Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 2672
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Dlaczego małe dzieci są nerwowe?

Środa, 1 grudnia 2021, 6:39
Autor: artykuł zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Dlaczego małe dzieci są nerwowe?
Fot. użyczone
Napady złości i histerii, nadmierna nerwowość i frustracje są całkowicie normalne na pewnym etapie rozwoju dziecka. Maluchy dopiero uczą się wyrażać trudne emocje i poprawnie nimi zarządzać. Ważną rolą rodziców w tym procesie jest dawanie dziecku przestrzeni na artykułowanie swoich potrzeb emocjonalnych. Niekiedy jednak nerwowość u maluchów jest symptomem przebodźcowania i nadpobudliwości. Jak to rozpoznać? Zacznij od poznania procesów poznawczych dziecka.

Nerwowy maluch – co jest przyczyną?

Pod pojęciem nerwowości u dziecka może kryć się wiele zjawisk i uczuć – złość, krzyk, tupanie, a także ataki histerii i niekontrolowanego płaczu. Tego typu zachowania są charakterystyczne dla dzieci pomiędzy drugim a czwartym rokiem życia. Na tym etapie maluch doznaje spectrum różnego rodzaju emocji i niekiedy trudno mu nad nimi zapanować – zwłaszcza wtedy, kiedy są negatywne. Małe dzieci uczą się, jak poprawnie wyrażać swoje emocje, warto dać im na to przestrzeń i wykazać się sporą dozą cierpliwości. Może się jednak zdarzyć tak, że niespokojne dziecko jest przebodźcowane. Co to oznacza w praktyce? Mowa tu o nadmiernej stymulacji, która ma miejsce np. przy zbyt długich zabawach, przebywaniu w towarzystwie rówieśników, ekspozycji na głośne dźwięki, intensywne zapachy i ruchliwe obrazy, a także przy zakłóceniach snu. W obecnych czasach do przebodźcowania dziecka często dochodzi w wyniku obcowania z nowymi technologiami – grania w gry, oglądania bajek etc.

Jak radzić sobie ze złością dziecka?

Pytanie to jest powiązane z innym, które również często zadają sobie rodzice, mianowicie: jak wspierać rozwój dziecka. Poprawne reagowanie na złość malucha jest elementem wsparcia jego rozwoju emocjonalnego. Podstawą jest danie dziecku przestrzeni na negatywne emocje i ich przeżywanie. Jeśli dziecko ma napad złości, np. przy sklepowej półce z upragnioną zabawką, to dobrą strategią jest zachowanie spokoju, a następnie – już po wyciszeniu malucha – wytłumaczenie mu, że złość nie jest niczym złym i ma prawo ją wyrażać. Warto pamiętać, że procesy poznawcze w dużej mierze uzależnione są od doznawanych emocji.

Ważnym aspektem w radzeniu sobie ze złością dziecka jest uświadomienie mu, że krzykiem i agresją nie może na nas wymusić określonych zachowań, np. kupna wymarzonej zabawki. Dzięki temu możemy utrwalać w dziecku pozytywne schematy zachowań.

Dlaczego dziecko jest nadpobudliwe?

Niekiedy napady złości u dziecka są symptomem jego nadpobudliwości, co może mieć związek z zespołem ADHD. Związany jest on z zaburzeniami procesów poznawczych u dzieci. Jednym z jego objawów jest nadmierna impulsywność, która charakteryzuje się m.in. napadami złości i agresji. Rozpoznaniem tego zespołu zajmuje się lekarz psychiatra we współpracy z psychologiem. Jednakże warto pamiętać, że nadpobudliwość u dziecka może być również objawem jego przebodźcowania. Niemniej jednak w przypadku wątpliwości, warto skonsultować się ze specjalistą, który przeanalizuje procesy poznawcze naszej pociechy.

Sposoby na wyciszanie dziecka?

Kiedy nasz maluch zezłości się w miejscu publicznym, często jedynym pytaniem zadawanym przez rodziców jest „jak wyciszyć dziecko?”. Warto jednak w pierwszej kolejności zdać sobie sprawę, że takie zachowania jak złość i agresja malucha nie są powodem do wstydu. Wówczas często maluch nie zdaje sobie sprawy, co się z nim dzieje, i z całą pewnością nie należy go karać za emocje, które odczuwa w danej chwili. Dobrą strategią jest wyciszenie dziecka poprzez zabawę i nazwanie doświadczanych uczyć. Warto też okazać dziecku emocjonalne wsparcie poprzez dotyk i kojący głos – jeśli dziecko wyraża taką chęć, to możemy je przytulić i pogłaskać.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
50%
Hahaha
1
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group