Piątek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 5859
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Co warto wiedzieć na temat wyboru konta firmowego?

Środa, 6 grudnia 2023, 6:03
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Co warto wiedzieć na temat wyboru konta firmowego?
Fot. użyczone
Prowadzisz swoją firmę lub może dopiero planujesz założyć np. własną działalność gospodarczą? Tak czy inaczej, jedną z pierwszych decyzji, jaką musi podjąć każdy przedsiębiorca jest wybór konta firmowego. Takie konto to coś więcej niż zwykły rachunek, na który wpływają przychody i z którego dokonuje się płatności. To narzędzie, które potrafi w istotnym stopniu wesprzeć zarządzanie finansami i pomóc w rozwoju biznesu. W poniższym tekście postaramy się wyjaśnić, na co zwracać uwagę przy wyborze konta firmowego, z jakich usług dodatkowych możemy dzięki niemu skorzystać i gdzie szukać najlepszych ofert. Zapraszamy do lektury.

Czy każda firma musi mieć konto firmowe?

Niektórzy, szczególnie początkujący przedsiębiorcy mogą się zastanawiać, czy konieczne jest zakładanie osobnego konta dla firmy, czy można korzystać z konta osobistego? Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy od formy prawnej danej działalności. Np. prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, nie jesteśmy prawnie zobowiązani do posiadania konta firmowego. Jednak w praktyce konta firmowe są zalecane nawet dla JDG. W ten sposób oddzielamy pieniądze prywatne od firmowych, co jest bardzo wskazane. Niektóre tzw. wolne zawody np. adwokaci muszą posiadać rachunek firmowy z mocy przepisów. Obligatoryjnie konta firmowe muszę posiadać natomiast wszystkie spółki cywilne, jawne, partnerskie, komandytowe i akcyjne.

Z jakich usług dodatkowych można korzystać posiadając konto firmowe?

Konta firmowe w swojej podstawowej funkcjonalności są bardzo podobne do osobistych. Oba dają dostęp do zgromadzonych pieniędzy za pomocą bankowości internetowej lub mobilnej. Oba umożliwiają wykonywanie przelewów i płacenie wydaną do konta kartą. Kiedy jednak zagłębimy się w szczegóły, szybko okaże się, że konta firmowe oferują usługi dodatkowe, które mogą ułatwić nam prowadzenie biznesu. Niektóre z nich to:
- terminal płatniczy, który umożliwia przyjmowanie płatności kartami od klientów,
- kredyt w rachunku bieżącym, który pozwala uzyskać dodatkowe środki na rozwój firmy lub pokrycie bieżących potrzeb,
- faktoring, to specjalna usługa, która umożliwia sprzedaż faktur należnych na rzecz banku w zamian za natychmiastową wypłatę pieniędzy,
- split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności. Jest niezbędny dla firm będących płatnikami VAT.

Każda przychodząca płatność zostaje niejako rozdzielona na kwotę netto i podatek VAT.

Z jakimi kosztami prowadzenia konta należy się liczyć?

Korzystanie z konta firmowego może wiązać się z pewnymi opłatami, które należy uwzględnić przy wyborze oferty. Niektóre konta firmowe mogą być jednak bezpłatne, o ile jego właściciel wykona co miesiąc określoną liczbę transakcji. Najczęściej jednak opłata wynosi ok. 10-20 zł miesięcznie i obejmuje m.in.:
- prowadzenie rachunku,
- opłatę za kartę płatniczą,
- opłatę za przelewy,
- opłatę za wypłaty z bankomatów.

Dodatkowo płatny może być np. terminal płatniczy.

Banki mocno ze sobą konkurują, co sprawia, że możemy natrafić na promocję, w ramach której przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia konta nie zapłacimy ani złotówki.

Gdzie szukać atrakcyjnych ofert firmowych kont bankowych?

Chcąc znaleźć konto firmowe, które będzie najlepiej odpowiadać naszym potrzebom i oczekiwaniom, warto porównać różne oferty dostępne na rynku. Możemy to zrobić na kilka sposobów:
- odwiedzając strony internetowe banków i sprawdzając ich oferty, co zajmuje jednak sporo czasu,
- korzystając z porównywarek internetowych, które umożliwiają zestawienie parametrów i kosztów różnych kont w jednym miejscu. Oszczędzamy dzięki temu mnóstwo czasu.
- przeglądając rankingi kont dla firm tworzone i publikowane na portalach finansowych.

Podsumowanie

Konta firmowe to podstawowe narzędzia dla większości przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić swoją firmę sprawnie i efektywnie. Oddzielenie finansów prywatnych od firmowych to tylko jeden z argumentów przemawiających za jego otworzeniem. W dobie internetu znalezienie, porównanie, jak również założenie konta nie stanowi żadnego problemu. Cały proces zajmuje kilkanaście minut. Po tym czasie nie pozostanie nam nic innego jak poznawać szczegóły naszego konta. Pamiętajmy również, że mając już jedno konto, nic nie stoi na przeszkodzie, aby po jakimś czasie zmienić je na inne.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group