Czwartek, 23 września
Imieniny: Bogusława, Linusa
Czytających: 2711
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Co o obostrzeniach myślą wałbrzyszanie?

Środa, 1 kwietnia 2020, 6:47
Aktualizacja: Czwartek, 2 kwietnia 2020, 8:24
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Co o obostrzeniach myślą wałbrzyszanie?
Fot. pixabay.com
Wczoraj premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach związanych z epidemią koronawirusa na terenie całego kraju.

Przypomnijmy, że od tygodnia w Polsce obowiązuje m.in. zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób, w pogrzebach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób, a autobusem może jechać tyle osób, ile jest miejsc siedzących, lecz podzielonych przez dwa.

Teraz szczególnie wymagana będzie zasada dystansu i wymóg dwóch metrów odległości między osobami w przestrzeni publicznej. Zostaje wprowadzony dostęp do parków, bulwarów i miejsc rekreacyjnych, a zamknięte zostają wypożyczalnie rowerów miejskich. Każda osoba do 18. roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna. Rząd zawiesza działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), mogą wejść maksymalnie trzy osoby na każdą kasę w sklepie. To znaczy, że jeśli w sklepie jest pięć kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów. Jeśli w banku są trzy stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać maksymalnie dziewięć osób. Zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów. Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez dwa. Od soboty wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte. Od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach. W godzinach 10.00 - 12.00 sklepy mogą przyjmować jedynie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla osób powyżej 65. roku życia. Zamknięte zostaną hotele i miejsca noclegowe, wyjątkiem będą budynki, które przeznaczone są do odbywania kwarantanny. W zakładach pracy wprowadzony zostaje wymóg odległości co najmniej 1,5 metra między stanowiskami pracy. Ci, którzy zostaną poddani kwarantannie, od dzisiaj poddani są całkowitej izolacji, również od swoich bliskich. Jeżeli będzie odbywać kwarantannę w swoim domu, poddani jej będą wszyscy domownicy. Prywatnych przewoźników, np. busy obowiązywać będą te same zasady co komunikację publiczną - w pojeździe będzie mogło znajdować się tyle osób, ile wynosi połowa liczby miejsc siedzących. W punktach usługowych i stacjach benzynowych pracownicy będą zobowiązani do dezynfekcji lady i np. terminala po każdym kliencie.
- To chyba jedyny sposób, żeby uniknąć rozsprzestrzeniania się koronawirusa, bo nie wszyscy stosują się do zaleceń - uważa pani Maria. - Tylko takie działanie i odpowiedzialność ludzi może doprowadzić do uspokojenia sytuacji - dodaje pan Marek. - Najpierw myślałem, że te obostrzenia to lekka przesada, ale jak patrzę na tę sytuację teraz, to faktycznie trzeba się stosować do tych wymogów - mówi pan Rafał.

Za złamanie zakazów grozi kara od pięciu do nawet 30 tys. zł.

Twoja reakcja na artykuł?

3
14%
Cieszy
1
5%
Hahaha
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
1
5%
Złości
14
67%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group