Niedziela, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 3327
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czesi w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 20 marca 2012, 14:59
Aktualizacja: 15:00
Autor: opr. PAW
Fot. Starostwo Powiatowe Wałbrzych
Budowa basenów po polskiej i czeskiej stronie oraz wzajemna wymiana kulturalna oraz turystyczna to wspólne plany powiatu wałbrzyskiego oraz trzech partnerskich gmin z Czech.

Tematem spotkania w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu było ustalenie wspólnych przedsięwzięć, jakie strony - polska i czeska - miałyby realizować w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) w latach 2007-2013. Planowano także działania na przyszły okres programowania, czyli na lata 2014-2020.

Polską stronę podczas rozmów reprezentował Starosta Robert Ławski wraz z Andrzejem Lipińskim i Moniką Wybraniec - Członkami Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego. Stronę czeską: Pavel Hečko - Zastępca Starosty Miasta Mezimesti, Bronislava Malijovska - Zastępca Starosty miasta Nove Mesto n. Metuji oraz Jiří Pechar - Starosta Miasta Nechanice.

Możliwości wspólnych przedsięwzięć w aktualnym okresie programowania, jak i przyszłym, przedstawił polskiej i czeskiej stronie Paweł Kurant - Kierownik Działu Współpracy Transgranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, zaznaczając przy tym, że blisko 200 projektów już otrzymało dofinansowanie, z czego aż 50% to działania z pogranicza polsko-czeskiego z terenu Dolnego Śląska.

Starosta Robert Ławski oraz przedstawiciele czeskiej strony podjęli decyzję, iż w obecnym okresie programowania skupią się na projektach miękkich, które przygotują obie strony do sięgnięcia po pieniądze na duże inwestycje w następnych latach. Stąd też na początek planuje się rozszerzyć Powiatową Ligę Pływacką o zawodników z Czech, a czeską o zawodników polskich (w okresie letnim zawody odbywałby się w Mezimesti, w okresie zimowym w Wałbrzychu), a w przyszłym okresie programowania wnioskować o środki na budowę dwóch basenów: jednego w Novym Mescie n. Metuji, a drugiego przy IV LO w Wałbrzychu. Z Nechanicami w ramach projektu miękkiego działania skupią się na wymianie kulturalnej oraz turystycznej.
- W tym roku chcemy wspólnie z naszymi czeskimi partnerami aplikować o środki na projekty miękkie, z dwóch powodów: po pierwsze nie ma już pieniędzy na duże inwestycje, więc chcemy skorzystać jeszcze z tego, co zostało i złożyć wspólnie wnioski na działania, które nas przygotują do sięgnięcia w kolejnych latach po większe pieniądze, np. na budowę i modernizację basenów - komentuje Robert Ławski, który dodaje, że wspólna praca z czeskim partnerem na etapie przygotowywania wniosków w tym roku pozwoli także poznać możliwości partnerskich samorządów.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group