Piątek, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 2501
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Co nowego w Filharmonii Sudeckiej

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 16 listopada 2012, 6:17
Aktualizacja: 11:43
Autor: Wiktoria Blicharz
Fot. Wiktoria Blicharz
Już dzisiaj w Filharmonii Sudeckiej będziemy mieli okazję zapoznać się z repertuarem klasycznym i koncertem skrzypcowym Szymanowskiego oraz II Symfonią D–dur Brahmsa. Do wałbrzyskiej Filharmonii Sudeckiej udało się bowiem zaprosić znamienitych gości, mianowicie Piotra Pławnera w roli solisty oraz Pawła Przytockiego jako dyrygenta.

Pławner o Szymanowskim mówi, iż jest to dla niego twórca wyjątkowy. Koncert powstał w okresie ekspresjonistyczno – impresjonistycznym, kiedy kompozytor był na etapie podróży do Afryki. Utwór stanowi wyzwanie dla każdego skrzypka. Interesujący jest także fakt, iż Pławner wcześniej w Wałbrzychu nie występował, brał jedynie udział w Koncercie Wieniawskiego w pobliskim Szczawnie Zdroju.

Natomiast dyrygent Paweł Przytocki bardzo entuzjastycznie wypowiada się na temat utworu Moniki Kędziory, który znajdzie się w repertuarze koncertu. Podkreśla, iż muzyka i rodzimi twórcy, także ci młodzi, są naszym, bardzo wartościowym towarem eksportowym. Ten koncert to dla niego „robota, którą należy dobrze wykonać. Tak, aby słuchacze po wyjściu nie tylko zanucili melodię, ale także pozwolili sobie na pewną refleksję, bowiem, jeśli coś budzi emocje - nieważne, pozytywne czy negatywne - to jest to sztuka”. Gorzej jeśli wyzwala jedynie obojętność.

Wśród nachodzących planów koncertowych jest także reaktywacja Big Bandu Filharmonii Sudeckiej, Andrzejkowy koncert klarnecistów Daniela Pochwały i Jakuba Wrony, a także koncerty Sylwestrowe i Bożonarodzeniowe. Interesujące będzie z pewnością Oratorium na Boże Narodzenie 14 grudnia, podczas którego jako solista wystąpi Mietek Szcześniak.

Należy wspomnieć także o działaniach Filharmonii Sudeckiej niezorientowanych stricte na koncerty. Otóż placówce udało się pozyskać około 65 tysięcy dofinansowania z UE, które zostaną przeznaczone na dwa projekty. Po pierwsze modernizację bazy komputerowo – informatycznej i wzmocnienie zaplecza promocyjnego w postaci nagrań z zamontowanej na sali koncertowej kamery. Fragmenty owych nagrań będą prezentowane we foyer oraz przy wejściu od ulicy Słowackiego.

- Widzowie będą mogli oglądać co w danym momencie dzieje się na sali oraz fragmenty najlepszych koncertów. Wychodzimy niejako na ulicę Słowackiego – tak o projekcie wypowiada się dyrektor Filharmonii Sudeckiej Jerzy Kosek.

Drugim projektem promocyjnym będzie unowocześnienie strony internetowej Filharmonii, dzięki czemu widzowie będą mieli możliwość rezerwacji i zakupu biletów za pośrednictwem Internetu.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group