Poniedziałek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 4001
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dla każdego coś innego

Środa, 6 kwietnia 2022, 7:37
Aktualizacja: 8:38
Autor: red
Wałbrzych: Dla każdego coś innego
Fot. organizatorzy
Poszerzona współpraca z Kolejami Dolnośląskimi, konkurs Szlaku Tajemniczych Podziemi i szkolenie kadry przewodnickiej Dolnośląskiego Szlaku Zabytków Techniki . Nowości w wyposażeniu i kolejne wydarzenia kulturalne. Tak wygląda przegląd ostatnich dni w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

1. Bilet Samorządowy i akcja „Powroty Gratis” - efekt współpracy z Kolejami Dolnośląskimi!

Wiele dzieje się w największej poprzemysłowej atrakcji w regionie. Stara Kopalnia zaprasza turystów do skorzystania z kolejnych akcji promocyjnych i poszerza współpracę z Kolejami Dolnośląskimi. Po cieszącej się uznaniem „Powroty gratis”, gdzie po okazaniu biletu ze zwiedzania kopalni w danym dniu bilet powrotny w kolejach dolnośląskich jest bezpłatny (przypominamy że akcja wciąż trwa i można z niej korzystać – warunkiem jest skorzystanie z promocji w tym samym dniu w soboty i niedziele) teraz kolejowa spółka z Dolnego Śląska we współpracy z wałbrzyską kopalnią proponuje kolejną nie lada atrakcje. To imienny Bilet Samorządowy, którego wykupienie upoważnia w okresie ważności biletu do bezpłatnego zwiedzenia kopalni! Instytucje umowy podpisały do końca roku, a Stara Kopalnia znalazła się liście obejmującej bilet kolejowy z tak atrakcyjnym miejscem na mapie jak wrocławskie Kolejkowo i są jedynymi atrakcjami z naszego województwa, które obejmuje bilet. Warto wspomnieć że bilet samorządowy upoważnia do przejazdu różnymi przewoźnikami na terenie całego kraju.

2. Konkurs zdobywca Szlaku Tajemniczych Podziemi z cennymi nagrodami - czas start

Stara Kopalnia wraz z atrakcjami turystycznymi znajdującymi się na Szlaku Tajemniczych Podziemi zaprasza do zabawy zorganizowanej przez Dolnośląską Organizację Turystyczną. Od 4 kwietnia DOT wraz z obiektami na szlaku zaprasza do konkursu zdobywcy szlaku. Konkurs potrwa aż do końca października, a za zadanie jest odwiedzić do tego czasu wszystkie dziesięć miejsc na szlaku, zebrać pieczątki do specjalnej ulotki, zrobić zdjęcie wybranej atrakcji oraz wymyślić hasło reklamowe. Główną nagrodą w konkursie jest rower elektryczny oraz vouchery do sklepu sportowego. Oprócz zabawy, gwarantowane są fantastyczne niezapomniane wycieczki, gdyż na szlaku oprócz Starej Kopalni znajdują się m.in. podziemia Zamku Książ, Sztolnie Walimskie, czy Kopalnia Złota. Więcej informacji o konkursie znajdą Państwo na stronie szlakpodziemi.pl.

3. Udogodnienie dla osób niesłyszących

Na trasie turystycznej w Starej Kopalni pojawiły się pętle indukcyjne wspomagające osoby korzystające z aparatów słuchowych. To prawdopodobnie jedno z pierwszych miejsc w regionie, które oferuje takie udogodnienie dla zwiedzających. Dzięki takiemu wyposażeniu zdecydowanie zwiększa się komfort zwiedzania obiektu przez osoby niedosłyszące. Pętle wytężają dźwięk (a dla osób niedowidzących nawet obraz) do poziomu potrzebnego dla danego turysty. Dzięki temu może on swobodnie uczestniczyć w zwiedzaniu, dodatkowo z jednego urządzenia może korzystać wielu użytkowników i nie wpływa to na jakość dźwięku, która dociera do odbiorcy, a w dodatku urządzenia przekazuje „czysty” dźwięk pozbywając się przy okazji niepożądanych niedoskonałości akustycznych jak pogłosy, szumy, czy trzaski, które mogą przeszkadzać w odbiorze. Aby skorzystać z systemu zainteresowany turysta musi jedynie przyłączyć swój aparat słuchowy w odpowiedni tryb za pomocą jednego przycisku. Stara Kopalnia w Wałbrzychu na bieżąco dostosowuje swoje przestrzenie dla osób z niepełnosprawnościami.

