Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 5259
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Czym zajmuje się adwokat?

Środa, 11 maja 2022, 6:46
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Czym zajmuje się adwokat?
Fot. użyczone
Choć o studiach prawniczych marzy wielu młodych ludzi, tylko niewielki procent zyskuje tytuł adwokata. Aby zdobyć odpowiednie uprawnienia, należy wykazać się sporą wiedzą. O przyszłym sukcesie w zawodzie decydują również takie cechy jak wytrwałość i rzetelność. Poniżej wyjaśniamy, czym zajmuje się adwokat w swojej codziennej pracy.

Pomoc prawna i doradztwo

Głównym zadaniem adwokata jest świadczenie pomocy prawnej. Podczas pierwszej wizyty w kancelarii zapoznaje się on z sytuacją klienta, który powinien szczegółowo przedstawić okoliczności sprawy. Na podstawie wywiadu i przedstawionych dokumentów adwokat przeprowadza analizę prawną. Przekazuje następnie informacje dotyczące możliwych rozwiązań oraz ich konsekwencji. Doradza również, które z nich będą najkorzystniejsze. Ostateczna decyzja i kierunek działań zawsze należy do klienta. Zakres udzielanej pomocy zależy od specjalizacji adwokata. Większość z nich tak jak wrocławska Kancelaria Adwokacka Anna Szirch specjalizuje się w kilku typach spraw. Warto udać się bezpośrednio do specjalisty z zakresu interesującej nas dziedziny.

Praca z dokumentami

Jedną z ważniejszych umiejętności adwokata jest przygotowywanie pism procesowych, urzędowych oraz umów. Świadczy on również pomoc w zakresie interpretacji lub opiniowania różnego  typu dokumentów prawnych. Dlatego w tym zawodzie niezwykle ważna jest umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Pomoc doświadczonego adwokata będzie niezbędna przedsiębiorcom, którzy podpisują ważne dla nich kontrakty. Przyda się także zwykłemu Kowalskiemu, który na co dzień nie ma styczności z prawem, a chce dorobić np. na najmie mieszkania. Dzięki podpowiedziom prawnika uniknie niekorzystnych zapisów w umowie najmu.

Reprezentacja klienta w sądzie

Występowanie w imieniu klienta przed sądami wszystkich instancji to jedno z ważniejszych uprawnień adwokata. Co ważne, w określonych prawem przypadkach obowiązuje tzw. przymus adwokacki. Oznacza to, że stronę w poszczególnych czynnościach lub fazach postępowania musi reprezentować adwokat. Usprawnia to funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Prawnik dysponuje bowiem znajomością procedur, które obowiązują w sądach. Daje to gwarancję, że pisma, które złoży, nie będą miały braków formalnych i wpłyną we właściwym terminie. Na fachową pomoc adwokata można liczyć także w toku postępowania administracyjnego. Sprawy urzędowe toczące się przed organami publicznymi, często są równie skomplikowane, jak te sądowe.

Zasady postępowania

W przeciwieństwie do prawników, którzy nie mają uprawnień adwokata, mecenasa obowiązuje tajemnica adwokacka. Oznacza to, że żadne pozyskane od klienta informacje, nie mogą zostać ujawnione. Z tego obowiązku adwokata może zwolnić nakaz sądowy. W innym przypadku adwokatowi grozi odpowiedzialność dyscyplinarna, a nawet karna. Z kolei Kodeks Etyki Adwokackiej obejmuje zbiór zasad, którymi adwokaci kierują się w swojej pracy. Wysokie standardy postępowania oraz wszechstronna wiedza z zakresu prawa stanowią fundament zaufania, jakim cieszą się adwokaci wśród swoich klientów.

Twoja reakcja na artykuł?

1
14%
Cieszy
4
57%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
29%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group