Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 1516
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czekają na Chełmiec

Wiadomości: REGION, Szczawno-Zdrój/Wałbrzych
Piątek, 28 czerwca 2019, 6:38
Autor: red
Fot. red
W związku z licznymi zapytaniami od mieszkańców oraz interwencjami w sprawie braku należytego zagospodarowania i porządku na szczycie góry Chełmiec informujemy, że gmina Szczawno–Zdrój oczekuje na wydanie nieruchomości przez Europejskie Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej.

Na mocy wyroku Sądu Rejonowego w Wałbrzychu z dnia 6 marca 2019 roku ECRA została zobowiązana do oddania gminie Szczawno-Zdrój działki w wraz z wieżą widokową, znajdująca się na szczycie Chełmca.
- Mieszkańcy i turyści oczekują właściwego zagospodarowania szczytu, a przede wszystkim udostępnienia wieży widokowej, która jest atrakcją Chełmca – komentuje Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdroju. – Niestety, obiekt rzadko był udostępniany turystom, nie można zdobyć nawet symbolicznej pieczątki, która jest zwyczajowo w takich miejscach dodatkową atrakcją. Na szczycie panuje nieporządek, mieliśmy z tego tytułu wiele skarg i interwencji. Chcemy to zmienić, uczynić z Chełmca atrakcję turystyczną, przygotować koncepcję zagospodarowania góry. Ubolewam, że nie możemy do tego przystąpić, bo nie jest realizowany prawomocny wyrok, który zapadł już w marcu. Dodam, że stowarzyszenie nie odwołało się od wyroku, czyli uznało tym samym słuszność naszych roszczeń.

Wyrok jednoznacznie przyznał słuszność roszczeniom Gminy Szczawno-Zdrój w stosunku do stowarzyszenia. Głównym powodem wystąpienia o zwrot nieruchomości było niewywiązania się z zawartej z gminą umowy – co znalazło potwierdzenie w uzasadnieniu do wyroku. Stowarzyszenie zobowiązane było do kompleksowego remontu wieży, zagospodarowania terenu. Sąd potwierdził, że stowarzyszenie tylko częściowo zrealizowało te zapisy.
„W świetle ustaleń i rozważań należy stwierdzić pełne prawo żądania zwrotu wskazanej w pozwie nieruchomości przez stronę powodową jako właściciela” – czytamy w uzasadnieniu sądu.

Wyrok zapadł 6 marca br., 14 maja otrzymał klauzulę wykonalności. Nieruchomość nadal nie została gminie wydana, dlatego 3 czerwca burmistrz Marek Fedoruk skierował do ECRY wezwanie o wydanie działki wraz z wieżą. W odpowiedzi ECRA poinformowała, że nie może dotrzymać wskazanego terminu wydania nieruchomości, choć zapewnia, że nie ma żadnych przeszkód do realizacji wyroku sądowego.
- „Przekazanie obiektu wymaga dwustronnych ustaleń, udzielenia nam czasu niezbędnego do rozwiązania umów i przygotowania obiektu do zwrotu” – czytamy w piśmie.

Warto przypomnieć jeszcze raz, że wyrok zapadł ponad 3 miesiące temu, zatem Stowarzyszenie miało sporo czasu na uporządkowanie kwestii formalnych ze swoimi kontrahentami.
- Nie jest moim celem eskalowanie konfliktu, chcemy tylko, by prawo było przestrzegane i żeby mieszkańcy oraz turyści mogli w pełni korzystać z atrakcji Chełmca – podkreśla burmistrz Fedoruk.

Twoja reakcja na artykuł?

5
31%
Cieszy
2
13%
Hahaha
2
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
13%
Złości
5
31%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~DB mieszkaniec 28-06-2019 10:05
ECRA, idźcie już sobie stamtąd bo tylko blokujecie fajne miejsce turystyczne.
~Renegat 28-06-2019 10:30
Mam nadzieję, że zlikwidują wszystkie anteny i zostanie tylko piorunochron. Tylko gdzie przez tyle lat był wałbrzyski konserwator zabytków, kiedy wieża "uginała" się od anten?
~Mieszkaniec 28-06-2019 16:46
Po co się spieszyć jak pieniążki z nadajników lecą cały czas na konto...
~Pozdrawiam 29-06-2019 8:57
Nadajniki pewnie zostaną. Ale ważne aby odzyskać wieże , zagospodarować teren , spierać turystykę .
~Do osłów 30-06-2019 0:21
do: ~Pozdrawiam (8:57)
Pewnie że spierać,ty najpierw gamoniu swoją ortografie zacznij spierać ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group