopijców takie nowinki techniczne musiały być wprowadzone. Pożarł by ich konkurencyjny rynek. A i tak Hochbergowie mieli ogromne długi i podatkowe należności . W efekcie Hitler nakazał przejęcie Książa na skarb III Rzeszy. Niemcy dorobili się na kradzieży wojennej, przymusowej pracy, "parasolu ochronnym" USA - przez to nie dawali na zbrojenia . Dodatkowo otrzymali plan Marshalla. Polsce Stalin przyobiecał pomoc. Wiemy jak nią było.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group