Środa, 14 kwietnia
Imieniny: Justyny, Waleriana
Czytających: 2749
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Czekają nas zmiany nazw 13 wałbrzyskich ulic

Piątek, 7 kwietnia 2017, 15:13
Aktualizacja: Sobota, 8 kwietnia 2017, 11:10
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Czekają nas zmiany nazw 13 wałbrzyskich ulic
Fot. Robert Bajek
W związku z ustawą z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego poprzez nazwy ulic, budowli i obiektów użyteczności publicznej, niektóre wałbrzyskie ulice otrzymają nowe nazwy.

Uchwalona przez Sejm RP ustawa zobowiązuje organy gmin do dokonania zmiany nazw ulic, które upamiętniają osoby, organizacje lub wydarzenia objęte cytowaną ustawą a co za tym idzie Prezydent Miasta Wałbrzycha Roman Szełemej zobowiązany jest przedstawić Radzie Miejskiej w Wałbrzychu projekty uchwał w tej sprawie. Ustawa określa też ostateczny termin zmian nazw na dzień 31 sierpnia 2017 roku. W Wałbrzychu zostaną zmienione nazwy 13 ulic.

- Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, która została w ubiegłym roku przyjęta przez parlament, jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia w mieście procedury zmiany nazw ulic. W związku z tym w Wałbrzychu został powołany zespół do spraw zmiany nazw budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej pod przewodnictwem geodety miejskiego, pana Kalicińskiego. Zespół od ubiegłego roku prowadził prace związane z przygotowaniem całej procedury na terenie naszego miasta. Z dniem dzisiejszym rozpoczynamy i ogłaszamy termin konsultacji miejskich, w których będą brali udział mieszkańcy. Konsultacje będą przeprowadzone na terenie tych ulic, których nazwy będą podlegały zmianie - powiedział Arkadiusz Grudzień - Asystent Prezydenta Miasta Wałbrzycha.

Nazwy ulic, których zmiany są konieczne, były konsultowane z Instytutem Pamięci Narodowej. W sprawie wyboru nowych nazw ulic w dniach od 18 do 25 kwietnia zostaną przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami. Będą one miały formę ankiet dostarczonych mieszkańcom do skrzynek pocztowych. Ankiety będą zawierały 2 propozycje nowych nazw dla każdej ulicy. Wypełnioną ankietę należy złożyć do jednej z urn do głosowania wystawionych w holu budynków administracyjnych Urzędu Miejskiego przy placu Magistrackim 1, w Biurze Obsługi Klienta przy ulicy Sienkiewicza 6-8 i w budynku Urzędu Miejskiego przy ulicy Kopernika 2. Wyniki konsultacji zostaną ogłoszone 5 maja.

- Wytypowanie nazw ulic do zmiany okazało się w Wałbrzychu procesem dość trudnym ze względu na to, że brak było uzasadnień do uchwał archiwalnych. Pierwsze osiem ulic wskazał IPN. Po pierwszym spotkaniu zespołu skierowałem pismo do IPN, w którym zapytałem o klika następnych ulic. Uzgodnienia z IPN trwały dość długo, ze względu na brak uzasadnień do uchwał, który dotykał zarówno nas jak i Instytut Pamięci Narodowej. W międzyczasie konsultowałem nazwy do zmiany z historykiem. Ostatecznie po konsultacjach i ustaleniach z IPN wytypowano 13 ulic do zmiany. Po zakończeniu etapu typowania ulic do zmiany poprosiłem członków zespołu o zaproponowanie nowych nazw. Kryteria doboru nowych nazw były takie, żeby utrzymywały jednolity charakter nazewnictwa w sąsiedztwie, osoba upamiętniana powinna mieć zasługi dla miasta lub regionu, nazwy nie powinny być trudne i długie, żeby nie nastręczały trudności przy zapamiętywaniu czy wypełnianiu druków, żeby nie miały charakteru ośmieszającego, poniżającego lub dyskryminującego i przede wszystkim nie antagonizowały lokalnego społeczeństwa i tak mocno spolaryzowanego - powiedział Jerzy Kaliciński - geodeta miejski.

Poniżej przedstawiamy ulice, których nazwy zostaną zmienione i propozycje nowych nazw: Mariana Buczka na Stanisława Mrożka lub Jana Brzechwy. Dąbrowszczaków na Monte Casino lub Gen. Józefa Hallera. Teodora Duracza na Czesława Miłosza lub Wisławy Szymborksiej. Antka Kochanka na Gwarków lub Eufrozyna Sagana. Marcelego Kosteckiego na Karkonoską lub Koksowniczą. Wery Kostrzewy na Orląt Lwowskich lub Powstańców Warszawy. Józefa Lewartowskiego na Heleny Modrzejewskiej lub Andrzeja Wajdy. Hanki Sawickiej na Konstantego Skirmunta lub Lwowską. Kap. Józefa Czajkowskiego na Zacisze lub Gajową. Tomasza Rabiegi na Osiedlową lub Tadeusza Różewicza. Aleksego Czeredziaka na Reduty Ordona lub Jana Karskiego. Bronisława Kani na Leśne Wzgórze lub Repatriantów. Romana Piotrowskiego na Nasypową lub Leszczynową.

Co ważne zmiany nazw ulic nie wiążą się dla mieszkańców z żadnymi kosztami. Aktualizacja ksiąg wieczystych czy innego typu rejestrów państwowych i dokumentów urzędowych będzie sie odbywała bezpłatnie. Dokumenty osobiste, którymi posługują się nasi mieszkańcy, będą aktualne zgodnie z posiadanym terminem ważności nawet po zmianie nazwy danej ulicy. Inaczej wygląda sprawa przedsiębiorców, którzy są narażeni na koszty związane z wymianą pieczątek, druków i wszelkich dokumentów na których będzie widniała nieaktualna nazwa ulicy. Zarządcy nieruchomości będą musieli natomiast zmienić tablice informujące o nazwie ulicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (57) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group