Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 3216
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: DPS od 2021 roku

Środa, 4 listopada 2020, 12:20
Autor: PAW
Wałbrzych: DPS od 2021 roku
Fot. archiwum
Od 2021 roku zacznie w dzielnicy Biały Kamień funkcjonować nowy Dom Pomocy Społecznej.

Dom Pomocy Społecznej-Dom Seniora "Biały Kamień" zostanie uruchomiony w przyszłym roku, ale ze względu na trwającą pandemię dokładnie trudno określić realną datę uruchomienia jednostki. Nowo utworzona placówka znajdować się będzie przy ulicy Andersa 162 A i zajmować się ma osobami przewlekle chorymi.
- Gmina Wałbrzych otrzymała dotację z Unii Europejskiej na otwarcie nowego DPS-u - mówi Waldemar Kujawa, zastępca kierownika Biura Zdrowia i Spraw Społecznych UM w Wałbrzychu. - Mamy tam 30 miejsc, prace budowlane zakończyły się i podejmujemy kolejne działania w celu utworzenia nowej jednostki. Teraz mamy czas na zorganizowanie działalności tej placówki.

Radna Małgorzata Langner-Torbus zainteresowała się koncepcją miasta na prowadzenie DPS-ów w mieście, bowiem wobec starzenia się społeczeństwa naszego miasta, być może zaistnieje potrzeba utworzenia kolejnych DPS-ów.

Prezydent Roman Szełemej podkreślą, że opieka społeczna i instytucjonalna zmieniła się w ostatnich latach radykalnie. W Wałbrzychu funkcjonują dwa takie punkty - na Sobięcinie i na Rusinowie.
- Większość wałbrzyszan wymagających opieki stałej, całodobowej jeszcze do niedawna była kierowana do ośrodków w innych gminach, co wywoływało skutki budżetowe - mówi prezydent. - Utworzenie mieszkań chronionych przy ulicy Ogrodowej, a także Domu Seniora na Rusinowie nieco tę sytuację poprawiło. Utworzenie Domu Seniora dla osób leżących na Białym Kamieniu jest dla nas kolejnym etapem rozwoju tej sieci usług.

DPS stworzony ze środków UE (około 6 milionów złotych) przez kolejnych 5 lat nie może mieścić więcej niż 30 osób, choć ma możliwości przyjęcia 45 osób.
- Potrzeby Wałbrzycha w tym zakresie sprzed pandemii były duże i wydawało się, że mamy pełną listę do tego DPS-u - kontynuuje prezydent. - W czasach pandemii jest wiele niewiadomych, bo potrzebujemy personelu, a wiemy jak wygląda sytuacja w szpitalach. Uruchomienie tego domu nastąpi w okolicznościach, kiedy będzie bezpieczniej i trudno powiedzieć jak po pandemii będzie wyglądało realne zapotrzebowanie.

Twoja reakcja na artykuł?

12
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
6%
Smuci
0
0%
Złości
3
19%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group