Czwartek, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 2029
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czy Wałbrzych będzie mieć plac lub ulicę im. Lecha Kaczyńskiego?

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 15 kwietnia 2010, 19:01
Aktualizacja: Piątek, 16 kwietnia 2010, 8:39
Autor: Dominika Krawczyk
Paweł Szpur jest przeciwnikiem podejmowania nieprzemyślanych decyzji
Fot. red
Radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyli w biurze Rady Miejskiej Świdnicy projekt uchwały w sprawie nadania imienia Lecha Kaczyńskiego jednemu z placów na terenie miasta. Czy w Wałbrzychu też czekają nas zmiany nazw ulic?

Żałoba to zwykle czas smutku i zadumy. Jednak dla niektórych jest to idealny moment do działania.

Świdniccy radni PiS chcą, by projekt uchwały został włączony do programu sesji, którą zaplanowano na 23 kwietnia. Imię tragicznie zmarłego prezydenta, Lecha Kaczyńskiego otrzymałby plac między ulicami Muzealną, Żeromskiego i Zamkową. Jak zapewniają pomysłodawcy, miejsce w tej chwili nie posiada nazwy, a że nie mieszczą się tam żadne budynki, nie będzie potrzeby wymiany dokumentów.

Po opublikowaniu decyzji w regionie zawrzało. Mieszkańcy na forach internetowych otwarcie krytykują pomysł, zwracając uwagę na to, że to nie miejsce i czas na tego typu działania.
- Znowu to samo, tak jak po śmierci Papieża. Będziemy mieć teraz w Polsce 315 placów Kaczyńskiego, 175 pomników, 68 ulic i 4 aleje. Po co? - pisze Arti. - To jest moment, w którym zaczynamy to odbierać nie jako narodową tragedię, a jako kolejną sensację. Tak rodzą się legendy i mity. Tak kreuje się bohaterów. Zdecydowanie za wcześnie na takie pomysły.

- Nie neguję całkowicie projektu, ale pozwólmy najpierw opaść emocjom - dodaje Bardzo Czarny Kot.
Zdarzają się też bardziej radykalne opinie: - Chodzi o to, że narodem polskim można bardzo prosto manipulować w takich chwilach, bo wszyscy są przesiąknięci emocjami. Założę się, że jeśli życzeniem prezydenta byłoby noszenie brody, to za miesiąc większość Polaków upodobniłaby się do Talibów. Przykra prawda, a każdy kto jest jakby z boku tych emocji w jednej chwili staje się wrogiem narodu – pisze K.RYTYK.

Pomysł nie jest nowatorski. Jak informuje TVN 24, takie ulice powstaną w Tbilisi i Wilnie. Kraków myśli nad rondem, Bydgoszcz mostem, a Warszawa honorowym obywatelstwem i powstającym stadionem narodowym. Gruziński prezydent Michaił Saakaszwili polecił w sobotę nadać pośmiertnie Lechowi Kaczyńskiemu tytuł i order Narodowego Bohatera Gruzji, najwyższe odznaczenie państwowe. W Wałbrzychu, sprawa budzi również sporo emocji

- Uważam, że to jest niestosowne wobec zmarłego i jego rodziny. Takich rzeczy nie powinno robić się w czasie żałoby. Trzeba dać ludziom czas, by odpoczęli i trochę ochłonęli - mówi radny Rady Miejskiej Paweł Szpur. - Przede wszystkim radni ze Świdnicy powinni spytać mieszkańców, co o tym sądzą. Nie potrzebne jest referendum, a wystarczy porozmawiać z nimi.

Zapytany przez nas Paweł Szpur zaprzecza jakoby w Wałbrzychu również planowano utworzenie podobnej ulicy.
- Z tego co wiem nie pojawiły się na razie takie wnioski. Osobiście uważam, że należy uczcić pamięć osób pełniących służbę w państwie. Musi to być jednak miejsce godne uhonorowania tych osób – dodaje.

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~sanctus 15-04-2010 19:32
Uwaga: Dnia 16 kwietnia(piątek) 2010r. o godz. 18:00 w kościele pw. Św. Aniołów Stróżów odbędzie się uroczysta Msza Św. w intencji ofiar katastrofy lotniczej, z udziałem przedstawicieli władz Wałbrzycha.
~kokos 15-04-2010 22:30
to chyba zarty
~Piotr 16-04-2010 9:52
ale po co pani redaktor o tym pisze skoro do chwili obecnej nikt w Wałbrzychu nie wyszedł z taką inicjatywą, po co sprzeciw wobec czegoś czego nie ma?????????????????
~ 16-04-2010 10:58
to takie gdybanie na zapas
~buterfly 16-04-2010 11:07
do Piotra: tekst jest o tym że o takiej ulicy myślą w Świebodzcach, oraz winnych miastach Polski. I sprzeciw dotyczy właśnie Świebodzic. A pani redaktor pyta czy u nas też być może coś takiego powstanie. Czytaj ze zrozumieniem Piotrze. Poza tym można się spodziewać że w najbliższych miesiącach wiele miast w Polsce wpadnie właśnie na taki pomysł.
~Piotr 16-04-2010 15:23
ale to wywoływanie burzy w czasie narodowej żałoby, może warto spytać ewentulanych wnioskodawców, adresy są raczej znane...... i skoro tekst dotyczy Świebodzic to po co o tym musi mówić wsadzany na minę radny Szpur?
~ 16-04-2010 22:29
oj Piotrus wyluzuj
~strazak41 17-04-2010 2:14
DOBRZE DOBRZE minie żałoba wszyscy powrócicie do normalnego trybu myślenia bo teraz to wielka zaduma i wyciszenie, modlitwa, ale kto będzie pamiętał o tym co się stało 10:04:2010 o godz. 8:56 jak już teraz są głosy -SPRZECIWU -jeżeli już to nazwijmy jakąś ulice im józefa stalina, a nie wielkiego prezydenta RP który walczył nie PISTOLETEM nie mieczem a słowem o dobro naszego narodu o dobro POLSKI gdzie i ty mieszkasz .Jestem za ulicą imienia LECHA KACZYŃSKIEGO w Wałbrzychu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group