Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 4100
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Czy będzie mniej kursów autobusowych na linii Wałbrzych – Boguszów–Gorce?

Wtorek, 6 marca 2018, 16:57
Aktualizacja: Czwartek, 8 marca 2018, 14:37
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Czy będzie mniej kursów autobusowych na linii Wałbrzych – Boguszów–Gorce?
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu odbyła się konferencja prasowa, dotycząca zmian zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w transporcie drogowym, świadczonych przez prywatnych przewoźników na linii Wałbrzych – Boguszów–Gorce.

Z przedstawionych dokumentów wynika, że zmiana ma polegać na likwidacji 130 kursów w obu kierunkach, wykonywanych w dni robocze, 104 kursów wykonywanych w soboty i 122 kursów wykonywanych w niedziele i święta w obie strony na trasie Wałbrzych - Boguszów-Gorce, co zdaniem przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu może mieć katastrofalne skutki dla prywatnych przewoźników, prowadzących regularny przewóz osób na tej trasie a także generować spore utrudnienia dla pasażerów.

Całą sprawę komentuje Jacek Cichura - Starosta Powiatu Wałbrzyskiego:

- Do Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu wpłynął dokument z Urzędu Miasta Wałbrzycha, który informuje, abyśmy uzgodnili zmiany zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym na linii Wałbrzych - Boguszów-Gorce, między innymi dla Stowarzyszenia Przedsiębiorców Gospodarczych "Mikrus", uzgadniając planowany przebieg w zakresie Powiatu Wałbrzyskiego. Mnie jako Starostę zmusza się do zwieszenia linii przewozowych, co jest sprawą bardzo przykrą dla mieszkańców Boguszowa, ponieważ ogranicza się im bezpośredni dostęp do Wałbrzycha. Z przykrością muszę stwierdzić, że przy porozumieniu pomiędzy Miastem Wałbrzych a Miastem Boguszów-Gorce nie miałem możliwości brania udziału w negocjacjach, nie miałem wpływu na kształt komunikacji autobusowej. Z chwilą, kiedy wchodzi Śląskie Konsorcjum Autobusowe i jest dotowane przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha i Burmistrza Miasta Boguszowa-Gorc, jednocześnie eliminuje się z rynku prywatnych przewoźników. Jak to się ma do uczciwej konkurencji? Linie, które przynoszą najwięcej korzyści - chodzi o godziny przewozów, są odbierane na rzecz jednego przewoźnika. Prywatni przedsiębiorcy nie mają szans jeżeli chodzi o rynek komunikacji autobusowej. Eliminuje się przejazdy. Zmusza się mnie do tego, abym pozwolił zamykać i ograniczać kursy autobusów. Pomijano mnie przy negocjacjach, teraz chcą obarczyć mnie tą winą. Nie daje na to zgody. Uważam, że włodarze miast Boguszowa-Gorc i Wałbrzycha ponoszą pełną odpowiedzialność za zbiorową komunikację, za sposób oraz częstotliwość przejazdów. Rentowne linie są obsługiwane przez Śląskie Konsorcjum Autobusowe, nierentowne rzuca się prywatnym przewoźnikom, którzy z powodów ekonomicznych są zmuszani do zamykania swoich przedsiębiorstw. Eliminuje się prywatnych przewoźników. A prywatni przewoźnicy przynoszą podatki. Nie można eliminować ich z rynku, dotując jedną firmę. Nie będę brał odpowiedzialności za porozumienia zawarte między dwoma włodarzami miast.

Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Jacek Cichura wskazywał również, że Prezydent Miasta Wałbrzycha Roman Szełemej i Burmistrz Miasta Boguszowa-Gorc Waldemar Kujawa zawierając porozumienie na prowadzenie komunikacji publicznej i wprowadzenie dodatkowego przewoźnika w postaci Śląskiego Konsorcjum Autobusowego podczas tworzenia rozkładów jazdy nie wzięli pod uwagę ilości i aktualnych godzin kursów wykonywanych przez przewoźników prywatnych a dotowanie w ramach podpisanego porozumienia jednego przewoźnika jest "rażącym przykładem nieprzestrzegania zasad zdrowej konkurencji".

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group