Sobota, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 3762
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czeski weekend w Głuszycy

Wiadomości: REGION, Głuszyca
Poniedziałek, 12 lipca 2010, 13:32
Aktualizacja: 20:18
Autor: red
Czeski weekend w Głuszycy należy uznać za udany
Fot. Krzysztof Żarkowski
Dużym zainteresowaniem cieszyła się tegoroczna edycja ,,Českégo Jidla” – przez dwa dni można było degustować potrawy kuchni czeskiej i bawić się przy muzyce naszych południowych sąsiadów. O tym, że potrawy czeskie przypadły nam do gustu, świadczy fakt wydania blisko trzech tysięcy porcji przysmaków. Tym samym pomysł, aby poznać swoją kulturę ,,przez stół”, okazał się w pełni trafionym.

,,České Jidlo” zostało zorganizowane już po raz siódmy, tym razem w ramach projektu ,,Smaki Pogranicza” realizowanego przez gminę Głuszyca i czeski Starkov. Dwudniową degustację czeskich rarytasów poprzedziły warsztaty kulinarne, podczas których Czesi wskazywali Polakom, jak przyrządzić specjały tradycyjnej kuchni czeskiej, a Polacy pokazywali południowym sąsiadom jak przygotować m.in. bigos, pierogi czy gołąbki.
- Tak bardzo zasmakował nam wasz bigos i smalec, że postanowiliśmy się zrewanżować i przywieźć wam swoje potrawy – mówił w sobotę, podczas oficjalnego otwarcia ,,Českégo Jidla”, Rudolf Pernica, starosta Starkova.

Polakom, jak się okazało, kuchnia czeska też przypadła do gustu, bowiem w pierwszym dniu degustacji, w Ogrodzie Jordanowskim, wydano ponad tysiąc porcji czeskich rarytasów, w wśród nich knedliki z gulaszem, ,,vepřo-knedlo-zelo”, czyli pieczone mięso wieprzowe z duszoną kapustą, ,,utopenci” – tj. kiełbasę w specjalnej kwaśnej zalewie. Była też kapusta na słodko oraz specjalnie przyrządzony żółty ser. Degustowano przy czeskiej muzyce, bowiem ze sceny, na której na dobre zadomowił się Krecik, przygrywała czeska kapela ,,Naladovka”. Popis wokalny dały również dwie solistki ze szkoły muzycznej w Broumovie. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych – naprzeciw Ogrodu Jordanowskiego, w budynku Centrum Kultury emitowano czeskie bajki z Krecikiem w roli głównej. Sobotnie spotkanie z kulturą kulinarną południowych sąsiadów zakończyła późno po północy zabawa taneczna. Oczywiście przy czeskiej muzyce.

Drugiego dnia Czesi częstowali Polaków swoimi specjałami przy Łomnickiej Chacie, gdzie również przygrywała ,,Naladovka” oraz zagrał zespół ,,Posledni Pokus”. Przybyło tak wiele osób, że wydano dwa razy więcej porcji czeskich przysmaków niż w sobotę. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się również rozdawany przez organizatorów wśród przybyłych gości polsko-czeski kalendarz na rok 2011 – oprócz terminarza i nazwy miesięcy w dwóch językach, zawiera on także przepisy na czeskie knedle bułczane oraz naszą polską zupę ogórkową.
– Jesienią planujemy wydać publikację z przepisami kuchni polskiej i czeskiej – zapewniają organizatorzy i dodają, że również jesienią nasze polskie potrawy zostaną zaprezentowane w Starkovie.

Projekt ,,Smaki Pogranicza”, w ramach którego zorganizowano ,,České Jidlo” mające na celu integrację polsko-czeską, współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group