Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 4358
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Diagnostyka obrazowa chorób układu pokarmowego

Piątek, 22 lipca 2022, 14:08
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Diagnostyka obrazowa chorób układu pokarmowego
Fot. użyczone
Badania obrazowe zajmują ważne miejsce w procesie diagnostyki gastrologicznej. Bez wątpienia jednym z najczęściej wykorzystywanych spośród nich jest ultrasonografia. Sprawdź, jakie inne metody obrazowania medycznego wykorzystywane są w rozpoznawaniu zaburzeń ze strony układu pokarmowego.

USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej z reguły zleca się w pierwszej kolejności, kiedy istnieje podejrzenie chorób układu pokarmowego. Badanie to jest bezbolesne i bezinwazyjne. Trwa około 15 minut. Wykonuje się je zazwyczaj w pozycji leżącej na plecach. Na skórę brzucha nakłada się specjalny żel, który ma zapewnić lepszy kontakt głowicy USG ze skórą. Badanie polega na przesuwaniu po ciele głowicy, która emituje fale ultrasonograficzne. Te, odbijając się od poszczególnych struktur w jamie brzusznej, przekazują obraz na ekran monitora. Wykrycie nieprawidłowości w USG jamy brzusznej jest wskazaniem do bardziej szczegółowych badań diagnostycznych. 

RTG jamy brzusznej

RTG jamy brzusznej to inna pierwszoplanowa metoda diagnozowania schorzeń układu pokarmowego. Badanie pozwala zobaczyć i ocenić narządy zlokalizowane między spojeniem łonowym a przeponą. Wykonanie tzw. prześwietlenia jest uzasadnione w przypadku m.in. obecności ciała obcego, niedrożności jelit, kamieni żółciowych, płynu w jamie brzusznej czy perforacji przewodu pokarmowego. Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut. Najczęściej wykonywane jest w pozycji stojącej. Pacjent znajduje się między aparatem emitującym promienie X a płytą, która je pochłania i przekazuje zapis do specjalnego oprogramowania rejestrującego obraz w postaci zapisu cyfrowego. Podczas RTG jamy brzusznej istnieje możliwość podania środka cieniującego.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej

Tomografia komputerowa jamy brzusznej dzięki wykorzystaniu promieniowania X pozwala uzyskać dokładny obraz organów, naczyń krwionośnych i kości z tej części ciała. W celu jeszcze dokładniejszego zobrazowania tkanek pacjentowi można podać środek cieniujący. Wśród wskazań do tomografii komputerowej jamy brzusznej wymienia się m.in.: niedrożność jelit (ocenę jej lokalizacji), urazy jamy brzusznej, ból brzucha o niewyjaśnionej przyczynie, zmiany nowotworowe. Specjalnym rodzajem omawianego badania jest enterografia tomografii komputerowej, którą może stanowić alternatywę dla badania endoskopowego. W przypadku kolonoskopii taką alternatywą może być wykorzystanie systemu kapsułkowego.

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej

Rezonans magnetyczny w odróżnieniu od RTG czy tomografii komputerowej nie wykorzystuje promieniowania X, które jest szkodliwe, a opiera swoje działanie o pole magnetyczne. Badanie to często znajduje zastosowanie w przypadku, gdy inne metody (np. tomografia komputerowa, USG) nie przyniosły jednoznacznych wyników. Obrazowanie rezonansem magnetycznym odgrywa szczególną rolę w diagnostyce schorzeń wątroby (np. torbieli, ogniskowego przerostu guzkowego, naczyniaków). Wśród innych wskazań do tego badania wymienia się m.in.: malformacje naczyniowe, nowotwory przestrzeni zaotrzewnowej, bąblowicę, kamicę dróg moczowych, chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
1
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group