Poniedziałek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 3889
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Czy oznakowanie dróg za granicą różni się od tego w Polsce?

Czwartek, 24 listopada 2022, 6:44
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Czy oznakowanie dróg za granicą różni się od tego w Polsce?
Fot. użyczone
Znaki drogowe pozwalają nam zachować bezpieczeństwo oraz sprawny ruch na jezdni, więc nic dziwnego, że każdy kierowca jest zobowiązany do ich poznania i rozróżniania. Tylko czy w każdym kraju obowiązuje takie samo oznakowanie dróg? A może polskie znaki różnią się od tych, które obowiązują w innych krajach? Nasz tekst pozwoli Ci rozwiać wszystkie wątpliwości, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Czym są znaki drogowe?

Może na początek warto zacząć od ustalenia, co skrywa się pod pojęciem znaków drogowych. Z czym dokładnie mamy do czynienia? Czym są znaki drogowe? To nic innego jak znaki, które zostały opisane w przepisach prawa i obowiązują w ruchu drogowych. Znaki drogowe mają znaczenie i ich znajomość pozwala poruszać się po drogach bez obaw o swoje bezpieczeństwo, czy innych użytkowników. Znaki drogowe rozstawione są w różnych miejscach. Niektóre umieszczone się po obu stronach jezdni, inne bezpośrednio na niej, a kolejne przed nią, więc nie dość, że trzeba je znać, to warto też zachować czujność i zwracać uwagę na to, co dzieje się wokół nas.

Znaki drogowe – z jakimi można spotkać się na drogach w Polsce?

Ogólnie znaki drogowe można podzielić ze względu na ich umiejscowienie, czy znaczenie. W przypadku podziału na umiejscowienie wyróżnia się znaki na jezdni (a więc na przykład pasy dla pieszych) oraz pozostałe znaki, czyli znaki na słupkach, po bokach jezdni lub nad nią.

Biorąc pod uwagę znaczenie, wyróżnia się znaki nakazu, znaki zakazu, znaki ostrzegawcze, czy znaki informacyjne. Jednak to dopiero początek, ponieważ wystarczy wejść na poradnik, by dowiedzieć się, że na autostradach występują również znaki kierunku, znaki uzupełniające, czy dodatkowe znaki i tabliczki do znaków drogowych.

Co ciekawe, w Polsce nie tylko znaki występują na tradycyjnych drogach, ale również przy wjeździe, jak i wyjeździe z autostrady. Znak D-9 informuje o wjeździe na autostradę, znak D-10 informuje nas o końcu autostrady, zaś znak E-20 to tablica węzła drogowego na autostradzie, która informuje o numerze wyjazdu oraz odległości do tego wyjazdu.

A co z oznakowaniem dróg za granicą?

Na pierwszy rzut oka można uznać, że skoro w zagranicznych krajach mogą obowiązywać inne przepisy drogowe, to również znaki mogą odbiegać od tych, które stosowane są w Polsce. Jednak wystarczy zrobić małe rozeznanie w zagadnieniu lub zajrzeć na autostrady.com.pl, a dojdziemy do wniosku, że byliśmy w błędzie. Jak się okazuje, większość państw odniosła się do Konwencji wiedeńskiej o znakach drogowych i sygnałach świetlnych z 1968 roku.

Przyjęta została nie tylko przez Polskę, Danię, Czechy, czy Austrię, ale również przez wiele innych krajów w Europie. Dzięki temu widoczne są ujednolicenia i standaryzacja, co z pewnością przekłada się także na wygodne poruszanie się po całym świecie. Mimo wszystko nadal można zauważyć też pewne różnice pomiędzy poszczególnymi krajami, ale nie są one na tyle duże, by nie poradzić sobie z ich rozszyfrowaniem.

Jakie są różnice pomiędzy zagranicznymi znakami drogowymi?

Różnice pomiędzy znakami drogowymi stosowanymi w Polsce i w innych krajach znajdziemy w grafice, wykorzystanych kodach kolorów, czy w tekście lokalnych języków. Dodatkowo niektóre znaki mają inne znaczenie, więc podróżując do innego kraju, warto przyjrzeć się temu nieco bliżej. Przykładowo w Irlandii znaki ostrzegawcze mają kształt rombu z żółtym tłem, a nie standardowy kształt trójkąta. Wiele piktogramów (m.in. tunel, pieszy, samochód itd.) nieco różni się w wielu krajach, podobnie zresztą jak typ strzałek.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
100%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group