Sobota, 31 października
Imieniny: Augusta, Krzysztofa
Czytających: 1593
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dokumenty znalezione w Głuszycy przekazane do Starostwa Powiatowego

Wiadomości: powiat wałbrzyski
Poniedziałek, 9 listopada 2015, 9:00
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
W piątek 6 listopada burmistrz Głuszycy Roman Głód przekazał staroście wałbrzyskiemu Jackowi Cichurze dokumenty znalezione w czasie remontu dachu w budynku przy ul. Grunwaldzkiej 1 w Głuszycy.

-Dokumenty pochodzą lat 1887-1902. To ręcznie spisane akta z sądu, który miał swoją siedzibę na terenie Głuszycy. Zapisane w języku niemieckim dokumenty procesowe dotyczą sporu o ziemię, jedną ze stron procesowych był miejscowy cieśla – powiedział w Roman Głód, który, przekazując dokumenty, zwrócił się z jednocześnie z prośbą do starosty wałbrzyskiego, by po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorskich znalezisko przekazano do wyeksponowania na terenie gminy Głuszyca w obiekcie o statusie muzealnym, jakim jest Podziemne Miasto Osówka.

Dokumenty przekazane na mocy obowiązującej ustawy o rzeczach znalezionych odbyło się w obecności przedstawiciela Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu - Marka Kowalskiego oraz wicestarosty wałbrzyskiego Krzysztofa Kwiatkowskiego. Reprezentujący Skarb Państwa na obszarze powiatu starosta wałbrzyski przekaże teraz dokumenty do Archiwum Państwowego we Wrocławiu, gdzie zostaną one odpowiednio zabezpieczone i zakonserwowane, a następnie w Archiwum Państwowym w Kamieńcu Ząbkowickim poddane digitalizacji i skatalogowaniu. Zostaną także przetłumaczone na język polski.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group