Sobota, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 4314
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czystość Wałbrzycha okiem Straży Miejskiej

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 20 listopada 2011, 16:32
Aktualizacja: 16:39
Autor: Sven
Fot. Sven
O problemach utrzymana czystości i porządku debatowała na swoim posiedzeniu Komisja Gospodarki Miejskiej. Ciekawe spostrzeżenia i wnioski znalazły się w informacji, jaka wpłynęła w tej sprawie od Straży Miejskiej.

Z informacji wynika, że przez dziesięć miesięcy 2011 roku Straż Miejska w czasie 1503 interwencji za łamanie przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku udzieliła 1122 pouczeń, wystawiła 285 mandatów i 96 wniosków o ukaranie do sądu. Do tego trzeba dodać 383 zgłoszenia od mieszkańców w ramach akcji „Czysty Wałbrzych”, które kończą się usunięciem śmieci przez pracowników z „robót interwencyjnych” dowożonych na miejsce akcji samochodem Straży Miejskiej.

Problemy i propozycje zmian oraz wnioski, które powinny zmienić niedostateczny stan czystości w mieście zapisane zostały w kilkunastu punktach. Wynika z nich, że najważniejszym problemem jest niesystematyczność sprzątania terenów należących do różnych podmiotów i brak koordynacji tych działań. W efekcie wiatr roznosi śmieci na tereny posprzątane i nadal wszędzie jest brudno. Obowiązku utrzymania porządku nie można wyegzekwować od właścicieli nieruchomości przebywających za granicą i osób, które nie mają stałego miejsca zamieszkania w kraju.

Dużym problemem jest brak na terenie gminy kompostownika. Palenie skoszonej trawy oraz liści bywa uciążliwe dla innych i zdarza się, że powoduje sąsiedzkie konflikty. W tym wypadku nie można liczyć na ukaranie osoby palącej liście, bo przepisy dopuszczają ten sposób ich utylizacji w gminach, w których nie ma kompostownika.

Kontenery na plastik, makulaturę i szkło są zbyt rzadko opróżniane. Widać to na wałbrzyskich osiedlach, bo przecież świadomość ekologiczna, wolno, ale jednak, przebija się do coraz większej liczby wałbrzyszan. Niestety widok zapełnionych kontenerów zniechęca do pozytywnych zachowań. Ponadto jest ich stanowczo zbyt mało, by zwyczaj segregowania śmieci stał się powszechny. Z kolei usunięcia z miasta domagają się strażnicy miejscy kontenerów na odzież używaną. Firma odpowiedzialna za ich obsługę robi to niedbale, a wielokrotne interwencje i kary nie poprawiły sytuacji. Dodajmy, że jeden z takich kontenerów widzieliśmy kiedyś w Pełcznicy. Dziwi nas także , że do tej pory nie rozprawili się z nimi złomiarze.

Poprawę czystości i porządku w mieście mogłaby przynieść prowadzona kiedyś akcja „Wywalamy graty z chaty”, ale musiałaby stać się działaniem stałym o częstotliwości od 2 do 4 rocznie.

Wieszanie gdzie popadnie ogłoszeń i plakatów jest zjawiskiem narastającym, dlatego jedynym rozwiązaniem wydaje się zwiększenie liczby tablic i słupów ogłoszeniowych. Skuteczne karanie osób naklejających jest możliwe jedynie wtedy, gdy zostaną złapane na gorącym uczynku. Nie dotyczy to jedynie komitetów wyborczych, które podlegają innym przepisom.

Zbliża się zima, a z nią odwieczny problem z zimowym utrzymaniem dróg i chodników. W ostatnich latach żadna zima nie chciała dostosować się do wałbrzyskiego budżetu i za każdym razem środki na odśnieżanie były zbyt niskie. Jak na razie problemem nierozwiązywalnym jest zasypywanie chodników przez pługi odśnieżające ulice. Straż Miejska proponuje zawrzeć w umowach z firmami odśnieżającymi punktu zakazującego takich praktyk.

Nierozwiązywalny wydaje się też problem bezpańskich psów i kotów. Realizacja stosownej uchwały Rady Miasta miała ten problem rozwiązać, szczególnie w stosunku do kotów. Jednak osobiście widzieliśmy nowe pokolenia kotów beztrosko hasających na wałbrzyskich osiedlach. Strażnicy wzięli na celowniki także gołębie, które mają zwyczaj obsiadać gzymsy zrewitalizowanych kamienic i zanieczyszczać ich elewacje. Należy więc nakarmić je środkami antykoncepcyjnymi i w ten sposób zmniejszyć populację.

Straż Miejska wnioskuje także o uregulowanie handlu ulicznego, który powinien odbywać się tylko w wyznaczonych miejscach. Rada Miasta nie będzie miała wyjścia, bo właśnie wchodzi w życie przepis w Kodeksie wykroczeń zakazujący handlu poza miejscami wyznaczonymi.

Jak widać, jest jeszcze sporo pracy przed władzami miasta, ale także przed mieszkańcami, zanim będziemy mogli powiedzieć, że Wałbrzych jest czystym miastem.

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group