Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 3283
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Co musisz wiedzieć, aby wybrać dobrą wyciągarkę elektryczną do samochodu?

Piątek, 24 września 2021, 6:40
Autor: TS
Wałbrzych/Kraj: Co musisz wiedzieć, aby wybrać dobrą wyciągarkę elektryczną do samochodu?
Fot. użyczone
Miłośnikom off–roadu niejednokrotnie zdarza się ugrząźć w terenie. W takiej sytuacji nie zawsze można liczyć na pomoc innych. Praktycznym rozwiązaniem takiego problemu jest zainstalowanie własnej wyciągarki samochodowej. Ryzykowne tereny, strome podjazdy i podmokłe okolice mogą być bardzo ryzykowne w sytuacji, kiedy pasjonat takich wypadów podróżuje sam.

Do czego służą wyciągarki elektryczne?

Podstawowym zadaniem wyciągarki jest wspomaganie samochodu w czasie przejazdu w trudnych warunkach. Zaopatrzenie samochodu w to urządzenie umożliwia sprawne załadowanie zepsutego bądź uszkodzonego samochodu na lawetę. Wyciągarki zazwyczaj składają się z różnego rodzaju napędu oraz ślizgów i rolek, których zadaniem jest równomierne nawijanie liny.
Amatorzy off-roadowych wycieczek nie potrzebują bardzo zaawansowanego sprzętu, w takim wypadku bardzo dobrze sprawdzają się wyciągarki elektryczne. Wśród tego typu wyciągarek także jest duże zróżnicowanie, modele z wyższej półki mogą być bardzo rozwinięte technologicznie. Duży wybór profesjonalnych wyciągarek elektrycznych, zgodnych z wymogami znajduje się na stronie: https://www.dragonwinch.com/wyciagarki,20,0.html.

Cechy dobrej wyciągarki elektrycznej

Najważniejszym parametrem wyciągarki elektrycznej jest wysokość uciągu, który podawany jest w funtach. Nie może być zbyt niski, aby nie było problemów z wyciąganiem samochodu. Podawany jest w funtach, (Ibs), aby wskazaną wartość przeliczyć na kilogramy, należy Ibs pomnożyć przez 0,453592. Zasada prawidłowego doboru uciągu do masy samochodu polega na tym, że powinien on wynosić 1,5 razy dopuszczalnej całkowitej masy pojazdu. Zamontowanie wyciągarki o dużej mocy w samochodzie wyposażonym w mały alternator sprawi, że nie będzie mogła ona naładować się w pełni, dlatego jej parametry nie zostaną wykorzystane. Optymalna moc urządzenia spada wraz z liczbą zwojów liny, spada wówczas szybkość działania urządzenia. Na ostatnim zwoju wyciągarka powinna osiągać moc równą dwukrotnej wadze samochodu, co umożliwia bezpieczne wyciągnięcie auta.

Lina powinna być odpowiedniej szerokości, jest stalowa albo syntetyczna, co daje gwarancję bezpieczeństwa i sprawia, że lina jest wytrzymała i nie zerwie się w trakcie pracy. Wyciągarka elektryczna ma wbudowany hamulec, umożliwiający sprawne działanie wszystkich funkcji, wbudowana przekładnia natomiast pozwala na osiągnięcie dużego momentu wciągania. Zasilanie wyciągarek to zazwyczaj 12 lub 24 V.

Wyciągarki elektryczne - popularne zastosowania

Do płynnej jazdy po wąwozach, terenach błotnych wystarcza napęd 4x4, nie zawsze jednak okazuje się wystarczający, w takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w wyciągarkę elektryczną. Czy wyciągarki elektryczne sprawdzą się w quadzie? Do quadów przeznaczone są mniejsze konstrukcje wyciągarek elektrycznych, są one dopasowane do ich masy i osiągów. Mogą być one wykorzystane zarówno do jazdy na bardzo trudnym terenie, jak i do różnego rodzaju codziennych prac w gospodarstwie domowym. Zastosowanie wyciągarek elektrycznych do prac w domu to np. transport świeżo ściętych pni drzew, załadunek ciężkich przedmiotów lub obsługiwanie pługa śnieżnego zimą. Więcej na ten temat przeczytasz pod linkiem:
https://facet.dlastudenta.pl/artykul/czy-wyciagarki-elektryczne-sprawdza-sie-w-quadzie,142261.html

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group