Niedziela, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 3438
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Domagają się usunięcia pomnika

Niedziela, 6 marca 2022, 9:57
Autor: red
Wałbrzych: Domagają się usunięcia pomnika
Fot. użyczone
Wałbrzyscy radni PiS wystąpili do Prezydenta Wałbrzycha, dr Romana Szełemeja z wnioskiem o usunięcie z wałbrzyskiej przestrzeni publicznej pomnika żołnierza Armii Czerwonej.
- Większość wałbrzyszan, podobnie jak cały demokratyczny świat, jest poruszony barbarzyństwem rosyjskich wojsk, które na rozkaz Putina dokonują ludobójstwa na terenie suwerennej Ukrainy. Starsze pokolenie Polaków dobrze pamiętają "wyzwolenie" Polski przez Armię Czerwoną i konsekwencje tego "wyzwolenia", dlatego zwracamy się do Prezydenta Szełemeja o pilne podjęcie decyzji o usunięciu z wałbrzyskiej przestrzeni publicznej obelisku (pomnika, rzeźby plenerowej?) przedstawiającego czerwonoarmistę i czerwoną gwiazdę. Niech ta decyzja będzie, oprócz pomocy materialnej, wyrazem solidarności z bohaterskim narodem Ukrainy stawiającym opór wobec rosyjskiego najeźdźcy. Nasz wniosek jest też reakcją na apel Prezesa IPN, dr Karola Nawrockiego, o usunięcie z przestrzeni publicznej nazw i symboli upamiętniających komunizm - mówi Jerzy Langer w imieniu radnych Klubu PiS w RM Wałbrzycha.

Treść wniosku:

Jako radni Rady Miejskiej Wałbrzycha Klubu Prawa i Sprawiedliwości wnioskujemy do władz miasta Wałbrzycha o niezwłoczne usunięcie usytuowanego przy ul. Zacisze pomnika sowieckiego żołnierza a w szczególności czerwonej gwiazdy - symbolu zbrodniczego komunizmu - symbolu, do którego nawiązują także dziś rosyjscy agresorzy podczas haniebnej agresji na Ukrainę.

Usunięcie z przestrzeni publicznej pomnika sowieckiego żołnierza i czerwonej gwiazdy postulowaliśmy od dawna. Jednakże w świetle ostatnich wydarzeń na Ukrainie i postawy Rosji, która otwarcie nawiązuje do ideologii sowieckiej i imperializmu rosyjskiego - dziś usunięcie tego pomnika staje się koniecznością, której żaden przyzwoity człowiek, nie powinien podważać.

Demontaż pomnika sowieckiego żołnierza z czerwoną gwiazdą niech stanie się wyrazem potępienia działań Rosji Putina, która w brutalny sposób dopuszcza się zbrodni wojennych na ludności cywilnej Ukrainy, czym pogwałciła prawo międzynarodowe i na zawsze okryła się hańbą. Niech ten gest będzie jednocześnie wyrazem solidarności z suwerennym narodem ukraińskim, który dzielnie podjął walkę z rosyjskim agresorem.

Radni Klubu Prawo i Sprawiedliwość w Radzie Miejskiej Wałbrzycha:

Jerzy Langer
Beata Mucha
Anna Adamkiewicz
Renata Wierzbicka
Cezary Kuriata

Twoja reakcja na artykuł?

33
41%
Cieszy
10
13%
Hahaha
3
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
6%
Złości
29
36%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (116)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group