Sobota, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 1907
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czy powstanie „Invest–Wałbrzych”?

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 3 listopada 2011, 16:15
Aktualizacja: Piątek, 4 listopada 2011, 7:25
Autor: Sven
Fot. Sven
Kilkadziesiąt hektarów, inwestycje warte miliardy złotych i w zasadzie jedna droga dojazdowa. O problemach infrastrukturalnych wałbrzyskiej strefy ekonomicznej dyskutowano dzisiaj w ratuszu.

Konferencja dotycząca "Funkcjonowania Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej "Invest -Park"- podstrefa Wałbrzych" odbyła się we czwartek w wałbrzyskim magistracie. Wzi1)li w niej udział przedstawiciele fiorm działających w WSSE „Invest Park”, posłowie i radni.

Rozpoczął prezydent Roman Szełemej od przypomnienia historii strefy i znaczącym udziale Wałbrzycha w jej organizacji. Liczne pozytywy szybko jednak przykryły niepokoje o przyszłość wynikające z wieloletnich zaniedbań w dziedzinie infrastruktury. Najlepszym przykładem jest droga krajowa numer 35 będąca jedyną drogą służącą firmom działającym w strefie do transportu towarów i ludzi. Jej stan techniczny jest katastrofalny. Nie była remontowana od dwudziestu lat.

- Mamy wobec strefy realne oczekiwania finansowe. Oczekujemy corocznego realnego wkładu finansowego w budowę infrastruktury wokół strefy. Mam na myśli budowę drogi, oświetlenia, inwestycje wodno-kanalizacyjne. Chciałbym, aby WSSE „Invest-Park” powołała fundację wspierania aglomeracji wałbrzyskiej „Invest-Wałbrzych”. Chciałbym, aby połowa opłat wnoszonych przez firmy działające w strefie do ”Invest-Parku” trafiała do fundacji i wspierała życie kulturalne i sportowe w naszej aglomeracji. Byłaby to kwota rzędu kilku milionów złotych. Bylibyśmy, jak kiedyś, zagłębiem kulturalnym i sportowym, a przecież WSSE powstała po to, by było lepiej niż kiedyś. Jednocześnie chciałbym być dobrze zrozumianym – bardzo się cieszymy, że strefa powstała. Chcemy, by również nowym inwestorom żyło się dobrze i byśmy się wzajemnie wspierali. Chcemy jednak, by była to bardziej równorzędna współpraca. Strefy nie będzie można rozwijać, jeżeli nie będzie można do niej dojechać. Nie będzie mogła dobrze funkcjonować, jeżeli będzie przez lokalna społeczność postrzegana jako wyizolowany obiekt, który nie żyje z tą społecznością w symbiozie – przekonywał prezydent Szełemej.

Świeżo wybrany wicemarszałek województwa Jerzy Tutaj stwierdził, że samorząd wojewódzki będzie wspierać aglomerację wałbrzyską, a szczególnie wszystkie przedsięwzięcia realizowane wspólnie przez aglomerację i WSSE:
- W tej chwili trwają prace dokumentacyjne dotyczące drogi wojewódzkiej nr 379. Zakończą się one w połowie 2012 roku. Wtedy też zostanie rozpoczęta inwestycja, której celem będzie stworzenie drugiego dojazdu do strefy – zapewniał Jerzy Tutaj.
Prezes Zarządu WSSE „Invest-Park” Urszula Solińska-Marek zapewniła, że firma, którą kieruje będzie uczestniczyć w finansowaniu infrastruktury sprzyjającej rozwojowi strefy. Nie podzieliła poglądu o tym, że strefa izoluje się od społeczności lokalnej. Zauważyła, że realizuje wiele przedsięwzięć w sferze edukacji, kultury i sportu. Problem założenia fundacji oceniła jako interesujący, ale wymagający szczegółowych ustaleń.

Carl Klemm, Prezes Toyota Motor Manufacturing Poland przypomniał, że od początku inwestycji w Wałbrzychu, koncern starał się odwzajemnić przychylne, nawet ciepłe przyjęcie udziałem w programach na rzecz lokalnej wspólnoty, głównie w dziedzinie edukacji, bezpieczeństwa i kultury. Zapewnił także o przychylności w działaniach na rzecz Wałbrzycha w przyszłości.
Na spotkaniu jedynie zasygnalizowano problemy. Nie podjęto żadnych wiążących decyzji. Jedynie obecni w ratuszu przedstawiciele inwestorów podpisali petycję do Marszałka Województwa Dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca dotyczącą rozpoczęcia prac poprawiających stan układu komunikacyjnego w Wałbrzychu.

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group