Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 2790
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Co warto wiedzieć o zakładaniu i prowadzeniu konta maklerskiego?

Sobota, 26 marca 2022, 6:36
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Co warto wiedzieć o zakładaniu i prowadzeniu konta maklerskiego?
Fot. użyczone
Rachunek maklerski (nazywany inaczej inwestycyjnym lub brokerskim) daje możliwość obrotu instrumentami finansowymi, do których można zaliczyć między innymi akcje, obligacje, kontrakty terminowe, ETF–y,REIT–y itp. Posiadanie rachunku maklerskiego umożliwia nabywanie oraz sprzedawanie wymienionych wcześniej instrumentów finansowych, zarówno na polskich, jak i zagranicznych giełdach.

Co warto wiedzieć o rachunku maklerskim?

Rachunek maklerski może zostać otwarty w biurze maklerskim banku bądź też w domu maklerskim należącym do jednej z polskich lub zagranicznych firm inwestycyjnych. Gdzie szukać miejsca, w którym można założyć taki rachunek? W tym celu warto zajrzeć na stronę Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie znajduje się pełna lista miejsc, w których można otworzyć konto inwestycyjne. Jak już wiadomo, rachunek maklerski jest typem rachunku przeznaczonego do zlecenia transakcji kupna i sprzedaży na giełdzie. Przy jego pomocy można również przechowywać papiery wartościowe. Z oczywistych względów są prowadzone w wersji elektronicznej, przez wyznaczone biura maklerskie. Istnieje możliwość założenia rachunku maklerskiego przez internet lub w placówce banku, w którym początkujący inwestor posiada konto osobiste czy też firmowe, nie ma jednak przeciwwskazań by ku temu, by skorzystać z oferty placówki, w której nie posiada żadnego produktu finansowego.

Warto pamiętać o tym, że nie każdy może zostać indywidualnym inwestorem i korzystać z rachunku maklerskiego. Osoba chcąca inwestować, musi spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim musi być pełnoletnia oraz mieć status osoby fizycznej lub prawnej. Ważne jest również przedstawienie stosownego dokumentu poświadczającego tożsamość. Osoba, która chce założyć konto maklerskie jeszcze przed podpisaniem umowy, powinna wypełnić specjalny unijny formularz MIDFID, sprawdzający podstawową wiedzę z zakresu inwestowania. To bardzo ważne bowiem dzięki formularzowi pracownicy biura maklerskiego mogą określić konkretną kategorię instrumentów finansowych, które będą dopasowane do poziomu wiedzy i akceptowalnego ryzyka, dzięki czemu inwestor nie będzie tracił ogromnych środków finansowych na nietrafione inwestycje.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że aby inwestować na giełdzie, niezbędne jest założenie rachunku maklerskiego i to niezależnie od tego, jaka kwota zostanie przeznaczona na inwestycję. Specjaliści zajmujący się profesjonalnym inwestowaniem na giełdzie zalecają, aby początkujący inwestorzy rozpoczęli od niej wielkich kwot, a wraz ze zdobyciem doświadczenia powiększali powoli swój portfel inwestycyjny.

Czym się kierować wybierając najlepszy dla siebie rachunek maklerski?

Wybierając rachunek maklerski, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych z czynników, z których najważniejsze są indywidualne preferencje i oczekiwania dotyczące rachunku inwestycyjnego. Warto przy tym zwrócić uwagę na charakter gry na giełdzie bowiem nie każdy rachunek będzie dobry dla osoby, która decyduje się na codzienne dokonywanie transakcji na giełdzie, dla kogoś, kto zajmuje się wyłącznie długoterminowym inwestowaniu. Jeżeli już własne potrzeby zostaną ściśle określone, można przystąpić do analizy innych czynników. Przede wszystkim należy mieć na względzie koszty związane z prowadzeniem rachunku maklerskiego i to nie tylko wynikające z jego założenia, ale również z opłat za dokonywanie poszczególnych transakcji. Z oczywistych powodów im te koszty są niższe, tym lepiej dla inwestującego. W większości przypadków pomiędzy poszczególnymi domami maklerskimi różnice w prowizji nie będą duże, za to koszty wynikające z prowadzenia rachunku mogą się różnić pomiędzy sobą w dość znaczący sposób. Dlatego też to właśnie je należy mieć na uwadze, wybierając konto maklerskie. Niekiedy może zdarzyć się, że prowadzenie rachunku jest całkowicie darmowe. Oczywiście to bardzo dobra informacja dla inwestora, jednak należy sprawdzić, czy aby na pewno nie będzie ona okupiona większą prowizją, czy też koniecznością spełnienia innych warunków, aby prowadzenie rachunku maklerskiego nie było objęte dodatkowymi kosztami.

Dużym ułatwieniem w dokonaniu wyboru może być rzetelny i wiarygodny ranking kont maklerskich. Aktualny znajdziemy pod adresem: https://e-kursy-walut.pl/ranking-kont-maklerskich/.

Każde konto maklerskie jest takie same?

Względu na to, że każde konto maklerskie pozwala na obracanie na giełdzie różnymi papierami wartościowymi, mogą się pomiędzy sobą różnić. Różnice te dotyczą przede wszystkim dostępu do różnorodnych usług dodatkowych. Aby zmniejszyć ryzyko dla potencjalnych inwestorów, obecnie coraz więcej domów maklerskich decyduje się na oferowanie swoim klientom materiałów edukacyjnych czy dostępu do analiz ekonomicznych.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group