Wtorek, 21 marca
Imieniny: Benedykta, Lubomira
Czytających: 5584
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Dostępny alkomat

Piątek, 1 stycznia 2021, 10:34
Autor: red
Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Dostępny alkomat
Fot. KMP Wałbrzych
W Komendzie Miejskiej Policji w Wałbrzychu jest ogólnodostępny samoobsługowy alkomat. Teraz każdy może przyjść do jednostki i sprawdzić zawartość alkoholu w organizmie. Warto skorzystać z tego urządzenia, zwłaszcza w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni czy już możemy wsiąść za kierownicę.

Wałbrzyska policja wzbogaciła się o ogólnodostępny alkomat. To urządzenie ma zachęcać do badań stanu trzeźwości kierowców, którzy nie są pewni tego, czy mogą już wsiąść za kierownicę samochodu. Taka profilaktyka będzie miała wpływ na ograniczenie liczby nietrzeźwych kierowców na ulicach.

Wcześniej można było korzystać z alkomatu dostępnego w komendzie, ale badanie przeprowadzał policjant. Teraz jednak będzie można się sprawdzić bez angażowania do tej czynności służby dyżurnej i okazywania dokumentu tożsamości .

Każda osoba, będzie mogła przyjść do wałbrzyskiej komendy o każdej porze i wykonać samodzielnie i bezpłatnie badanie stanu trzeźwości. Urządzenie zamontowano w holu budynku.

Jak wykonać badanie alkomatem? Obsługa alkomatu jest bardzo prosta, nie wymaga udziału policjanta, a tuż nad nim umieszczona jest instrukcja obsługi tego sprzętu. Wystarczy pobrać jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w miejscu do tego przeznaczonym. Następnie trzeba wdmuchnąć przez nią powietrze aż do momentu wyłączenia się sygnału dźwiękowego i odczytać wynik - dzięki któremu będzie wiadomo, czy możemy już prowadzić pojazd.

Jeśli alkomat podczas badania wykaże wynik od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu w organizmie, wówczas kierowca prowadzący samochód znajduje się „w stanie po użyciu alkoholu” i dopuszcza się wykroczenia określonego w art. 87§1 KW. Jeśli natomiast alkomat wykaże wynik wyższy niż 0,5‰ alkoholu w organizmie, to stan kierowcy określany jest jako „nietrzeźwy”, a kierowca, który kieruje pojazdem z takim stężeniem alkoholu dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 178a§1 KK.

Twoja reakcja na artykuł?

10
59%
Cieszy
4
24%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
1
6%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group