Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 3599
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dom Seniora

Środa, 31 lipca 2019, 13:37
Aktualizacja: Czwartek, 1 sierpnia 2019, 12:59
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Dom Seniora
Fot. Robert Bajek
Na Białym Kamieniu odbyła się dzisiaj konferencja prasowa dotycząca Domu Seniora, który powstaje przy ulicy Gen. Władysława Andersa 162A w Wałbrzychu.

Dom Seniora powstaje w zabytkowym budynku po byłej szkole. Znajdzie się w nim 50 miejsc dla Wałbrzyszan, głównie samotnych i przewlekle chorych. Przebudowa i adaptacja budynku realizowana będzie w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Dom Pomocy Społecznej – rozwój infrastruktury społecznej w Gminie Wałbrzych”.

- Wszyscy patrzą codziennie na obwodnicę, ale w mieście toczy się kilkanaście bardzo dużych i ważnych projektów inwestycyjnych. W 2012 roku opróżniliśmy ten budynek i przez wiele lat stał pusty. Postanowiliśmy, że wszystkie opróżnione budynki będziemy stopniowo zagospodarowywać. Ten budynek ma swoją ciekawą historię jeśli chodzi o projekt i wykonanie. To jest budynek wpisujący się w nurt modernizmu wczesnych lat XX wieku. W porozumieniu z dyrekcją Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, z komisją Rady Miasta, z Radnymi złożyliśmy wniosek do Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach projektu wspierania infrastruktury społecznej i ze środków unijnych uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości połowy kosztów, a te koszty wynoszą prawie 6 milionów złotych. W ramach tego dokonujemy modernizacji budynku na potrzeby całodobowego domu pomocy społecznej. W naszej ocenie to powinno rozwiązać problem samotnych, schorowanych mieszkańców Wałbrzycha. To jest nasz obowiązek. Dofinansowanie z Unii Europejskiej jest bardzo duże, ale też udział w budżecie miasta to 3 miliony i później utrzymanie - żeby była jasność - powiedział Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Wartość prac budowlanych to kwota 5,6 mln złotych. Prace będą współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 – 2020, Oś Priorytetowa nr 6 ,, Infrastruktura spójności społecznej”, Działanie nr 6.1 ,, Inwestycje w infrastrukturę społeczną ”, Poddziałanie nr 6.1.4 ,, Inwestycje w infrastrukturę społeczną – ZIT AW”, a kwota dofinansowania ze środków unijnych to 2,9 mln złotych. Obiekt ma zacząć funkcjonować od stycznia 2020r.

- Od wielu lat dzielnica Biały Kamień czekała na ten obiekt. Będzie piękny budynek, stworzony z myślą o naszych seniorach z Wałbrzycha. Ta budowa, ta infrastruktura w części "Mijanki" będzie się pięknie komponowała z otoczeniem. Mieszkańcy są zadowoleni. Ja jako Radny Miasta Wałbrzycha i przewodniczący Wspólnoty tej dzielnicy cieszę się każdą inwestycją poprawiającą naszą infrastrukturę. Może za parę lat doczekamy się, że budynek byłej "Samochodówki" też zostanie zagospodarowany - powiedział Ryszard Nowak - przewodniczący Rady Wspólnoty Samorządowej Biały Kamień, Konradów.

Twoja reakcja na artykuł?

29
83%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
2
6%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group