Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 3347
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: "Czytająca ławeczka" pod Atlantami

Czwartek, 9 maja 2019, 8:33
Aktualizacja: 14:47
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: "Czytająca ławeczka" pod Atlantami
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Dziale Dziecięco–Młodzieżowym Biblioteki pod Atlantami odbyło się spotkanie dla dzieci – "Czytająca ławeczka". Akcja była częścią składową projektu: BIBLIOTEKA PEŁNA SKRZATÓW.

Podczas spotkania Sylwia Bielawska - wiceprezydent Wałbrzycha czytała dzieciom opowiadanie "O dziewczynce, która chciała ocalić książki" Klausa Hagerupa. Spotkanie było częścią składową projektu "Duże sprawy małych ludzi", promującego czytelnictwo wśród dzieci. Projekt obejmuje zajęcia literackie oparte na bazie książek biograficznych dla dzieci, arsztaty literackie oparte na pozycjach podejmujących tematy tabu w literaturze dziecięcej, zajęcia biblioterapeutyczne, zajęcia poszerzające świadomość i wiedzę dzieci na temat przysługujących im praw, warsztaty artystyczne oparte na książkach Iwony Chmielewskiej, plastyczne prowadzone przez uznanych ilustratorów, – projekcje filmów dokumentalnych, fabularnych i bajek uzupełniających trudną dla dzieci tematykę i akcję czytelniczą w przestrzeni miejskiej promującą czytanie wśród najmłodszych.

BIBLIOTEKA PEŁNA SKRZATÓW

To projekt, dzięki któremu chcemy pobudzić zainteresowanie książką u dzieci, u których kontakt z czytaniem jest rzadki, raczej okazjonalny. Projekt realizowany będzie w obszarach miasta objętych programem rewitalizacji. Złożą się na niego spotkania autorskie, warsztaty, konkurs plastyczny oraz akcje plenerowe i czytelnicze organizowane przy współpracy partnerów ze środowiska lokalnego. Działania te będą tematycznie związane z motywem skrzata w literaturze polskiej i regionalnej, a ich formy - przystępne, oparte w dużej mierze na wspólnej zabawie.

Na projekt złożą się różnorodne działania o charakterze edukacyjnym i animacyjnym. Będą to:

- SPOTKANIA AUTORSKIE twórców książek dla najmłodszych i regionalnych legend.
- CHATKA GÓRNICZEGO SKRZATKA - warsztaty edukacji regionalnej wprowadzające w świat legend, prowadzone na bazie zbiorów Pracowni Regionalnej.
- ZNANE I NIEZNANE POWIEŚCI O SKRZATACH - warsztaty kamishibai.
- JAK WYGLĄDA SKRZAT - warsztaty ilustratorskie prowadzone przez ilustratorów książek dziecięcych. Plenerowe zajęcia literackie i plastyczne - gry i zabawy na świeżym powietrzu inspirowane "krasnoludkową" literaturą.

CZYTAJĄCA ŁAWECZKA - akcja czytania dzieciom przez dorosłych, mająca na celu promocję

- nowości wydawniczych dla najmłodszych.

ŚWIĘTO SKRZATA W BIBLIOTECE - wielka parada małych skrzatów, do której zaprosimy przedszkolaki z wałbrzyskich placówek działających w rewitalizowanych dzielnicach .

TU MIESZKA SKRZAT - miejski konkurs plastyczny, adresowany do przedszkolaków i uczniów klas I-III. Uroczyste zamknięcie projektu połączone z obchodami DNIA POSTACI Z BAJKI, z udziałem aktorów Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

Warto również zaznaczyć, że "Czytająca ławeczka" zainaugurowała Tydzień Bibliotek, w ramach którego od 8 do 15 maja zaplanowano wiele atrakcji, takich jak między innymi akcję #znajdzsobieksiazke, opisaną na stronie Biblioteki pod Atlantami, finał konkursu plastycznego "Wiersze zaklęte w obrazach", spotkanie autorskie z Jackiem Hugo-Baderem, projekcję filmu a podstawie sztuki Philip’a Barry’ego Macaulay, plenerowe spotkanie dzieci, młodzieży i bibliotekarzy, międzyszkolny konkurs czytelniczy "Mistrz Pięknego Czytania", uroczyste pasowanie uczniów szkół podstawowych na Czytelników Biblioteki, spotkanie z Jakubem Skworzem, multimedialne zwiedzanie światowych bibliotek, wieczór poetycki poświęcony życiu i twórczości wałbrzyskiego poety Mariana Jachimowicza i Paradę Skrzatów z udziałem najmłodszych czytelników, która odbędzie się 15 maja o godzinie 11.00 w Parku Miejskim im. Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
1
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group