Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 2450
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Czeka nas III Festiwal Małych Prapremier

Czwartek, 14 września 2017, 15:41
Aktualizacja: 15:44
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Czeka nas III Festiwal Małych Prapremier
Fot. Robert Bajek
Od 17 do 22 września będzie trwał III Festiwal Małych Prapremier, którego organizatorem jest Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

- Jest to bardzo ważne wydarzenie. W tym roku otrzymaliśmy dofinansowanie nie z Ministerstwa Kultury, ale ze środków Narodowego Centrum Kultury. Zaprosiliśmy 9 najlepszych spektakli do konkursu, bo Festiwal ma formę konkursową. Będą tatry z Wrocławia, ze Szczecina, z Warszawy, Rzeszowa, Poznania, Białegostoku. Do tego mnóstwo pokazów pozakonkursowych, warsztatów, pokazy szkół teatralnych. Udało nam się ściągnąć do Wałbrzycha same perełki - powiedział Zbigniew Prażmowski, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu i jednocześnie dyrektor Festiwalu.

Celem Festiwalu jest prezentacja i promocja najciekawszych prapremierowych spektakli dla dzieci i młodzieży, promocja nowych tekstów i nie wystawianej do tej pory dramaturgii skierowanej do dzieci i młodzieży, porównanie teatralnych realizacji, prezentacja nowych nurtów w teatrze dla dzieci i młodzieży, oraz stworzenie platformy służącej wymianie doświadczeń i poglądów dotyczących teatru dla dzieci.

- Teatr Lalki i Aktora jest teatrem naszym, wałbrzyskim, miejskim, który coraz bardziej staje się teatrem aktora, utrzymując oczywiście ważny wątek, że jest to teatr lalki. Jest to teatr, który konsekwentnie realizuje program ekspansji, zarówno artystycznej jak i terytorialnej. Mamy kolejną, trzecią edycję Festiwalu. Co ważne za każdym razem przy zmieniających się preferencjach uzyskuje dofinansowanie, co jest dowodem na to, że ma wysoką ocenę. Z punktu widzenia organu prowadzącego wyrażam radość, że taki teatr jest, że się rozwija, że się zmienia. Zmienia się skutecznie, bo liczba widzów rośnie. Ma trwałe miejsce na mapie kulturalnej Wałbrzycha, Dolnego Śląska i Polski. Cieszymy się, że znowu przyjadą do Wałbrzycha artyści, goście, krytycy. Będziemy mieli tydzień uczty dla widzów żyjących życiem kulturalnym. Będziemy również mieli znaczącą liczbę gości, którzy tutaj spędzą czas, poznają nasze miasto. Waga takich wydarzeń w sensie budowania wizerunku miasta jest trudna do ocenienia, ale też do przecenienia - powiedział Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Na tegoroczną edycję Festiwalu składają się warsztaty, czytania, spektakle, wykłady i koncerty. Zajęcia w ramach Festiwalu odbywać się będą na Dużej i Małej Scenie Teatru Lalki i Aktora, na Dużej Scenie i Scenie Kameralnej Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego, w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, oraz w Publicznej Szkole Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu. Program Festiwalu jest niezwykle bogaty. Już w niedzielę 17 września, w dniu inauguracji Festiwalu, odbędą się warsztaty dla nauczycieli - "KLASYKA versus WSPÓŁCZESNOŚĆ", warsztaty dla najnajów - "TWÓJ RUCH", warsztaty "BAJZEL" i prapremiera TLiA w Wałbrzychu - "AFROAZJA".

Kolejne dni to kontynuacja warsztatów "BAJZEL", "TWÓJ RUCH" i "KLASYKA versus WSPÓŁCZESNOŚĆ", oraz spektakle: 18 września "PROSTA HISTORIA", 19 września "TERAZ TU JEST NASZ DOM", "PIEKŁO-NIEBO" i "DZIEŃ DZIECKA". 19 września spektakle: "STRACH MA WIELKIE… ZĘBY", "ODLOT", "NAZYWAM SIĘ WOJNA", "DLACZEGO PŁACZECIE", a także czytanie "ESBEN I DUCH DZIADKA" i "KOŁYSANKI, MRUCZANKI, LULAJKI" - warsztaty dla najnajów. 20 września zaprezentowane zostaną spektakle: " STRASZNA PIĄTKA", "WODNA OPOWIEŚĆ" i " CESKí DiPLOM", będzie też czytanie "KTO SIĘ BOI PANI EŚ" i koncert "LULAJKI I WYLICZANKI". 22 września, ostatniego dnia Festiwalu oprócz ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbędą się dwa spektakle: " RONJA, CÓRKA ZBÓJNIKA" i " zrozumieć GIAURA", oraz czytanie performatywne " GARY RONDEL".

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie internetowej Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu: teatrlalek.walbrzych.pl

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group