4. Szkolenie kadry przewodnickiej

Najpierw w poniedziałek, 4 kwietnia na jednej sali spotkali się wszyscy przewodnicy kopalni by podnosić swoje kwalifikacje i jeszcze lepiej przekazywać wiedzę turystów. Tematem szkolenia była geneza i budowa geologiczna dolnośląskiego Zagłębia na tle geologii Sudetów oraz historia górnictwa węglowego w Wałbrzychu. Ten ważny dla górników temat przedstawił i wyjaśnił jeden z przewodników kopalni - Kazimierz Kmak - inżynier, geolog górniczy, były dyrektor KWK Thorez.

Wtorek, 5 kwietnia to szkolenie kadry przewodnickiej Dolnego Śląska na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki. Kadra przewodników z różnych stron naszego województwa odwiedziła Starą Kopalnię, Muzeum Porcelany oraz Muzeum Górnictwa i Motoryzacji na Szybie Teresa w ramach poszerzania swojej wiedzy o zabytkach techniki na Dolnym Śląsku.

ZAPOWIEDZI:

5. W sobotę konsultacje społeczne

W sobotę (9 kwietnia) Stara Kopalnia w imieniu wszystkich związanych z organizacją obchodów Barbórki zaprasza na konsultacje społeczne wszystkich zainteresowanych. Tematem jest możliwość wpisania wałbrzyskiej Barbórki na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę 9 kwietnia o godzinie 11:00 w Sali Multimedialnej Starej Kopalni. Celem będzie wypracowanie i ostateczne omówienie sporządzonego wniosku.
Dokument w wersji roboczej wniosku jest dostępny do wglądu dla wszystkich zainteresowanych w sekretariacie instytucji. Można go obejrzeć do 6 kwietnia do godziny 16:00, a wszelkie dodatkowe pytania kierować na adres barborka@starakopalnia.pl.

6. Weekendowe atrakcje Starej Kopalnia

Najbliższy weekend każdy znajdzie coś dla siebie w Starej Kopalni. Oprócz wspomnianych konsultacji społecznych instytucja zaprasza w sobotni wieczór na kolejną edycję Nocnego Zwiedzania z pracami górniczymi, czyli wyjątkowego eksplorowania zakamarków kopalni z górniczym ekwipunkiem. Nie zabrakło również propozycji muzycznej. Tego dnia nie lada gratka dla fanów Kaśki Sochackiej, której koncert w Wałbrzychu wyprzedał się całkowicie już kilka miesięcy temu. Artystka zaśpiewa na scenie Sali Łańcuszkowej o godzinie 20:00.

W niedzielę 10 kwietnia wałbrzyska poprzemysłowa atrakcja turystyczna zaprasza rodziny na kolejną edycję dedykowanych dla nich niedziel i specjalnej trasy. Tym razem przewodnicy - animatorzy Rodzinnych Niedziel zaproszą na zajęcia „Lokomotywą przez kopalnię” oraz w świątecznym klimacie „Jajko Sgraffito”. Podczas trasy zwiedzania, Uczestnicy będą mieli okazję poznać rodzaje kopalnianego transportu i wykonać własny wagon lokomotywy z ozdobami świątecznymi.

Codziennie Stara Kopalnia poleca się na zwiedzanie w tygodniu w godzinach od 11:00 do 15:00, w weekendy w godz. 10:00 - 18:00, a w soboty o 20:00 zaprasza na specjalne edycje Nocnego Zwiedzania z pracami górniczymi. Bilety do nabycia w kasach kawiarni Sztygarówka albo poprzez www.starakopalnia.pl. Wszystkie aktualne informacje o wydarzeniach w kopalni dostępne są również w mediach społecznościowych Instytucji.

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
2
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group