Czwartek, 23 września
Imieniny: Bogusława, Linusa
Czytających: 2701
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Czynsze w górę

Czwartek, 21 listopada 2019, 13:03
Aktualizacja: Sobota, 23 listopada 2019, 11:10
Autor: PAW
Wałbrzych: Czynsze w górę
Fot. archiwum
Podczas dzisiejsze sesji rady miasta podjęta została uchwała w sprawie podniesienia wysokości stawki czynszu za mieszkanie. Podwyżka o 95 groszy za metr kwadratowy uderzy po kieszeni sporą ilość wałbrzyszan.

Przy okazji procedowania uchwały w sprawie ustalenia wieloletniego programu gospodarowania zasobami mieszkaniowymi gminy Wałbrzych, padł pomysł zaprezentowany przez prezesa MZB Kacpra Nogajczyka.
- Zwróciłem się do prezydenta o umożliwienie podniesienia stawki czynszu o 95 groszy do poziomu 7 zł 53 groszy za metr kwadrratowy - mówi Kacper Nogajczyk. - Koszty utrzymania mieszkań rosną, a gminy ponoszą coraz większy ciężar. Brakuje nam mieszkań komunalnych i socjalnych, a około 40 budynków jest wytypowanych do wyburzenia. Blisko 45 procent budynków wielorodzinnych w Wałbrzychu jest w stanie złym. Podnosimy czynsze po to, by mieć środki na normalne funkcjonowanie.

Prezes MZB przy tej okazji zaprezentował, jakie stawki czynszu ma kilka innych miast - Jelenia Góra - 8 zł za m kw., Zielona Góra - 9 zł 50 gr za metr kw. Podkreślił również, że w Wałbrzychu stawka czynszu jest podnoszona bardzo rzadko, a inne miasta, które już teraz mają czynsze na poziomie Wałbrzycha lub nawet wyższe, noszą się z zamiarem kolejnych podwyżek.

Przy 16 głosach "za", 4 "przeciw" i 1 "wstrzymującym się" nowe stawki zostały uchwalone.

Niejako przy okazji podjęto uchwałę w sprawie gospodarki zasobami mieszkaniowymi miasta. Niniejsza uchwała uwzględnia założenia Programu mieszkaniowego, którego aktualizacja została przedstawiona na sesji Rady Miejskiej Wałbrzycha 26 września 2019 roku, dotyczące wielkości zasobu mieszkaniowego, działań w zakresie poprawy stanu substancji mieszkaniowej a także założenia polityki czynszowej. W związku z nowelizacją ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego przy ustalaniu wysokości czynszów gmina musi brać pod uwagę koszty utrzymania lokali w tym również konieczność dostosowania wysokości czynszów do zmieniającej się sytuacji na rynku budowlanym. Koszty ponoszone przez Gminę Wałbrzych na bieżącą eksploatację, remonty, termomodernizację budynków oraz budowę nowych budynków mieszkalnych wzrosły w latach 2016-2018 o około 50% i nadal wykazują tendencję rosnącą.

Nowo wybudowane budynki, jak również budynki podlegające termomodernizacji i kapitalnym remontom, będą wyposażane w kotłownie lokalne, co znacznie ograniczy zjawisko niskiej emisji oraz koszty ogrzewania mieszkań. Lokale mieszkalne zostaną przebudowane i wyposażone w łazienki. Budynki wyposażone będą w podjazdy dla osób niepełnosprawnych a w przypadku budynków wielokondygnacyjnych również w windy.

Rosnące koszty remontów i budowy nowych budynków oraz standard i wyposażenie budynków i mieszkań powinny znaleźć odzwierciedlenie w wysokości czynszu. Należy zaznaczyć, że na terenie Gminy Wałbrzych przy ul. Husarskiej została zrealizowana inwestycja mieszkaniowa w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, w wyniku której powstały budynki mieszkalne z mieszkaniami na wynajem. Wysokość stawki czynszu za lokale mieszkalne kształtuje się na poziomie ok. 24 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej natomiast wprowadzone niniejszą uchwałą regulacje zakładają wysokość stawki czynszu za gminne lokale mieszkalne wybudowane w standardzie odpowiadającym standardowi mieszkań budowanych przy ul. Husarskiej oraz w budynkach poddanych gruntownej modernizacji na poziomie ok. 15 - 17 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej.

Zapisem budzącym zastrzeżenia i wątpliwości wśród radnych jest ten mówiący o tym, że w budynkach, w których gmina Wałbrzych posiada 25 lub mniej procent udziałów (najczęściej jedno lub dwa mieszkania) gmina przedstawia najemcy lokalu propozycję pierwokupu lokalu. Jeśli ten z tego przywileju nie skorzysta, to gmina ma prawo wystawić mieszkanie na sprzedaż, a lokator dotychczas zajmujący lokal otrzyma propozycję innego lokalu na wynajem.
- Wygląda więc na to, że kto nie skorzysta z prawa pierwokupu, musi się liczyć z przeprowadzką - mówi radna Beata Mucha.

Jolanta Pabisz, kierownik Biura Lokalowego, zaznacza, że taka polityka jest prowadzona również w innych miastach, a ponadto to właśnie świadczy o racjonalnym gospodarowaniu zasobami mieszkaniowymi.
- Zdarza się, że jesteśmy udziałowcem ostatniego mieszkania, a reszta należy do wspólnoty, więc takie rozwiązanie jest korzystne dla gminy, ale również korzystne dla dotychczasowego najemcy, który ma prawo pierwokupu - zaznacza Jolanta Pabisz. - Mamy wieloletnie doświadczenie i mogę zapewnić, że w sytuacjach kiedy przenosiliśmy lokatorów z wyburzanych budynków czy też w innych sytuacjach, często dostawali oni inne mieszkania w znacznie lepszym standardzie.

Kacper Nogajczyk dodaje, że gmina powinna "wychodzić" ze wspolnot, gdzie ma mniej niż 25 procent udziałów, bowiem takie rozwiązanie nie naraża samorządu na ponoszenie niepotrzebnych wydatków.

Twoja reakcja na artykuł?

14
23%
Cieszy
1
2%
Hahaha
1
2%
Nudzi
1
2%
Smuci
7
11%
Złości
38
61%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (61) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group