Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 2686
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dłużnicy i alimenciarze

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 29 maja 2019, 11:15
Aktualizacja: Wtorek, 11 czerwca 2019, 9:37
Autor: PAW
Fot. red
Wałbrzych nie tak dawno znów był na ustach wielu Polaków, kiedy okazało się, że oprócz Warszawy przewodzimy w liczbie osób zalegających z płaceniem alimentów.

Do tej sytuacji odniósł się podczas sesji prezydent Roman Szełemej.
- To zasmucający fakt. Prawdą jednak również jest to, że mamy bardzo dużą liczbę matek samotnie wychowujących dzieci - mówi prezydent. - To efekt wieloletniego kryzysu, w jakim Wałbrzych się znajdował w latach 90. i na początku lat 2000. To są konsekwencje zapaści finansowej wielu mieszkańców. To odbija się również na funkcjonowaniu miasta, bowiem te pieniądze, które należą się matkom czy ojcom wychowującym swoje dzieci, nie trafiają do Wałbrzycha. Ponadto cierpi również wizerunek miasta.

Prezydent wspomniał także o zespole, który działa od kilku lat i działa w kierunku zmniejszania zaległości czynszowych mieszkańców Wałbrzycha.
- Ten zespół spotyka się regularnie i efekty pracy są widoczne, bowiem te zaległości u wielu wałbrzyszan są coraz mniejsze lub zostały spłacone - mówi prezydent.

Pracy przed tym zespołem jednak wciąż wiele, bowiem są w Wałbrzychu osoby, które wcale nie zamierzają spłacać zaległości czynszowych względem miasta. O ile tych, którzy nie mają odpowiednich środków finansowych, można zrozumieć, o tyle jest też całkiem pokaźna grupa mieszkańców, którzy całkiem nieźle zarabiają i radzą sobie w życiu zawodowym, a mimo to czynszu nie płacą.
- Prowadziliśmy różne akcje - odpracowania czynszu, czy abolicji czynszowej i oczywiście część z dłużników z tych możliwości skorzystała - mówi Roman Szełemej. - Są wciąż w mieście osoby, których zaległości czynszowe sięgają kilkunastu lat.

I osoby, które świadomie unikają obowiązku spłacania czynszu, muszą obawiać się konsekwencji takiego postępowania. Jak wspomina prezydent, już wkrótce wejdzie w życie zapis umowy, jaką gmina ma z Bankiem Informacji Gospodarczej. Bank ten będzie umieszczał dane dłużników czynszowych w rejestrach, co znacznie utrudni im życie, bowiem będą traktowani w innych jednostkach, podmiotach czy bankach jako osoby nierzetelne.

Twoja reakcja na artykuł?

11
44%
Cieszy
1
4%
Hahaha
2
8%
Nudzi
1
4%
Smuci
3
12%
Złości
7
28%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Ola 29-05-2019 11:43
20 tysięcy dłużników MZB na 100 tysięczne miasto. Ale przecież nie każdy mieszkaniec posiada mieszkanie. Trzeba odliczyć dzieci. I już zostaje około 40 tysięcy. A więc co drugi jest zadłużony w MZB. Ale nie każdy mieszka w Śródmieściu, Sobięcinie, Nowym Mieście czy Podgórzu. Około 40% Wałbrzyszan mieszka na Podzamczu czy Piaskowej Górze i czynsz płacą do spółdzielni mieszkaniowej więc MZB nic do tego. Więc ich też należy odliczyć. I wychodzi na to że spośród około 25 tysięcy użytkowników mieszkań zarządzanych przez MBZ - 20 tysięcy dostanie wezwania do zapłaty. Więc około 80% posiada zaległości czynszowe. Coś tu jest nie tak. Dodam tylko że dwa lata temu mieszkałam w innym mieście. Czynsz za 55 metrowe mieszkanie wliczając fundusz remontowy, ciepłą wodę, wywóz śmieci i ogrzewanie wynosił 550 złotych. W Wałbrzychu bez ogrzewania i ciepłej wody płacę dokładnie tyle samo. Skoro miasto zdziera z mieszkańców w porównaniu do sąsiadów to dlaczegoż się dziwić że jest tylu dłużników?
~Radny 29-05-2019 12:41
do: ~Ola (11:43)
To wracaj tam skąd przybyłeś, a nie smucisz. Dwa lata temu zarabiałem 4 tyś, a dzisiaj 5,5 tyś i co różnicy mam nie brać. Wszystko drożeje. Jeszcze raz spadaj z Wałbrzycha, bo znając to twoje inne miasto to jakaś wioska
~Ola 29-05-2019 13:31
do: ~Radny (12:41)
Panie radny Pan płci nawet nie rozróżnia. To raz. A dwa z Pana podejściem ma pan absolutną rację. Kto by chciał mieszkać z takim sąsiadem burakiem.
~Buchalter 29-05-2019 12:06
Rok temu , na każdego z wałbrzyszan przypadało 4 tys. 889 zł zadłużenia. Niech Pan Roman wpisze do BIG-u całe miasto i będzie gitara.
~Eryk 29-05-2019 16:59
To ile Wałbrzych ma długów i ile przypada na jednego mieszkańca tego grodu?
~Prawda 29-05-2019 20:37
Spokojnie przecież to wyborcy Pisu dostaną pieniądze od 500 + przez zasiłki + zasiłki celowe, zapomogi a i może kasa z bezrobocia się trafi to życie jest super i do pracy nie trzeba chodzić rachunków płacić bo to przecież PO jest administratorem miasta. Super społeczeństwo rośnie i czym wy się różnicie od imigrantów ? Polska bankrutem w ciągu kilku następnych lat.
~... 30-05-2019 0:43
Po pierwsze dajcie ludziom godnie zarobić tak aby nie stawali przed wyborem jedzenie i leki albo czynsz. Po drugie nie zatrudniajcie/osiedlajcie imigrantów ze wschodu którzy pracując nawet za najniższą zaniżają zarobki,mieszkają po 5-6 osób w jednym mieszkaniu i mając do tego dofinansowanie z firmy. Co banderowcom potrzeba więcej...chleb,kiszona kapusta i najtańsza wóda. A po trzecie ...są tacy co mają siano i też nie płacą...z przekory, bo inni nie muszą więc jak mi się zechce przypomnieć to zapłacę.
~Klaudia 30-05-2019 0:45
skoro czynsze są tak wielkie to ludzie nie płacą zamiast straszyć ludzi powinno się im obniżyć czynsze
~Natkanski 12-06-2019 6:50
Nie płacenie czynszów w Wałbrzychu to patologia tolerowana od lat przez władze miasta
~logo 13-06-2019 23:02
Lenie i krętacze, żyjący na koszt innych, do roboty zgonić a wszystko dawać. Na picie i całodzienne siedzenie na ławkach mają, na dzieci, czynsz, jedzenie dają to po co d...ę ruszyć
~ŁOŚSUPERKTOŚ 14-06-2019 0:45
Wy się czynszami nie martwcie ! Lepsze długi są za jakieś metalowe barierki koło dróg rowerowych, to już by Romek postawił po kracie browara na każdego mieszkańca i byśmy sami zrobili z puszek podobne i recyklingowe, a nie kredyty biero na jakiś złom -.-

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group