Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 5678
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Czeka nas transformacja energetyczna

Czwartek, 8 grudnia 2022, 7:44
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Czeka nas transformacja energetyczna
Fot. UMWD
#EnergiaOdNowa – taki tytuł otrzymała kampania informacyjna przygotowująca mieszkańców subregionu wałbrzyskiego do zmieniających się priorytetów rozwojowych związanych z neutralnością klimatyczną, dekarbonizacją i transformacją energetyczną. Zadanie współfinasowane ze środków samorządu województwa zrealizowała Fundacja Wałbrzych 2000.
- Takie projekty, które w przyjazny sposób przybliżają skomplikowaną tematykę związaną z założeniami transformacji energetycznej i gospodarczej są bardzo potrzebne - mówi Grzegorz Macko - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. Cieszy mnie również zaangażowanie młodzieży i debata, która dała możliwość skonfrontowania tak skrajnych punków widzenia. Jako samorząd województwa finansujemy wiele działań, które mają na celu poprawę stanu otaczającego nas środowiska, ale nie zapominamy również o edukacji, stąd nasze zaangażowanie w projekt Energia OdNowa.

Sprawiedliwa transformacja oraz przejście na gospodarkę niskoemisyjną to jedno z ważniejszych wyzwań nie tylko dla subregionu wałbrzyskiego, ale i całego Dolnego Śląska. Wyzwania społeczne, gospodarcze i środowiskowe, wynikające między innymi z ubóstwa energetycznego, wysokiej energochłonności przemysłu czy konieczności rekultywacji terenów zdegradowanych to obszary, które z jednej strony wymagają interwencji ze środków publicznych, ale z drugiej podniesienia wiedzy i świadomości lokalnych społeczności, w zakresie wyzwań, z jakimi przyjdzie się im zmierzyć w kolejnych latach. Kampania informacyjna #EnergiaOdNowa wszystkim mieszkańcom subregionu poprzez publikację materiałów prasowych, filmów i postów w mediach społecznościowych, przybliżyła problematykę odnawialnych źródeł energii, w tym energii z wiatru, promieniowania słonecznego, hydrotermalną i otrzymywaną z biomasy, elektromobilności i emisji z transportu, gospodarki odpadami i recyclingu oraz efektywności energetycznej budynków. Co istotne, problematyka została pokazana z różnych punktów widzenia: regionalnego i lokalnego samorządu, przedsiębiorców i mieszkańców. Zwieńczeniem cyklu była debata oksfordzka „Jak będzie wyglądał nasz kraj w 2050 roku?”, w której udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu (Mechanika) i Zespołu Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju (Ceramika).

Twoja reakcja na artykuł?

2
18%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
9%
Smuci
0
0%
Złości
8
73%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group