Poniedziałek, 1 czerwca
Imieniny: Jakuba, Konrada
Czytających: 2316
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dalej trudno znaleźć pracę

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Środa, 7 kwietnia 2010, 20:05
Aktualizacja: Czwartek, 8 kwietnia 2010, 8:22
Autor: PAW
Ofert pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wałbrzychu jest zdecydowanie mniej niż bezrobotnych
Fot. red
To nie jest dobry okres dla osób, które nie mają pracy. Wciąż liczba osób poszukujących zatrudnienia w powiecie wałbrzyskim rośnie.

Jak wynika ze statystyk Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu, bezrobocie w naszym powiecie sięga już blisko 20 procent. Tak źle nie było od kilku lat. W tej chwili bez pracy pozostaje ponad 13 700 osób z powiatu wałbrzyskiego.
- Od kilku miesięcy szukam zatrudnienia, ale bez efektu – mówi Alicja Rosołowska. – Te oferty, które znajduję w biurze pracy, są mało satysfakcjonujące.

W samym Wałbrzychu mamy 8600 osób pozostających bez zatrudnienia. Drugie miejsce w tej niechlubnej klasyfikacji zajmuje gmina Boguszów-Gorce, która ma 1592 bezrobotnych. Kolejne lokaty zajmują: Głuszyca – 950, Walim – 613, Mieroszów – 580, Czarny Bór – 419, Jedlina-Zdrój – 361. Dwie gminy, które mogą się pochwalić najmniejszą liczbą bezrobotnych, to Szczawno-Zdrój, gdzie bez pracy pozostaje 310 osób oraz gmina Stare Bogaczowice, która ma 282 bezrobotnych.

Co zatem tym tysiącom ludzi oferuje PUP i czy mają oni jakiekolwiek szanse na znalezienie w najbliższych tygodniach zatrudnienia?

Ofert pracy jest kilkakrotnie mniej niż chętnych do podjęcia pracy. Problemy mają zwłaszcza osoby z podstawowym wykształceniem, bo dla nich ofert jest szczególnie mało. Trochę lepiej przedstawia się sytuacja osób z wykształceniem zawodowym i średnim. Oni mogą liczyć, że znajdą pracę głównie w branży budowanej, która teraz, kiedy zima nas opuściła, znacznie przyspiesza. Bezrobotni wciąż poszukują pracy w WSSE, ale to nie te czasy, kiedy niemal wszyscy mogli właśnie tam zahaczyć się choćby na parę miesięcy. Teraz to znacznie trudniejsza sztuka. Część bezrobotnych zamierza wyjechać zagranicę, gdzie jednak o pracę też wcale nie jest łatwo.
- Chyba zdecyduję się na taki krok, bo u nas pracuję dorywczo, A za to rodziny nie utrzymam – mówi Wiesław Gawłowski. – Zaczną się niedługo prace sezonowe i to jest szansa, że chociaż część bezrobotnych znajdzie zatrudnienie na Zachodzie Europy.

Osobną grupę stanowią ludzie, którym PUP może zaoferować staże pracy. Z takiej możliwości korzystają osoby po studiach, bez doświadczenia zawodowego. Teraz jednak szanse na staż mają w pierwszej kolejności samotne matki, długotrwale bezrobotni oraz osoby niepełnosprawne.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~sanityfair 8-04-2010 8:58
Mhm... Osoby ze średnim wykształceniem owszem, dostaną pracę w branży budowlanej - o ile takim kierunkiem mieniło się owe średnie wykształcenie. Jeśli nie, zapomnijcie obywatelu. W PUPie zawsze słychać jedynie: "To niech się pan na jakiś kurs zapisze." To ja może i się zapiszę na to układanie kwiatów, czy strzyżenie...
~true 29-07-2011 18:11
Znam tylu ludzi po studiach, że mogę spokojnie powiedzieć że tutaj studia nic nie dają. Ok ok może i dają pracę ale po 3 latach na inż czy licencjata zarabiać minimalną krajową oO ba znam kolesia nawet dwóch którzy maja mgr a szukają prace za 1500 :/ żal i poniżenie. Zgodzę się że da się tutaj dobrze zarobić, pomijając tych wcześniej wymienionych znam ludzie średnim którzy zarabiają więcej od nich. Lecz takim wynikiem jak sami przyznają bez bicia były znajomości albo cud bądź "znalazłem się w odpowiednim miejscu i czasie" ŻAL i wstyd że pomimo tego iż chcą nam "pomóc" to zwalniają co chwilę kolejnych ludzi i o masowo :/

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group