Środa, 22 marca
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Czytających: 4949
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Czajnik elektryczny – jaki wybrać?

Wtorek, 3 listopada 2020, 13:24
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Czajnik elektryczny – jaki wybrać?
Fot. użyczone
Czajnik elektryczny to podstawowe wyposażenie praktycznie każdej kuchni. Duża różnorodność produktowa sprawia, że każdy klient znajdzie model idealnie dopasowany do własnych potrzeb oraz oczekiwań. Przy wyborze nowego modelu warto zastanowić się nad tym, jakie parametry czajnika wpływają na trwałość oraz odpowiednie funkcjonowanie urządzeń elektrycznych. Czym się wyróżnia porządny czajnik? Oto kilka podpowiedzi.

Krótka historia czajników

Chociaż czajnik elektryczny zagościł w naszych domach pod koniec XIX wieku, to historia tego naczynia sięga już czasów starożytnych. Większość źródeł historycznych podaje, że ten przydatny sprzęt został wynaleziony w starożytnej Mezopotamii pond 2000 lat temu. Na początku do podgrzewania wody używano oczywiście ognia. Pierwsze garnki wykonane były z brązu. W późniejszych latach wraz z postępem cywilizacyjnym pojawił się stop miedzi i żelaza. W ten sposób czajniki powoli stawały się coraz bardziej trwałe. W Chinach czajniki wykonywano ze szkła, porcelany. Były to naczynia, na które mogli sobie pozwolić zamożni ludzi. Biedniejsze osoby korzystały z czajników wykonanych z kamienia. Prawdziwą rewolucję w produkcji czajników zapoczątkowało wynalezienie prądu. Czajnik elektrycznym to sprzęt mający około 150 lat. Pierwsze czajniki tego typu pracowały dość wolno. Na ugotowanie wody czekało się prawie 15 minut. Dziś czajniki to urządzenia bardzo wydajne oraz szybkie. Dostępne są różne modele, co prawdopodobnie nie śniło się pierwszemu konstruktorowi. Szeroki wybór czajników dostępny jest pod następującym linkiem: https://www.euro.com.pl/czajniki.bhtml

Parametry czajnika

Jak w gąszczu takiej ilości produktów znaleźć czajnik idealny? Przede wszystkim warto dokładnie określić swoje potrzeby, np. w większych rodzinach sprawdzi się czajnik o sporej pojemności. Oczywiście kluczową rolę odgrywa także, budżet, jaki chcesz przeznaczyć na zakup nowego sprzętu. Na rynku dostępne są czajniki w bardzo różnych cenach. Wystarczy spojrzeń na przekrój produktów jednej marki (np. https://www.euro.com.pl/czajniki,_Zelmer.bhtml). Dlatego dokładne określenie środków finansowych pozwala zawęzić krąg poszukiwań. Do najważniejszych parametrów należą także moc lub dodatkowe funkcje.

Moc czajnika

Każde urządzenie elektryczne ma określoną moc podawaną w Watach. To właśnie ten parametr odpowiada za szybkość i sprawność funkcjonowania. Tak też jest w przypadku czajników. Im wyższa moc, tym szybciej czajnik ugotuje wodę. Najtańsze urządzenia oferują moc w zakresie od 700 W do 2000 W. W takim przypadku czas oczekiwania na wrzątek wynosi około 4 minut. Lepsze modele, których moc osiąga około 4000 W, skracają ten czas do mniej więcej 2 minut. Różnica nie jest wielka, jednak w przypadku częstego podgrzewania wody może mieć duże znaczenie. Warto także pamiętać, że czajniki o wyższej mocy potrzebują odpowiedniej instalacji elektrycznej. 

Rodzaj grzałki

Obecnie na rynku występują dwa rodzaje grzałek: spiralna i płytowa. Jeszcze kilka lat temu do najpopularniejszych należał model spiralny. Jednak takie produkty dość szybko się przepalały, co oczywiście wymagało zakup kolejnego urządzenia. Utrudnieniem był także brak możliwości okręcania takiego czajnika wokół własnej osi. Czajniki elektryczne mają podstawki. W przypadku grzałek spiralnych nie można je było dowolnie okręcać. Jeśli włączyłeś czajnik w jednej pozycji, to musiał on w niej pozostać do zakończenia gotowania. Inaczej jest w przypadku urządzeń z grzałką płytową. Taka grzałka ukryta jest pod dnem czajnika. Dzięki temu są łatwiejsze w czyszczeniu, oferują wyższą moc i są też bardziej eleganckie. Umożliwiają także dowolne obracanie czajnika. To wszystko sprawiło, że grzałki płaskie powoli, ale skutecznie, wypierają z rynku urządzenia spiralne. 

Funkcjonalność

Warto także wspomnieć o kilku elementach znacznie podwyższających funkcjonalność czajników. Urządzenia te muszą być wyposażone we wskaźniki pokazujące poziom wody w naczyniu. Dobrze, aby był on podświetlany. Dzięki temu nawet w półmroku wiesz, ile wody nalałeś do środka. Oprócz tego istotną rolę odgrywa także filtr oczyszczający wodę. Niektóre bardziej zaawansowane modele mają kilka dodatkowych funkcji, np. możliwość podtrzymania ciepła. 

Rodzaj obudowy

Czajniki elektryczne mają różne rodzaje obudowy. Do tańszych produktów należą plastikowe sprzęty. Są też lżejsze. Niestety często szybciej się psują, biały plastik szybko żółknie. Takie sprzęty nie są też aż tak eleganckie. Dlatego coraz częściej ludzie wybierają urządzenie elektryczne wykonane ze stali nierdzewnej, która pięknie się prezentuje i jest łatwa w utrzymaniu czystości. Dodatkowo nawet przy wysokim stopniu eksploatacji stal nierdzewna wygląda bardzo dobrze, ponieważ jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. 

Design

Design to również ważny element. Wybierając czajnik, warto go dopasować do wystroju wnętrz. Na rynku dostępne są nowoczesne, minimalistyczne urządzenia oraz sprzęty stylizowane na czajniki retro.

Twoja reakcja na artykuł?

1
25%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
25%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group