Czwartek, 23 września
Imieniny: Bogusława, Linusa
Czytających: 3297
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Debata o bezpieczeństwie

Czwartek, 16 stycznia 2020, 6:33
Aktualizacja: Piątek, 17 stycznia 2020, 8:31
Autor: red
Wałbrzych: Debata o bezpieczeństwie
Fot. KMP Wałbrzych
W trosce o bezpieczeństwo osób starszych funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu we współpracy z pracownikami Spółdzielni Mieszkaniowej „Podzamcze” w Wałbrzychu zorganizowali debatę społeczną pn. "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ".

13 stycznia 2020 roku w gościnnych progach Spółdzielni Mieszkaniowej „Podzamcze” w Wałbrzychu odbyła się debata społeczna - „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Organizatorem spotkania była wałbrzyska Policja oraz SM „Podzamcze”.
Przybyłych na debatę przywitał Komendant Miejski Policji w Wałbrzychu – kom. Krzysztof Lewandowski przedstawiając charakterystykę naszej jednostki. Komendant podkreślił, że debaty stanowią najlepszą okazję do dyskusji oraz zgłaszania wniosków dotyczących bezpieczeństwa.

Debatę prowadziła nadkom. Magdalena Korościk z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu. Omówiła m.in. funkcjonowanie i sposób użytkowania narzędzi pomocniczych służących do kontaktu ze społeczeństwem, takich jak „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”,„Moja Komenda” oraz aplikacja „Blisko”. Naczelnik Wydziału Prewencji Komisariatu I Policji w Wałbrzychu asp.szt. Damian Humiński oraz Naczelnik Wydziału Kryminalnego Komisariatu I Policji w Wałbrzychu asp.szt. Marta Wojtanowska przedstawili założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas", plany priorytetowe poszczególnych dzielnicowych oraz zagrożenia jakie występują w dzielnicy „Podzamcze”.

W czasie spotkania wskazano sytuacje, w których seniorzy mogą stać się ofiarami przestępstw oraz sposoby ich unikania. Prelegenci przybliżyli słuchaczom tematykę działania oszustów, m.in. metodą "na wnuczka" i "na policjanta". Poinformował również, jak należy postępować w przypadku zagrożenia oraz jak skutecznie można poprawić swoje bezpieczeństwo.

Przedstawiono także różnorodność oszustw i innych przestępstw, jakie dokonywane są na osobach starszych. Zebrani żywo dyskutowali i wymieniali się doświadczeniami na temat reagowania i zapobiegania tego rodzaju przestępstwom. Podczas debaty poruszano także zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym dotyczące noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu.

Głos w debacie zabrał również Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Podzamcze” Tadeusz Choczaj omawiając przypadki, gdy próbowano oszukać mieszkańców Podzamcza metodą na pracownika spółdzielni.

W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele banku. Mówili m.in. o bezpiecznym korzystaniu z konta oraz kartach bankomatowych.
Seniorzy zgłaszali swoje propozycje, oczekiwania i potrzeby. Podzielili się spostrzeżeniami na temat czynników, które negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że celem debat społecznych jest zdiagnozowanie i określenie potrzeb związanych z zagrożeniami bezpieczeństwa mieszkańców, wymagających podjęcia działań prewencyjnych przez Policję, bądź inne podmioty odpowiedzialne za utrzymanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Jesteśmy przekonani, że takie spotkania pozwolą nam na ustalenie, o jakich zagrożeniach należy rozmawiać w pierwszej kolejności oraz na określenie i zaplanowanie działań odpowiadających na aktualne zagrożenia, z uwzględnieniem szczególnej roli dzielnicowego.

Twoja reakcja na artykuł?

3
38%
Cieszy
2
25%
Hahaha
1
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
13%
Złości
1
13%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group