Piątek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 4575
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno-Zdrój: Dom Zdrojowy czeka remont

Czwartek, 23 maja 2024, 15:26
Autor: red
REGION, Szczawno-Zdrój: Dom Zdrojowy czeka remont
Fot. użyczone
Spółka Uzdrowisko Szczawno–Jedlina S.A. podpisała umowę na wykonanie zadania pod nazwą "Remont i modernizacja dachu, elewacji i balkonów Sanatorium Uzdrowiskowego „Dom Zdrojowy” w Szczawnie–Zdroju, przy ul. Kolejowej 14".

Postępowanie na wyłonienie wykonawcy tego zadania wygrała Firma Kontrapost Konserwacja Zabytków Urszula Girtler, która przedstawiła najkorzystniejszą ofertę.

Wartość zadania to blisko 5,6 mln złotych. Jego realizacja planowana jest do końca 2025 r. i obejmie wymianę pokrycia dachowego na 1 900 m2 dachu, remont balkonów i balustrad kamiennych oraz remont elewacji na ok. 6 000 m2 powierzchni, czyli skucie starych tynków, wykonanie tynków renowacyjnych, remont detalu architektonicznego, hydroizolację ścian i piwnic.

Ta ważna dla Uzdrowiska inwestycja planowana i przygotowywana była już od dawna i jest kolejnym, ważnym krokiem w przywróceniu temu obiektowi dawnej świetności i prestiżu jako sztandarowego obiektu Uzdrowiska. Należy podkreślić, że Dom Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju jest głównym miejscem realizowania usług w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego, na które Spółka podpisała w tym roku 10-letni kontrakt. W nim również odbywa się większość pobytów gości komercyjnych, tak więc obiekt ten generuje główną część przychodów Uzdrowiska. Dodatkowo budynek ten jest objęty ochroną konserwatorską i wszystkie prace przeprowadzane na obiekcie wymagają uzgodnienia z Konserwatorem Zabytków. Spółka wykonała już szereg prac remontowych na obiekcie w celu zwiększenia jego bezpieczeństwa, energooszczędności oraz estetyki. Zakończono renowację i modernizację tarasów zewnętrznych wraz z balustradami oraz schodów terenowych, a obecnie w Domu Zdrojowym trwają prace mające na celu wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Remont elewacji i dachu jest koniecznym ich dopełnieniem, skutkującym zwiększeniem jego estetyki, efektywności energetycznej i znacznymi oszczędnościami w kosztach ogrzewania.

W 2023 roku Spółka zwróciła się do Właściciela - Województwa Dolnośląskiego z wnioskiem o dokapitalizowanie z przeznaczeniem na ten cel. Wniosek został rozpatrzony przez Województwo pozytywnie, a zmiany do budżetu województwa, których efektem jest wymienione wyżej dokapitalizowanie, zostały przyjęte głosami Radnych Sejmiku Wojewódzkiego. Po otrzymaniu funduszy na ten cel Spółka rozpoczęła działania mające na celu wyłonienie wykonawcy oraz rozpoczęcie prac.

Dla przypomnienia, budynek Domu Zdrojowego został wzniesiony w latach 1908-1911 jako największy i najnowocześniejszy hotel na Śląsku. Posiada trzy kondygnacje, na których mieści się 130 pokoi gościnnych dla 250 osób. Jest to największy obiekt uzdrowiskowy w Szczawnie-Zdroju. Do dziś zachowały się w nim oryginalne elementy wystroju, jak mosiężne żyrandole, oryginalny układ korytarzy, dekoracyjne sufity, stolarka drzwiowa lub oryginalne mosiężne klamki. Do dziś jest najbardziej reprezentacyjnym i rozpoznawalnym budynkiem w mieście.

Spółka ma nadzieję, że przeprowadzenie wspomnianych wyżej prac inwestycyjnych podniesie atrakcyjność oraz w jak najwyższym stopniu podkreśli znaczenie tego historycznego obiektu, jakim jest Dom Zdrojowy, zarówno dla Kuracjuszy i turystów z całej Polski, jak i dla mieszkańców Szczawna-Zdroju.

Twoja reakcja na artykuł?

115
82%
Cieszy
6
4%
Hahaha
0
0%
Nudzi
3
2%
Smuci
6
4%
Złości
10
7%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group