Wałbrzych/Kraj: Co kryją cmentarze na świecie? O różnicach w pochówku zmarłych
Autor: materiał zewnętrzny

Nekropolie, wesołe nagrobki i gangsterzy – różne strony pomników
Swoją podróż warto rozpocząć w Argentynie, a dokładnie w Buenos Aires. To właśnie tam znajduje się bardzo nietypowy cmentarz, na którym większość grobów znajduje się nad ziemią, zaś około 100 uznano już za zabytki. Bramy zapraszające gości do nekropolii pochodzą z neoklasycyzmu i są ozdobione wysokimi kolumnami doryckimi. Wchodząc do tego świętego miejsca zobaczy się uliczki pełne marmurowych grobowców, ozdobionych niezwykle wyszukanymi pomnikami w stylu art deco, barokowym czy neogotyckim. Miejsce zapiera dech w piersiach turystom, którzy czują się jakby zwiedzali opuszczone miasto pełne historii osób, których nie ma już na tym świecie. Zupełnie inaczej przedstawia się Wesoły Cmentarz w Sapancie. Swoją nazwę zawdzięcza przede wszystkim kolorowym nagrobkom, które mają niecodzienną formę – rzeźbione i barwnie malowane płyty przedstawiają osoby zmarłe, zaś całość jest opatrzona humorystycznymi epitafiami opowiadającymi historie pochowanych osób. Wesoły Cmentarz znajduje się w rumuńskiej wsi Sapanta i jest chętnie odwiedzany nie tylko przez rodziny zmarłych, lecz także turystów chcących poznać historie spoczywających tam osób. Z wsi Sapanta czas przenieść się do Rosji, gdzie w latach 90-tych ważnym figurom ze świata przestępczego zaczęto stawiać olbrzymie i drogie nagrobki. Monumentalne płyty przedstawiały wizerunki osób spoczywających w danym miejscu – to jednak nie wszystko. Umieszczano na nich także dobytki tych osób. Często postacie były przedstawiane podczas świętowania czy w pozycji siedzącej, a wokół nich widniały miniatury domów, samochodów i innych rzeczy materialnych. Celem stawiania tego typu nagrobków było wyróżnieniem danej osoby nawet po jej śmierci.
Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli o nagrobkach w Polsce
Polskie cmentarze są pełne klasycznych nagrobków z granitu i innych, równie wytrzymałych materiałów. Osoby wyznania chrześcijańskiego, które jest dominującą religią w kraju, są najsilniej przywiązane do tradycji i bacznie jej przestrzegają – dlatego płyty kamienne wycinane są w różne formy i kształty, stale zachowując jednak skromność. Na pionowej płycie zazwyczaj umieszcza się informacje dotyczące zmarłej osoby, która jest pochowana w danym miejscu; niektóre z nagrobków mają zdjęcie osoby zmarłej lub epitafium. Coraz częściej jednak widzi się nieco bardziej awangardowe nagrobki, na których wygrawerowane są wzory dotyczące hobby pochowanej osoby czy jej zawodu. Ekskluzywne pomniki oferuje między innymi firma VHCT, tworząca nowoczesne nagrobki z betonu architektonicznego. Więcej o tym możesz przeczytać na https://nowoczesne-pomniki.pl. Cmentarz to miejsce pełne historii ludzi, których niestety już z nami nie ma.
W zależności od kraju, pamięć o zmarłych jest przekazywana w różny sposób – każdy jest jednak niezwykły i potrafi chwycić za serce. Żyjący nie pozwalają na to, by o ich bliskich zapomniano. W ten sposób ich historia zatacza pełny krąg.