Piątek, 24 marca
Imieniny: Katarzyny, Marka
Czytających: 4749
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Co to jest i w jaki sposób objawia się nadkrzepliwość?

Poniedziałek, 1 sierpnia 2022, 6:46
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Co to jest i w jaki sposób objawia się nadkrzepliwość?
Fot. użyczone
Nadkrzepliwość to inaczej trombofilia. Choroba ta może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Cechuje się skłonnością do występowania zmian zakrzepowych. Leczenie nadkrzepliwości polega głównie na zastosowaniu farmakoterapii z wykorzystaniem leków rozrzedzających krew. Dowiedz się więcej na temat trombofilii.

Jakie są przyczyny nadkrzepliwości?

Nadkrzepliwość to zespół chorobowy związany ze wzmożonym ryzykiem rozwoju zakrzepów w naczyniach żylnych i rzadziej naczyniach tętniczych, za co odpowiadają nieprawidłowości w układzie krzepnięcia. Biorąc pod uwagę przyczyny powstania, wyróżnia się nadkrzepliwość wrodzoną i nabytą. W przypadku tej pierwszej najczęstszą przyczynę stanowi czynnik V Leiden. Określa się w ten sposób zmutowany czynnik V układu krzepnięcia. Mutacja ta dziedziczona jest autosomalnie dominująco. 

Rzadziej stwierdzanymi przyczynami gęstej krwi są niedobór białka S i białka C (białka znajdujące się we krwi zależne od witaminy K) oraz antytrombiny III (związek odpowiadający za hamowanie krzepnięcia krwi). Z kolei najczęstszą przyczyną nabytej nadkrzepliwości jest zespół antyfosfolipidowy zwany też zespołem Hughesa. To niezapalna choroba układowa tkanki łącznej, polegająca na występowaniu zakrzepicy naczyniowej i obecności przeciwciał antyfosfolipidowych we krwi. Inne przyczyny to m.in. toczeń rumieniowaty układowy, zapalenie skórno-mięśniowe, reumatoidalne zapalenie stawów, zakażenia i stany zapalne (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Do grupy zwiększonego ryzyka rozwoju nadkrzepliwości krwi należą również osoby palące tytoń, odwodnione, z anemią z niedoboru żelaza.

Jakie są objawy nadkrzepliwości?

Objawy nadkrzepliwości związane są z powstaniem zakrzepów w poszczególnych naczyniach krwionośnych. Najczęściej zmiany te obserwuje się w obrębie naczyń kończyn dolnych. Trombofilię uważa się za główny czynnik ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, w przebiegu której pojawiają się takie dolegliwości, jak bóle łydek, obrzęki, ocieplenie, tkliwość, poszerzenie żył powierzchownych. Z kolei w przypadku zakrzepicy naczyń żylnych mózgu pojawić się mogą: wymioty, nudności, ból głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia świadomości. Nadkrzepliwość wiąże się też z ryzykiem zatorowości płucnej, która objawia się bólem w klatce piersiowej, dusznościami, kaszlem, krwiopluciem. 

Rozpoznanie i leczenie nadkrzepliwości  

W rozpoznaniu nadkrzepliwości kluczową rolę odgrywają badania krwi – morfologia oraz oznaczenie czasów krzepnięcia krwi – protrombinowego (PT) i kaolinowo-kefalinowego (APTT). Niekiedy dokonuje się również oznaczenia poziom fibrynogenu i D-dimerów. Diagnostyka rozszerzona może zostać o badania obrazujące żyły – USG doppler, flebografię lub tomografię komputerową. 

Leczenie nadkrzepliwości polega przede wszystkim na leczeniu choroby podstawowej i farmakoterapii z wykorzystaniem heparyn lub aspiryny, czyli leków rozrzedzających krew. Dodatkowe postępowanie podyktowane jest rodzajem zmian spowodowanych przez trombofilię. Przykładowo w przypadku zakrzepicy kończyn dolnych zaleca się kompresjoterapię i używanie specjalnej odzieży, np. podkolanówek.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
67%
Smuci
1
33%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group