Wtorek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 3413
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Czy Stara Kopalnia zostanie uznana za Pomnik Historii?

Sobota, 4 listopada 2017, 11:23
Aktualizacja: 11:25
Autor: red
Wałbrzych: Czy Stara Kopalnia zostanie uznana za Pomnik Historii?
Fot. Stara Kopalnia Wałbrzych/facebook
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu podjęło starania o uzyskanie przez byłą Kopalnię „Julia” wraz z zakładem przeróbki mechanicznej i „Lisią sztolnią” statusu Pomnika Historii, stanowiącego jedną z pięciu form ochrony zabytków w Polsce.

W elitarnym gronie Pomników Historii może znaleźć się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego kraju, reprezentujący wyjątkowe w skali państwa wartości materialne lub niematerialne. Decyzję o przyznaniu statusu Pomnika Historii podejmuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- W naszej ocenie Stara Kopalnia w Wałbrzychu pełniąca opiekę nad poprzemysłowym dziedzictwem byłej Kopalni „Julia”, która wraz z byłym zakładem przeróbki mechanicznej oraz najstarszą w Europie spławną sztolnią stanowi unikalny, poprzemysłowy kompleks zabytkowy w pełni zasługuje na uzyskanie statusu Pomnika Historii. Jesteśmy pierwszym, wałbrzyskim obiektem który wystąpił z takim wnioskiem. Mam głęboką nadzieję, że nasza inicjatywa zakończy się sukcesem, a Stara Kopalnia wejdzie do prestiżowego grona zabytków - mówi Anna Żabska, dyrektor Starej Kopalni.

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group