Poniedziałek, 15 kwietnia
Imieniny: Bazylego, Tytusa
Czytających: 4824
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Europa: Co warto zobaczyć w Budapeszcie?

Sobota, 15 października 2022, 5:32
Autor: materiał zewnętrzny
Europa: Co warto zobaczyć w Budapeszcie?
Fot. użyczone
Budapeszt to stolica Węgier, zamieszkana przez prawie 2 miliony ludzi. Jest największym miastem na terenie Węgier i słynie z wielu atrakcji, takich jak mosty, budynek parlamentu, wyspa Małgorzaty oraz liczne baseny i sauny miejskie. Co warto zobaczyć w Budapeszcie i jak się dostać do tego miasta?

Samolotem lub samochodem do Budapesztu

Stolica Węgier leży stosunkowo blisko Polski, zwłaszcza południowej. Przykładowo trasa Kraków-Budapeszt zabierze nam około 6 godzin samochodem. Do miasta można także dolecieć samolotem w godzinę, jednak do tego trzeba doliczyć czas dojazdu na oba lotniska oraz oczekiwanie na odlot, więc łącznie może być to około 4 godzin. Do Budapesztu jeżdżą także pociągi i autobusy, jednak podróż nimi zajmuje sporo czasu, czasami wymaga przesiadek i jest niewygodna. Świetną opcją na weekendowy wypad będzie więc przelot samolotem, a na dłuższy czas można wybrać się własnym autem. 

Największe atrakcje Budapesztu

Budapeszt to miasto uznawane za węgierską stolicę kultury i polityki oraz doskonałe miejsce na zakupy oraz zwiedzanie. Do najważniejszych atrakcji można zakwalifikować: Zamek Królewski, Budynek Parlamentu, Górę Gellerta, Wyspę Małgorzaty i baseny Szechenyi Furdo. 

Zamek Królewski

Zamek Królewski to jeden z najważniejszych obiektów na terenie Węgier. To właśnie to miejsce ma sporo do zaoferowania osobom, które lubią zwiedzać, podziwiać widoki i obserwować miasto. Zamek leży w Budzie, czyli starszej części miasta, która jest bardzo urokliwa i przypomina polskie pejzaże. Na Zamek można dotrzeć pieszo, autobusem lub kolejką linową. 

Budynek Parlamentu

Budynek Parlamentu to zdecydowanie jeden z najważniejszych symboli Budapesztu. Miejsce zachwyca z zewnątrz i można podziwiać je z Dunaju. Budynek położony jest w dzielnicy Peszt, czyli w nowszej części miasta. Miejsce to jest dostępne tylko dla grup zorganizowanych, z przewodnikiem i o konkretnych godzinach. Właśnie dlatego podczas krótkiej wyprawy do stolicy Węgier zwykle nie udaje się odwiedzić Parlamentu.

Góra Gellerta

Góra Gellerta to piękne wzgórze położone na wysokości 235 metrów. Na wzgórzu jest Cytadela uznawana za wspaniały punkt widokowy. Obecnie mieści się tam także muzeum, kawiarnia i restauracja. Miejsce to znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, tak samo jak całe Wzgórze Zamkowe. 

Wyspa Małgorzaty

Wyspa Małgorzaty to miejsce warte odwiedzenia, ponieważ jest bardzo spokojne i zaciszne, a tym samym nie przypomina reszty miasta. Wyspa znajduje się na środku Dunaju, dzięki czemu jej umiejscowienie jest bardzo romantyczne. 

Baseny Szechenyi Furdo

Ten kompleks basenów znajduje się w sercu Parku Miejskiego i jest obowiązkowym punktem większości wycieczek. Można wykąpać się w jednym z 18 basenów i wspaniale spędzić czas. Ten kompleks został zbudowany już w 1881 roku i do dzisiaj zachwyca architektonicznie.

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group