Poniedziałek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 5882
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Dla firm zainteresowanych dostawami dla Amerykanów

Środa, 27 kwietnia 2022, 7:42
Aktualizacja: 8:45
Autor: red
REGION: Dla firm zainteresowanych dostawami dla Amerykanów
Fot. WSSE "Invest Park"
Zostań dostawcą wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce – bezpłatne szkolenie zorganizowała WSSE „INVEST–PARK”.

We wtorek, 26 kwietnia we wrocławskim Hotelu Haston City, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” wspólnie z Ministerstwem Rozwoju i Technologii zorganizowała bezpłatne szkolenie dla firm zainteresowanych zamówieniami na dostawy dla wojsk amerykańskich w Polsce. Wzięli w nim udział: Piotr Wojtyczka - Prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”, Ewa Swędowska, radca ministra w Departamencie Handlu i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz Adam Nowicki, V-ce Prezes Atlantic Contract.

Tematem szkolenia było przybliżenie zasady udzielania zagranicznych zamówień publicznych oraz wprowadzania firm wraz z ich towarami i usługami na największe rynki międzynarodowe.

Konferencję otworzył Prezes Zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”, Piotr Wojtyczka, który podkreślił, że możliwość udziału przedsiębiorców w międzynarodowych przetargach jest ważnym obszarem rozszerzenia ich działalności: 

- Staramy się być elastyczni i wychodzić naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, stąd pomysł na dzisiejsze szkolenie. Jest to obszar, który warto przybliżyć przedsiębiorcom ze strony formalnej i proceduralnej, ponieważ może on być bardzo rozwojowy zarówno dla nich jak i całego regionu. Dziękujemy za możliwość organizacji tego spotkania wspólnie z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz firmą Atlantic Contract.

O działaniach prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii opowiedziała Ewa Swędowska:

- Co roku 8 000 organizacji międzynarodowych zamawia towary i usługi o wartości ok. 50 mld USD. Podmioty Systemu Narodów Zjednoczonych ogłaszają przetargi o wartości ok. 10 mld USD rocznie a Grupa Banku Światowego około 20 mld UDS rocznie. Dlatego staramy się zachęcić przedsiębiorców do udziału w przetargach organizowanych przez organizacje międzynarodowe oraz NATO. Dzięki tym zamówieniom przed przedsiębiorcami mogą otworzyć nowe rynki zbytu.

Podkreślić należy fakt, że współpraca z organizacjami zagranicznymi zapewnia bezpieczeństwo, dywersyfikację zamówień, ekspansję na rynki odległe oraz prestiż. Dodatkowo uczestnicząc w zamówieniach organizowanych przez NATO, przetargi są ograniczane tylko do firm państw członkowskich (co ma znaczenie np. dla firm informatycznych) a dostawy są realizowane głównie na terenie Europy.

W dalszej kolejności Adam Nowicki, V-ce Prezes Atlantic Contract podczas praktycznych warsztatów, omówił amerykańskie procedury przetargowe oraz przedstawił etapy, jakie należy wykonać, aby zarejestrować się jako dostawca rządu USA. Przedsiębiorcy dowiedzieli się również jakie kryteria muszą spełnić, aby przystąpić do przetargu oraz jakich słów kluczowych używać do wyszukiwania interesujących zamówień.

- Zachęcam przedsiębiorców do udziału w takich przetargach ze względu na płynące korzyści w postaci zwolnienia z podatku VAT, gwarancji szybkiej płatności, otrzymania oficjalnego certyfikatu dostawcy w Departamencie Obrony i USA&NATO oraz co ważne marże 2-3 krotnie wyższe niż przy kontraktach krajowych”

W szkoleniu wzięło udział ponad 60 przedsiębiorców zainteresowanych tematyką zamówień dla rządu amerykańskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

4
40%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
6
60%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group