Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 3668
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Głuszyca: Dwa odkrycia na Osówce

Piątek, 25 czerwca 2010, 12:21
Aktualizacja: 21:01
Autor: red
REGION, Głuszyca: Dwa odkrycia na Osówce
Osówka i jej okolice kryją wiele tajemnic
Fot. użyczone
Pojemniki po lekarstwach, miski oraz pozostałości po dwóch budynkach – takich odkryć dokonano w okolicy Osówki. Co jeszcze kryje owiany tajemnicą ostatni projekt III Rzeszy?

W okolicy Osówki natknięto się na ampułki i fiolki po lekarstwach oraz dwie metalowe miski, w tym jedną niemal w stanie idealnym.
– Do tej pory znajdowany był tu różnego rodzaju sprzęt wojskowy albo elementy techniczne, jak np. rury. Szklane pojemniki są pierwszym tego rodzaju odkryciem, dlatego tak cieszymy się ze znaleziska – mówi Zdzisław Łazanowski, prezes Osówki i dodaje, że w najbliższym czasie, po oczyszczeniu i zakonserwowaniu, dołączą one do stałej ekspozycji znalezionych przedmiotów, jaką można podziwiać w podziemiach Osówki.

,,Medyczne” odkrycie, świadczące o tym, że być może w okolicy Osówki znajdowało się ambulatorium Wehrmachtu lub SS, to jeszcze nie wszystko - kilkaset metrów od podziemi, podczas rutynowych prac leśnych, odsłoniły się dwie pozostałości po budynkach.
- Trudno w tej chwili powiedzieć, co tam było. Może uda się postawić jakąś hipotezę, w momencie, kiedy je zbadamy. W tej chwili czekamy na pozwolenie na badania – wyjaśnia prezes Osówki.

Być może dalsza eksploracja obiektów w okolicy Osówki pozwoli na ustalenie celu budowy podziemnego kompleksu, bowiem w tej kwestii zdania historyków nadal są podzielone: jedni optują za mająca tu powstać kwaterą dla Hitlera, inni za miejscem produkcji broni V1 lub V2.

Ale pewne jest jedno: Osówka jest miejscem godnym zwiedzenia.

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group