Sobota, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 4080
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Czy będą darmowe przejazdy komunikacją miejską dla uczniów?

Niedziela, 19 lutego 2017, 6:44
Aktualizacja: 10:13
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Czy będą darmowe przejazdy komunikacją miejską dla uczniów?
Fot. Robert Bajek
Wczoraj "Pod Zegarem" na skrzyżowaniu ulic Głównej i Broniewskiego odbyła się konferencja prasowa, zorganizowana przez Stowarzyszenie Inicjatywa Polska. Konferencja dotyczyła darmowej komunikacji miejskiej dla uczniów – "Dzieciaki bez biletów".

W konferencji udział wzięli między innymi: Dariusz Joński - jeden z liderów Inicjatywy Polskiej, organizator akcji "Dzieciaki bez biletów" w Łodzi, Paulina Piechna- Więckiewicz - liderka Stowarzyszenia Inicjatywa Polska w Warszawie, Radna Miasta Stołecznego Warszawy, inicjatorka akcji "Dzieciaki bez biletów" w Warszawie i Mateusz Rembacher - koordynator dolnośląski Stowarzyszenia Inicjatywa Polska, organizator akcji "Dzieciaki bez biletów" na Dolnym Śląsku.

Stowarzyszenie Inicjatywa Polska przygotowało projekt inicjatywy uchwałodawczej do rad miejskich w Wałbrzychu, Wrocławiu i Świebodzicach. Projekty uchwałodawcze "Dzieciaki bez biletów" dotyczą zagwarantowania uczniom szkół podstawowych darmowych przejazdów komunikacją miejską. Inicjatywa Polska podaje 6 powodów, dla których darmowa komunikacja miejska dla uczniów podstawówek powinna być wprowadzona:

1. Oszczędność w budżecie domowym - dzięki darmowej komunikacji w domowym budżecie pojawią się oszczędności sięgające nawet 100 złotych w skali miesiąca.

2. Wyrównywanie szans - darmowe przejazdy dla uczniów sprawią, że wszystkie dzieci będą mogły w takim samym stopniu korzystać z komunikacji miejskiej.

3. Promocja komunikacji miejskiej - darmowe przejazdy uczniów powinny spowodować wzrost liczby dorosłych pasażerów, ponieważ przejazd samochodem stanie się nieopłacalny.

4. Zdrowszy Wałbrzych - częstsze korzystanie z komunikacji miejskiej to mniejsza ilość samochodów na miejskich drogach a zarazem mniej zanieczyszczone powietrze.

5. Edukacja - dzieci korzystające z komunikacji miejskiej powinny nabrać dobrych nawyków korzystania z tej właśnie formy transportu w przyszłości.

6. Niewielkie koszty - koszt rocznych darmowych przejazdów uczniów powinien z roku na rok się obniżać, dzięki wzrastającej liczbie osób dorosłych, korzystających z tej formy komunikacji.

W miniony piątek projekt trafił do Rady Miasta Wałbrzycha. Teraz Stowarzyszenie Inicjatywa Polska zbiera podpisy pod projektem, aby również złożyć je w wałbrzyskim magistracie. Ustawowy czas na zebranie podpisów to 3 miesiące. Podpisy będą zbierane w każdą sobotę w godzinach 10.00-12.00 "Pod Zegarem" na Piaskowej Górze i w każdą niedzielę na terenie giełdy przy Centrum Handlowym Tesco w Szczawnie-Zdroju.

- Inicjatywa Polska rozpoczęła w wielu miastach walkę, aby dzieci od urodzenia do ukończenia szkoły podstawowej mogły jeździć komunikacją miejską nieodpłatnie. Rozpoczęliśmy od Warszawy i od 1 września pani prezydent już zapowiedziała wprowadzenie tego. W poniedziałek składamy podpisy po trzymiesięcznej zbiórce w Łodzi. Prowadzimy takie zbiórki w Opolu, Koszalinie, Kielcach, za chwilę ruszamy we Wrocławiu, Wałbrzych to kolejne miasto. Tych miast jest coraz więcej. To nie są duże koszty dla miasta a wielki przywilej dla rodzin. Mam nadzieję, że władze miasta przychylą się do propozycji Inicjatywy Polskiej - powiedział Dariusz Joński.

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group