Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 3983
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Co to jest podwójne ubezpieczenie OC?

Piątek, 25 marca 2022, 6:33
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Co to jest podwójne ubezpieczenie OC?
Fot. użyczone
Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC. Zdarzają się jednak sytuacje, w których do tego samego auta przypisane są dwie polisy. Dowiedz się, na czym polega podwójne OC i jak uniknąć konieczności podwójnego opłacania składek.

Do każdego samochodu powinno być przypisane tylko jedno ubezpieczenie komunikacyjne. Z uwagi na konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów żaden kierowca nie decyduje się na wykupienie drugiej polisy dobrowolnie. Czasami jednak właściciel auta zobowiązany jest do opłacenia dwóch składek, ale najczęściej dochodzi do tego na skutek niefrasobliwości kierowcy.

Podwójne ubezpieczenie OC – na czym polega?

Podwójne OC występuje, gdy jednocześnie do jednego auta przypisane są dwie polisy. Taka sytuacja ma miejsce zwykle w dwóch przypadkach:
• zakupu używanego auta i wykupienie ubezpieczenia OC we własnym zakresie – bez uprzedniego wypowiedzenia ważnej jeszcze umowy podpisanej przez zbywcę;
• wykupienia ubezpieczenia w innym towarzystwie ubezpieczeniowym bez uprzedniego wypowiedzenia umowy w dotychczasowej firmie.

Do zdublowania się ubezpieczenia OC znacznie rzadziej dochodzi na skutek błędów w złożonym wypowiedzeniu umowy. Może jednak zdarzyć się, że na dokumencie zabraknie odręcznego odpisu, co będzie jednoznaczne z nieważnością takiego wniosku.

Kiedy ubezpieczenie OC zostaje przedłużone automatycznie?

Aby uniknąć przerwy ubezpieczeniowej, wprowadzono opcję automatycznego przedłużania polisy. Taki mechanizm nie zawsze zostanie zastosowany.

Polisa przedłuża się automatycznie wówczas, gdy dotychczasowy ubezpieczyciel nie otrzymał wypowiedzenia umowy OC. Ubezpieczenie nie będzie natomiast przedłużone, gdy wygaśnie umowa podpisana przez właściciela sprzedawanego auta.

Dlatego nowy nabywca ma obowiązek odpowiednio wcześnie wykupić nową polisę. Jeżeli tego nie zrobi, wówczas będzie mu grozić kara finansowa za przerwanie ciągłości ubezpieczeniowej – jej wysokość zależy od tego, jak długo auto pozostawało bez ochrony.

Jak uniknąć zdublowania się polis?

Jeżeli decydujesz się na zmianę ubezpieczyciela, należy zachować czujność. Warto sprawdzić dokładnie, kiedy wygasa umowa i odpowiednim momencie ją wypowiedzieć. Sporządzony dokument należy zweryfikować przed wysłaniem – pod kątem niezbędnych elementów, w tym odręcznego podpisu właściciela auta lub współwłaścicieli.

Jeśli natomiast kupujesz auto używane i nie zamierzasz korzystać z ważnej jeszcze polisy zbywcy, także musisz powiadomić o tym ubezpieczyciela. W tym celu należy złożyć wypowiedzenie umowy OC – robisz to ty, jako nowy właściciel, ponieważ polisa przypisywana jest do samochodu, a nie osoby.

Kiedy trzeba złożyć wypowiedzenie OC? Poznaj terminy

Jeżeli doszło do zdublowania polisy OC, masz prawo złożyć wypowiedzenie umowy. Zgodnie z przepisami, możesz tego dokonać w dowolnym momencie. Warto jednak zrobić to jak najszybciej. Dlaczego?

Ubezpieczyciel może nie zwrócić ci pełnej kwoty składki, ale „potrąci” ją o dni, w których polisa była aktywna. Im dłużej będziesz zwlekać ze złożeniem dokumentu, tym mniej pieniędzy odzyskasz.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
33%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group