Wtorek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 2890
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Doktor Henryk Maciąg „Zasłużonym dla Miasta Wałbrzycha”

Czwartek, 2 maja 2019, 13:38
Aktualizacja: Piątek, 3 maja 2019, 8:30
Autor: red
Wałbrzych: Doktor Henryk Maciąg „Zasłużonym dla Miasta Wałbrzycha”
Fot. red
Zmarły przed 5 laty znany wałbrzyski lekarz Henryk Maciąg otrzymał pośmiertnie tytuł "Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha".

Śp. Pan dr Henryk Maciąg (1960-2014) urodził się 25 marca 1960 r. w Annopolu. Dzieciństwo i młodość spędził w Wałbrzychu, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej i liceum. Naukę kontynuował we Wrocławiu, uzyskując dyplom lekarski na Akademii Medycznej. Po studiach wrócił do Wałbrzycha, a swoje życie zawodowe związał ze Szpitalem Górniczym, przemianowanym później na Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego.

Dr Henryk Maciąg pracował na Oddziale Chirurgii Ogólnej, dyżurował jako lekarz pogotowia ratunkowego, uczestnicząc w wielu akcjach ratowniczych w wałbrzyskich kopalniach. W 1994 roku uzyskał specjalizację z chirurgii ogólnej, następnie rozpoczął specjalizację w kierunku chirurgii onkologicznej – odbył wiele staży w Centrum Onkologii, Instytucie im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Egzamin z chirurgii onkologicznej złożył w 2000 r. Ogromna liczba zachorowań na raka piersi wśród kobiet z naszego terenu skłoniła Go do pogłębienia wiedzy z tego zakresu. Uczestniczył w wielu kursach i warsztatach poświęconych chirurgii onkoplastycznej i rekonstrukcyjnej raka piersi. Uczestniczył wielokrotnie w szkoleniach organizowanych przez ośrodki medyczne w Niemczech, a dzięki zdobytemu doświadczeniu, w Wałbrzychu od 2007 r. ruszyły pierwsze w Polsce praktyczne warsztaty nowoczesnego leczenia raka sutka i zabiegów rekonstrukcyjnych. Warsztatom tym towarzyszyła listopadowa wałbrzyska akcja walki z rakiem sutka, polegająca na prowadzeniu otwartych szkoleń dla kobiet, podczas których miały one możliwość nabyć wiedzę z zakresu profilaktyki oraz porozmawiać z ekspertami w tej dziedzinie.

W 2009 roku w wałbrzyskim szpitalu otwarto Oddział Chirurgii Onkologicznej, którego dr Maciąg został ordynatorem. Opracował i wdrożył system nowoczesnej diagnostyki, prowadzenia dokumentacji, leczenia onkologicznego (pierwszy w Polsce ośrodek typu Breast Unit), wykorzystując doświadczenia niemieckie, głównie z ośrodka dr. Marka Budnera. W 2011 roku obronił pracę doktorską pt. „Wpływ techniki operacyjnej na zaburzenia głosu”.

Dr Henryk Maciąg swoją postawą oraz zaangażowaniem zyskał szacunek całego środowiska medycznego oraz zaufanie pacjentów, którym nigdy nie odmawiał pomocy. Był człowiekiem wielkiej uczciwości i wrażliwości, szanującym ludzi, był lekarzem o ogromnym autorytecie, nadzwyczaj obowiązkowym, kompetentnym i sumiennym.

Zmarł 26 maja 2014 r. Spoczął na cmentarzu przy ul. Pułaskiego w Wałbrzychu, w ostatniej drodze towarzyszyło mu liczne grono pacjentów wdzięcznych za uratowanie życie.

Twoja reakcja na artykuł?

43
84%
Cieszy
3
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
2
4%
Złości
2
4%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group