Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 3729
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Czy rada obroni Rosiaka?

Środa, 26 stycznia 2011, 13:14
Aktualizacja: 13:36
Autor: Sven
Wałbrzych: Czy rada obroni Rosiaka?
10 lutego Rada Powiatu Wałbrzyskiego zadecyduje o dalszych losach Longina Rosiaka
Fot. red
Prezydent Piotr Kruczkowski za wszelka cenę chce się pozbyć z Ratusza Longina Rosiaka, którego los spoczął w rękach radnych powiatowych. Czy Rada Powiatu Wałbrzyskiego pomoże prezydentowi? Co zwycięży, koalicyjne ustalenia czy solidarność wśród radnych?

Być może odpowiedź na te pytania poznamy 10 lutego. Na ten dzień zaplanowana jest czwarta w tej kadencji sesja Rady Powiatu.

Jak na razie znane są zarzuty, jakie swojemu podwładnemu postawił prezydent. Zawierają się one w piśmie, skierowanym do Rady Powiatu. Oto jego treść:

„Pan Szymon Heretyk, Przewodniczący Rady Powiatu Wałbrzyskiego

Stosownie do postanowień art. 25, ust 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, wnoszę o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy o pracę z Panem Longinem Rosiakiem, radnym Rady Powiatu Wałbrzyskiego.

Pan Longin Rosiak dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, polegającego na wykorzystywaniu zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem.

Pan Longin Rosiak w okresie od 27 września 2010 r. do 19 listopada 2010 r., a następnie od 1 grudnia 2010 r. do 10 grudnia 2010 r., tj. w okresach przebywania na zwolnieniach lekarskich, pełnił funkcję pełnomocnika wyborczego KWW Wałbrzyska Wspólnota Samorządowa, polegającej na wykonywaniu czynności i zadań wynikających z ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.

Z posiadanych przez pracodawcę informacji publikowanych przez wałbrzyskie portale internetowe wraz ze zdjęciami wynika, że Pan Longin Rosiak uczestniczył w kampanii wyborczej jako pełnomocnik KWW WWS oraz po zakończeniu wyborów w akcji protestacyjnej…”

W tym miejscu wnioskodawca podaje przykłady uczestniczenia Longina Rosiaka w życiu społecznym w czasie, gdy przebywał na zwolnieniu lekarskim, takie jak konferencja prasowa, przysłuchiwanie się debacie kandydatów na prezydenta w PWSZ, udział w biesiadzie barbórkowej, oczekiwanie w sztabie wyborczym na wyniki wyborów prezydenckich itp. W dalszej części wniosku czytamy:
„Pracodawca uznaje, że wykonywanie powyższych czynności nie było związane w żaden sposób z wykonywaniem przez Pana Longina Rosiaka mandatu radnego.

Jednocześnie należy podkreślić, że jako osoba publiczna powinien on w sposób szczególny przestrzegać zasad współżycia społecznego przez dawanie pozytywnego przykładu, a jako pracownik samorządowy dbać o środki publiczne.

Fakt wykonywania działalności wyborczej w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim został przekazany opinii publicznej przez media. Sam zainteresowany nie negował przebywania w tym czasie na zwolnieniu lekarskim i nie unikał w żaden sposób kontaktów z mediami ani nie ograniczył swojej działalności.

Działania powyższe stanowią naruszenie art. 100, § 2 kodeksu pracy, zgodnie z którym pracownik zobowiązany jest do dbania o dobro zakładu pracy i przestrzegania zasad współżycia społecznego oraz art. 24, ustęp 1 ustawy o pracownikach samorządowych, zgodnie z którym do podstawowych obowiązków pracownika samorządowego należy dbałość o środki publiczne.

Z poważaniem Prezydent Miasta Wałbrzycha
Piotr Kruczkowski”

Pismo wpłynęło do Rady Powiatu tuż przed świętami. Radni zapoznali się z nim 30 grudnia 2010 roku. 2 lutego wnioskiem zajmie się Komisja Funkcjonowania Powiatu i Regulaminowa, zaś 10 lutego Rada Powiatu.

Longin Rosiak uważa zarzuty prezydenta za bezpodstawne.
– Jestem po dwóch komisjach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Nie stwierdziły one, że wykorzystywałem zwolnienia lekarskie niezgodnie z prawem. To jest osobista zemsta Piotra Kruczkowskiego na Longinie Rosiaku – zakończył radny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (56)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group