Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 3798
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Długa podróż rowerem elektrycznym – o czym warto pamiętać?

Czwartek, 26 maja 2022, 6:37
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Długa podróż rowerem elektrycznym – o czym warto pamiętać?
Fot. użyczone
Rowery elektryczne pojawiły się stosunkowo dawno, bo już w XIX wieku. Jednak największa produkcja tego rodzaju jednośladów przypada na wiek XXI. Powodem jest komfortowa jazdy w różnym terenie i na długich trasach. Wyglądem nie różnią się one od tradycyjnego jednośladu poza widocznym akumulatorem, który mocowany jest dla większej stabilności na ramie. W niektórych modelach znajduje się na bagażniku, bądź pod siodełkiem przymocowany pionowo do ramy. Zdobył on szczególną popularność w państwach takich jak: Niemcy, Holandia, Belgia. Chętnie wybierany jest przez osoby, które pragną w czasie jazdy ograniczyć wysiłek fizyczny.

Na czym polega specyfika roweru elektrycznego?

Producenci rowerów elektrycznych w celu spełnienia wymagań użytkowników tego rodzaju jednośladów dopasowali ich modele do różnych typów jazdy amatorskiej, dlatego wyposażyli je w odmienne ramy. Wśród e – rowerów wyróżniamy: górskie, szosowe, crossowe, trekkingowe. Klienci w trakcie zakupu powinni zastanowić się nad najczęściej wybieranym terenem na rowerowe wycieczki. Model górski został wyposażony w opony z szerszym i grubym bieżnikiem i odpowiednio wyprofilowaną ramę, która zapewni możliwość komfortowej jazdy. Natomiast opony e - rowerów szosowych nie posiadają bieżnika, a rama umożliwia przyjęcie aerodynamicznej postawy. Każdy z modeli jest wyposażony w osprzęt typowy dla określonego rodzaju kolarstwa.

Na czym polega specyfika jazdy na rowerze elektrycznym pod względem szybkości?

W rowerach elektrycznych ze względu na długotrwałe obciążenia stosuje się bardziej solidne i wytrzymałe elementy, dlatego są one zdecydowanie cięższe od tradycyjnych. Średnia waga sytuuje się w przedziale od 20 do 25 kilogramów. Choć producenci nieustannie pracują nad jej obniżeniem przy zachowaniu lub nawet zwiększeniu parametrów wytrzymałościowych. Zasada jazdy rowerem elektrycznym polega na tym, że im szybciej rowerzysta pedałuje, tym bardziej jest wspierany przez system. Wydajność baterii jest uzależniona od rodzaju trasy, wagi rowerzysty i częstotliwości postojów. Wynosi ona od 30 do 150 kilometrów. Im spokojniejsza jazda w niewymagającym terenie, tym bateria wystarcza na dłuższy okres użytkowania. Wiele rowerów elektrycznych zostało wyposażonych w komputer pokładowy, umożliwiający zmianę trybu jazdy. Mają one zaprogramowane programy takie jak:
• Tryb eco przeznaczony do jazdy w mieście,
• Tryb turbo przeznaczony do jazdy sportowej,
• Tryb trip przeznaczony do jazdy turystycznej.

Ma to ogromne znaczenie przy zakupie określonego modelu, który należy dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Przed długotrwałą wyprawą należy pamiętać o naładowaniu baterii. Wszystkie akumulatory podobnie jak te rowerowe mają swoją żywotność, która wynosi około 800 do 1500 cykli ładowania. Potem należy oczywiście wymienić baterię.

Zalety jazdy na rowerze elektrycznym

Silnik elektryczny, w który został wyposażony rower, wspomaga jazdę. Wielu jego użytkowników uznaje go za wygodniejszy z powodu nieangażowania aż tak dużej siły dla wprowadzenia jednośladu w ruch. Poza tym pozwala on budować kondycję fizyczną, unikać niezwykle częstych korków szczególnie w przestrzeni miejskiej. Rower ze względu na swoje rozmiary bardzo łatwo zaparkować praktycznie w każdym miejscu. Korzystając z tego rodzaju środka lokomocji, użytkownik wykazuje się proekologiczną postawą, nie zatruwając środowiska spalinami.

Dla kogo rower elektryczny będzie doskonałym wyborem?

Rower elektryczny zapewnia komfortową jazdę przede wszystkim osobom dojeżdżającym do pracy. Przemieszczanie się po mieście może być czynnością wymagającą dużo energii. Trudy jazdy doskonale ograniczy e - rower, co pozwoli zredukować zmęczenie. Kłopotliwa i niekomfortowa dla pracownika może okazać się praca w mokrym ubraniu. Nie zawsze pracodawca przychylnym okiem spojrzy na konieczność odświeżenia się rowerzysty po przyjeździe do pracy, dlatego wielu z nich rezygnuje z dojeżdżania jednośladem. Rower elektryczny umożliwia przemieszczanie się bez oznak zmęczenia nawet na długich trasach. Tego rodzaju sprzęt jest doskonałym rozwiązaniem dla osób starszych, które mają ze względu na wiek zmniejszone możliwości fizyczne. Docenią one komfort jazdy e – rowerem i to, że nie muszą rezygnować z przyjemności jazdy. Osoby uprawiające górska turystykę rowerową mogą skorzystać z rowerów przeznaczonych do jazdy po górach. Silnik będzie doskonałym wsparciem dla rowerzysty szczególnie na długich i wymagających szlakach.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
33%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group